„Czy poleciłbyś pracę w turystyce przyjaciołom, rodzinie, dzieciom?” - takie pytanie zadali dziennikarze niemieckiego portalu branżowego Reise-vor9. 57 procent pracowników biur agencyjnych i organizatorów odpowiedziała przecząco. Tylko 22 procent respondentów z agencji turystycznych jest skłonnych zarekomendować innym wejście w ten zawód, nieco lepiej jest wśród touroperatorów – tu odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosi 28 procent na 47 procent negatywnych. W sumie w ankiecie udział wzięło około 700 osób.

Na kolejne pytanie, czy w pracy panuje zadowolenie czy raczej frustracja, 28 procent osób pracujących u touroperatorów mówi, że praca daje im przyjemność, dla 15 procent jest rozczarowaniem. Wskaźniki te u touroperatorów wynoszą odpowiednio 25 i 19 procent. W obu wypadkach większość mówi, że obraz jest niejednorodny – czasem są powody do zadowolenia, kiedy indziej przychodzi frustracja.

Czytaj więcej

Niemieccy agenci turystyczni: Czas skończyć z prowizjami mniejszymi niż 10 procent

Ciekawie wyglądają też komentarze zamieszczone pod pytaniami. Uczestnicy sondażu narzekają na złe płace, nieatrakcyjne godziny pracy, niewiele zniżek na własne wyjazdy lub ich całkowity brak.

Z drugiej strony praca jest niełatwa, szczególnie że w ostatnim czasie sporo jest zmian w rezerwacjach i to zarówno po stronie touroperatorów, jak i linii lotniczych. Czas oczekiwania na połączenie telefoniczne z usługodawcą jest bardzo długi, a wiele pozyskanych informacji okazuje się nieprawdziwych.

Pojawiają się słowa krytyki pod adresem tych, którzy mimo niskich prowizji udzielają zniżek klientom. Inny ankietowany mówi, że zadowolenie z tej pracy zależy od charakteru człowieka – to nie jest miejsce dla wrażliwych. Są też jednak pozytywne komentarze – ktoś napisał, że to najbardziej wszechstronna praca z wieloma możliwościami rozwoju, choć niestety zawód ten nie cieszy się społecznym uznaniem.

To, co najbardziej boli pracowników branży, to niskie płace, które nie dosięgają średniej z innych sektorów. Jak twierdzi jeden z respondentów, jeszcze 10 lat temu poleciłby pracę w tym sektorze, teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej.