W związku z ograniczeniami jakimi świat obłożył Rosję za jej agresję na Ukrainę potężnie skurczyły się możliwości wyjazdów Rosjan za granicę. W zorganizowanej turystyce wyjazdowej turyści mają do wyboru praktycznie tylko pięć kierunków z możliwością bezpośredniego dotarcia do celu samolotem. Przy czym ograniczona podaż spowodowała wzrost cen. To z kolei spowodował, że liczba podróży była mniejsza niż nawet w kryzysowym roku 2021. Organizacja zrzeszająca rosyjskie biura podróży, ATOR, przygotowała wstępne podsumowanie wyjazdów wakacyjnych.
Jak czytamy w raporcie roczna dynamika sprzedaży wycieczek zagranicznych w poszczególnych firmach turystycznych rozkłada się nierównomiernie - wielu średnich i niszowych graczy na rynku notuje wzrost liczby turystów o 17-40 procent w stosunku do lata 2021, a w niektórych wypadkach jest to wzrost kilkukrotny. Jednocześnie szereg firm, głównie dużych, odnotowuje spadek – czasami nawet o 20 procent lub więcej.
Generalnie, według wstępnej oceny analityków ATOR, wielkość zorganizowanej turystyki wyjazdowej tego lata pozostaje w tyle za tym samym okresem 2021 roku.
Wśród przyczyn ATOR wymienia ogólne ograniczenie transportu lotniczego, zamknięcie „częściowo dostępnych” miejsc w Europie, jak Cypr i Grecja, brak miejsc na Karaibach (Kuba, Meksyk), ograniczenie transportu do Turcji w czerwcu i lipcu, a do Egiptu w sierpniu. Rekompensowały to częściowo organizatorom kierunki na Bliskim Wschodzie i w Azji. „Dzięki nim niektóre biura podróży uzyskały dużo lepszy wynik niż rok wcześniej”.
W porównaniu z latem z 2019 roku spadek rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej według wstępnych szacunków wyniósł co najmniej 50 procent.