Traveldata: Zaskakujący rozmiar wrześniowego last minute w biurach podróży

Ostatnie badanie cen w biurach podróży pokazało, że wrzesień przyniósł dawno nienotowane spadki cen. Wahały się one od 95 złotych w wypadku Bułgarii do 538 złotych na wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie.

Publikacja: 05.09.2022 01:27

Grecja w ostatnim tygodniu staniała o prawie 200 złotych

Grecja w ostatnim tygodniu staniała o prawie 200 złotych

Foto: Aleksander Kramarz

Średnia cena wycieczki na pierwszy pełen tydzień września wynosiła w zeszłym tygodniu 3987 złotych i była o 20,2 procent mniejsza niż cena z sierpnia – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży*.

To pośrednio wynik spadku o 229 złotych średniej ceny w ostatnim tygodniu.

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny wrześniowych wyjazdów z biurami podróży stanęły

Największy spadek Traveldata zauważyła w wypadku wrześniowego (wyjazd między 5 a 11 września) wyjazdu na Fuerteventurę, o 756 złotych, na Kos, o 611 złotych, i na Lanzarote – o 531 złotych. Największy zaś wzrost ceny dotyczył Portugalii (poprzednio wystąpił tam duży spadek cen), o 37 złotych, na Majorkę, o 35 złotych i do Maroka – o 26 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wyjazdy wypoczynkowe z wylotem w dniach 5-11 września 2022 roku zostały przecenione w wypadku wszystkich pięciu najważniejszych kierunków. Najmocniej dotknęło to Wyspy Kanaryjskie – o 538 złotych. A znacząco Egipt i Grecję – odpowiednio 262 i 196 złotych. Najmniej zaś Turcję i Bułgarię – o 109 i 94 złotych.

Porównanie średniej ceny imprez ze średnią ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu września) pokazało, że tegoroczna cena była wyższa o 636 złotych. W badaniu sprzed tygodnia roczna różnica wyniosła 788 złotych.

Najbardziej w ciągu roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Maroka – o 2548 złotych, a mniejszy, ale i tak bardzo duży był wzrost cen wycieczek na Sycylię i Maltę – o 1921 i 1090 złotych.

W minionym tygodniu jedyny zanotowany przez Traveldatę spadek ceny wycieczek wśród monitorowanych kierunków dotyczył Kos, w wypadku której to wyspy obniżył się on o 334 złote.

Tradycyjnie Traveldata zbadała też wpływ cen paliwa i kursu złotego na koszty organizatorów wyjazdów. Cena paliwa lotniczego wyniosła w m inionym tygodniu 5,49 zł/litr wobec 2,69 zł/litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 104,1 procent (przed tygodniem cena ta była wyższa o 92,7 procent, a przed dwoma o 77,8 procent). Z kolei w uśrednionych rozliczeniach turystycznych złoty był wobec dolara i euro słabszy 9 procent (przed tygodniem około 8,2 procent, a przed dwoma tygodniami około 7,6 procent).

W tej sytuacji wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów kolejny raz nie sprzyjał organizatorom - zawierał się w rekordowo wysokim przedziale 605-615 złotych (przed tygodniem 560-570 złotych, a przed dwoma tygodniami 480-490 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków w wyjazdowej turystyce w Polsce zdecydowanie najwięcej podrożały Turcja i Egipt – średnio o 962 i 790 złotych. Mniej wzrosły ceny podróży do Grecji, o 473 złote, na Wyspy Kanaryjskie, o 163 złote i do Bułgarii - o 142 złotych.

Jeśli chodzi o kierunki mniej masowe, to zdecydowanie największy wzrost cen wycieczek liczony rok do roku Traveldata odnotowała w wypadku Maroka – o 2548 złote. Bardzo dużo zdrożały też Malta i Cypr – pierwsza o 1090 złotych, a druga 943 złote. Wyjazdy do Tunezji, Hiszpanii Kontynentalnej i Włoch miały ceny wyższe w porównaniu z cenami sprzed roku o 702, 699 i 688 złotych. Majorka, Albania i Portugalia zdrożały odpowiednio o 595, 490 i 149 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek ceny wyjazdów we wrześniu 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów znalazły się w ofertach biur Itaka, Grecos i Rainbow– o 360, 420 i 430 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 540 (TUI Poland) do ponad 1100 złotych – relacjonują wyniki swoich dociekań eksperci z Traveldaty.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek – piszą dalej - czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazł się TUI Poland, z liczbą 44 ofert, na drugim Itaka z liczbą 31 ofert, a na trzecim Rainbow z liczbą 24 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów we wrześniu do Egiptu oferowały Coral Travel (5) i TUI Poland (4), do Grecji Itaka (9), Rainbow (8) i TUI Poland (7), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (5), do Turcji TUI Poland (8) i Coral Travel (5), do Tunezji Rainbow (5) i Coral Travel (3), a do Bułgarii TUI Poland (3).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawił swoją pozycję w Grecji, w Tunezji i Turcji, Itaka w Grecji i Bułgarii, a Rainbow zyskało na atrakcyjności w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii – podsumowują autorzy raportu.

A cały materiał kończą tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W czterdziestym zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie piątym dla września widać kilka zmian. Do pierwszej piątki z pozycji ósmej na piątą dostał się Rainbow, odbyło się to kosztem Eximu Tours, który spadł z miejsca piątego na ósme. Nowym liderem zestawienia została Itaka, awansując z miejsca czwartego, z kolei z pierwszego na czwarte przesunął się TUI Poland. Grecos spadł z wicelidera na miejsce trzecie, zamieniając się w tym względzie z Coralem Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste w tym roku porównanie cen wycieczek z biurem podróży z wylotem w sezonie letnim definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego pełnego tygodnia września, czyli od 5 do 11 września 2022 roku (we wcześniejszych badaniach pod uwagę brany był pierwszy tydzień sierpnia). Ceny dla tego okresu zostały zebrane 31 sierpnia 2022 roku i zestawione z cenami imprez dla tego samego okresu z wylotem z 25 sierpnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 26 sierpnia 2021 roku.

Średnia cena wycieczki na pierwszy pełen tydzień września wynosiła w zeszłym tygodniu 3987 złotych i była o 20,2 procent mniejsza niż cena z sierpnia – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży*.

To pośrednio wynik spadku o 229 złotych średniej ceny w ostatnim tygodniu.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa
Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji