Mimo dwóch niesprzyjających czynników, jak wojna na Ukrainie i silny wzrost cen, sprzedaż wyjazdów w biurach podróży była tego lata większa niż w zeszłym roku o 27 procent – wylicza Polska Izba Turystyki w swoim podsumowaniu letnich wyjazdów sporządzonym na podstawie informacji od trzech dużych agentów turystycznych: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2022” obejmujący okres od czerwca do sierpnia (rezerwacje do 20 sierpnia) Izba ogłosiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Według danych zebranych w raporcie
Turcja wygrała drugi raz rywalizację z Grecją o pierwszeństwo wśród polskich turystów,
którzy na wakacje wyjechali w sposób zorganizowany. Wręcz umocniła
się na swojej pozycji, gdyż jej udział jako kierunku wakacyjnego
wzrósł w porównaniu z poprzednimi wakacjami z 26 do 31 procent, a
Grecji nieznacznie spadł – z 25 do 24 procent. Jak mówiła podczas prezentacji raportu Jolanta Kołodziejska z Wakacje.pl, nikt nie ma wątpliwości, że Turcji bardzo pomogła w tej rywalizacji decyzja o zniesieniu wymogu posiadania paszportu przez obywateli polskich, wystarczy im dowód osobisty, żeby wjechać do tego kraju.
Za Turcją i Grecją wśród najpopularniejszych znalazły się Bułgaria (8,8 procent), Egipt (8,8 procent), Hiszpania (7,1 procent), Tunezja (5 procent), Albania, (2,6 procent), Chorwacja (1,9 procent), Polska (1 procent) i Cypr (0,7 procent). Zaskakuje wynik Cypru, mniejszy o połowę niż rok wcześniej. Również Polska jako kierunek zorganizowanej turystyki wakacyjnej straciła dużo w udziale (z 3,3 do 1 procent). Zyskała natomiast, i to bardzo, Tunezja, która w tym sezonie wróciła do łask dzięki zniesieniu utrzymywanych wcześniej długo ograniczeń antycovidowych.
Widać silną koncentrację ruchu turystów. Ponad 55 procent wybrało na wypoczynek jeden z dwóch pierwszych krajów. A udział pierwszych pięciu kierunków wyniósł 80 procent w całym ruchu zorganizowanym.