Traveldata: Zaskakujący rozmiar wrześniowego last minute w biurach podróży

Ostatnie badanie cen w biurach podróży pokazało, że wrzesień przyniósł dawno nienotowane spadki cen. Wahały się one od 95 złotych w wypadku Bułgarii do 538 złotych na wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie.

Publikacja: 05.09.2022 01:27

Grecja w ostatnim tygodniu staniała o prawie 200 złotych

Grecja w ostatnim tygodniu staniała o prawie 200 złotych

Foto: Aleksander Kramarz

Średnia cena wycieczki na pierwszy pełen tydzień września wynosiła w zeszłym tygodniu 3987 złotych i była o 20,2 procent mniejsza niż cena z sierpnia – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży*.

To pośrednio wynik spadku o 229 złotych średniej ceny w ostatnim tygodniu.

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny wrześniowych wyjazdów z biurami podróży stanęły

Największy spadek Traveldata zauważyła w wypadku wrześniowego (wyjazd między 5 a 11 września) wyjazdu na Fuerteventurę, o 756 złotych, na Kos, o 611 złotych, i na Lanzarote – o 531 złotych. Największy zaś wzrost ceny dotyczył Portugalii (poprzednio wystąpił tam duży spadek cen), o 37 złotych, na Majorkę, o 35 złotych i do Maroka – o 26 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wyjazdy wypoczynkowe z wylotem w dniach 5-11 września 2022 roku zostały przecenione w wypadku wszystkich pięciu najważniejszych kierunków. Najmocniej dotknęło to Wyspy Kanaryjskie – o 538 złotych. A znacząco Egipt i Grecję – odpowiednio 262 i 196 złotych. Najmniej zaś Turcję i Bułgarię – o 109 i 94 złotych.

Porównanie średniej ceny imprez ze średnią ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu września) pokazało, że tegoroczna cena była wyższa o 636 złotych. W badaniu sprzed tygodnia roczna różnica wyniosła 788 złotych.

Najbardziej w ciągu roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Maroka – o 2548 złotych, a mniejszy, ale i tak bardzo duży był wzrost cen wycieczek na Sycylię i Maltę – o 1921 i 1090 złotych.

W minionym tygodniu jedyny zanotowany przez Traveldatę spadek ceny wycieczek wśród monitorowanych kierunków dotyczył Kos, w wypadku której to wyspy obniżył się on o 334 złote.

Tradycyjnie Traveldata zbadała też wpływ cen paliwa i kursu złotego na koszty organizatorów wyjazdów. Cena paliwa lotniczego wyniosła w m inionym tygodniu 5,49 zł/litr wobec 2,69 zł/litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 104,1 procent (przed tygodniem cena ta była wyższa o 92,7 procent, a przed dwoma o 77,8 procent). Z kolei w uśrednionych rozliczeniach turystycznych złoty był wobec dolara i euro słabszy 9 procent (przed tygodniem około 8,2 procent, a przed dwoma tygodniami około 7,6 procent).

W tej sytuacji wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów kolejny raz nie sprzyjał organizatorom - zawierał się w rekordowo wysokim przedziale 605-615 złotych (przed tygodniem 560-570 złotych, a przed dwoma tygodniami 480-490 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków w wyjazdowej turystyce w Polsce zdecydowanie najwięcej podrożały Turcja i Egipt – średnio o 962 i 790 złotych. Mniej wzrosły ceny podróży do Grecji, o 473 złote, na Wyspy Kanaryjskie, o 163 złote i do Bułgarii - o 142 złotych.

Jeśli chodzi o kierunki mniej masowe, to zdecydowanie największy wzrost cen wycieczek liczony rok do roku Traveldata odnotowała w wypadku Maroka – o 2548 złote. Bardzo dużo zdrożały też Malta i Cypr – pierwsza o 1090 złotych, a druga 943 złote. Wyjazdy do Tunezji, Hiszpanii Kontynentalnej i Włoch miały ceny wyższe w porównaniu z cenami sprzed roku o 702, 699 i 688 złotych. Majorka, Albania i Portugalia zdrożały odpowiednio o 595, 490 i 149 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek ceny wyjazdów we wrześniu 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów znalazły się w ofertach biur Itaka, Grecos i Rainbow– o 360, 420 i 430 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 540 (TUI Poland) do ponad 1100 złotych – relacjonują wyniki swoich dociekań eksperci z Traveldaty.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek – piszą dalej - czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazł się TUI Poland, z liczbą 44 ofert, na drugim Itaka z liczbą 31 ofert, a na trzecim Rainbow z liczbą 24 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów we wrześniu do Egiptu oferowały Coral Travel (5) i TUI Poland (4), do Grecji Itaka (9), Rainbow (8) i TUI Poland (7), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (5), do Turcji TUI Poland (8) i Coral Travel (5), do Tunezji Rainbow (5) i Coral Travel (3), a do Bułgarii TUI Poland (3).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawił swoją pozycję w Grecji, w Tunezji i Turcji, Itaka w Grecji i Bułgarii, a Rainbow zyskało na atrakcyjności w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii – podsumowują autorzy raportu.

A cały materiał kończą tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W czterdziestym zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie piątym dla września widać kilka zmian. Do pierwszej piątki z pozycji ósmej na piątą dostał się Rainbow, odbyło się to kosztem Eximu Tours, który spadł z miejsca piątego na ósme. Nowym liderem zestawienia została Itaka, awansując z miejsca czwartego, z kolei z pierwszego na czwarte przesunął się TUI Poland. Grecos spadł z wicelidera na miejsce trzecie, zamieniając się w tym względzie z Coralem Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste w tym roku porównanie cen wycieczek z biurem podróży z wylotem w sezonie letnim definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego pełnego tygodnia września, czyli od 5 do 11 września 2022 roku (we wcześniejszych badaniach pod uwagę brany był pierwszy tydzień sierpnia). Ceny dla tego okresu zostały zebrane 31 sierpnia 2022 roku i zestawione z cenami imprez dla tego samego okresu z wylotem z 25 sierpnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 26 sierpnia 2021 roku.

Średnia cena wycieczki na pierwszy pełen tydzień września wynosiła w zeszłym tygodniu 3987 złotych i była o 20,2 procent mniejsza niż cena z sierpnia – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży*.

To pośrednio wynik spadku o 229 złotych średniej ceny w ostatnim tygodniu.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Lato 2024 w biurach podróży - Turcja liderem przedsprzedaży, najwięcej wyjazdów w czerwcu
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Biura Podróży
Mapa cen wycieczek czerwona od podwyżek. A najbardziej Portugalia i Albania
Biura Podróży
Brytyjski rząd: Biura podróży zbyt skrępowane przepisami. To hamuje turystykę
Biura Podróży
DER Touristik: Turyści kupują wcześniej, wybierają luksusy, jadą na dłużej
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Biura Podróży
Grupa TUI zadowolona z kończącego się lata. "Doganiamy wyniki sprzed pandemii"
Biura Podróży
Exim Tours rozpoczął sprzedaż lata 2024. Więcej połączeń do Egiptu i Tunezji