Średnia cena zagranicznego wypoczynku z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia przyszłego roku wzrosła w ostatnim tygodniu o 39 złotych – podaje w najnowszym, sporządzanym co tydzień, raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*. To pierwsza taka podwyżka od kilku tygodni, podczas których średnia cena wahała się o kilka-kilkanaście złotych.
Jak piszą autorzy raportu, w ostatnim tygodniu najbardziej podrożały wakacje na Fuerteventurze – o 203 złote, a niewiele mniej na Korfu (poprzednio miał tam miejsce największy spadek cen) i Sycylii – o 193 i 189 złotych.
Czytaj więcej
W basenie Morza Śródziemnego najtańsze wakacje oferuje Albania ze średnią ceną 3397 złotych. Zaraz za nią plasuje się Bułgaria za 3463 złote, a dalej Tunezja za 3539 złotych. Na drugim biegunie plasują się kierunki, których średnia cena przekracza pięć tysięcy. Listę zamyka Portugalia za 5954 złotych.
Ceny niektórych kierunków spadły, największa obniżka to 44 złote w wypadku Szarm el-Szejk. 33 złote w odniesieniu do Rodos (poprzednio były tam duże wzrosty cen) i 31 złotych przy Kos.
Zmiany średnich cen w minionym tygodniu obrazuje mapka, a w ostatnich siedmiu tygodniach – wykres pod nią.
W minionym tygodniu ceny wycieczek nie wzrosły jedynie w wypadku Egiptu, jeśli chodzi o pięć najważniejszych kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Egipt wręcz potaniał o 26 złotych. Wyspy Kanaryjskie podrożały o 77 złotych, Grecja o 54 złote, Turcja o 23 złote, a Bułgaria o 19 złotych – wylicza Traveldata.
Portugalia i Egipt słono dopisują do rachunku
To samo badanie cen, ale z porównaniem średnich z ostatniego tygodnia i sprzed roku pokazało, że cena przez rok skoczyła o 1014 złotych (we wcześniejszych tygodniach różnica wyniosła 1023, 1035, 1027, 1056 i 1075 złotych). Nominalnie najwięcej wzrosła średnia cena wycieczki do Portugalii – o 1445 złotych, znacząco też zmieniła się do Szarm el-Szejk, o 1299 złotych, i na Majorkę – o 1298 złotych. Żaden kierunek nie był tańszy niż rok wcześniej – odnotowuje Traveldata.
Wyższe ceny to skutek większych kosztów, jakie ponoszą organizatorzy wyjazdów. Eksperci z Traveldaty podają, że cena paliwa lotniczego wzrosła, porównując rok do roku, o 47 procent (przed tygodniem była wyższa o 50,5 procent, a przed dwoma o 58,7 procent), a złoty osłab wobec dolara i euro, licząc rok do roku, o 2,6 procent (przed tygodniem o około 1,8 procent, a przed dwoma o około 3,4 procent). Wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztu wycieczek zawierał się w przybliżeniu w przedziale 275-285 złotych (przed tygodniem 270-280, a przed dwoma tygodniami 350-360 złotych).
W grupie pięciu najistotniejszych kierunków największy wzrost średniej ceny wycieczki wystąpił w wypadku Wysp Kanaryjskich i Egiptu – kolejno o 1096 i 1090 złote. W mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1032 i 980 złotych. A najmniej wzrosła w ciągu roku cena wypoczynku w Bułgarii - o 735 złotych.
W kierunkach mniej uczęszczanych największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała w odniesieniu do Portugalii, Majorki, Maroka, Hiszpanii kontynentalnej i Włoch – kolejno o 1445, 1298, 1182, 1074 i 1061 złotych. Nieco mniej znaczący był wzrost średnich cen podróży na Cypr i do Tunezji – o 838 i 717 złotych, a kolejny raz najskromniej podniosły się ceny wyjazdów na Maltę i do Albanii – o 698 i 655 złotych.
Autorzy raportu przygotowali też zestawienie cen pokazujące, ile teoretycznie może zarobić klient biura podróży, jeśli wycieczkę z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 roku kupi obecnie, a nie będzie czekał na ewentualne późniejsze obniżki. Posłużyli się przykładem cen z okresu „last minute” (dwa tygodnie przed wylotem) z ostatniego sezonu letniego. Porównali z nimi ceny dzisiejsze. Przy czym, jak dodają, te z przyszłego roku prawdopodobnie będą wyższe, oczekiwać należy bowiem, że organizatorzy będą zmuszeni podnieść je pod wpływem rosnących kosztów (inflacja).
Obecnie średnio ceny są niższe o 269 złotych od cen last minute z wakacji 2022. „Zwraca też uwagę znaczny zakres skali możliwych oszczędności w zależności od kierunku wyjazdu. Szczególnym przypadkiem jest Egipt (szczególnie Synaj i Marsa Alam), w którym obecne ceny sierpniowych wyjazdów na sezon lato 2023 są nawet znacząco wyższe od cen z początku ubiegłych wakacji”. Dodajmy, że również Hiszpania ma już dzisiaj wyższe ceny niż w ostatnie wakacje, chociaż w jej wypadku różnica nie jest tak drastyczna.
Małe podwyżki w Best Reisen
Traveldata oceniła też ceny wyjazdów na lato 2023 roku według klucza organizatorów. U żadnego touroperatora nie odnotowała obniżenia cen poniżej poziomu sprzed roku. U wszystkich były one wyższe, ale najmniej podniosły je Best Reisen, ETI i Itaka - o 400, 460 i 730 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 790 złotych (Sun & Fun) do prawie 1500 złotych.
W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunków sezonu letniego, w trzech kategoriach hoteli, w ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pierwszym miejscu znalazł się, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, TUI Poland z liczbą 55 takich ofert. Za nim była Itaka z liczbą 30 ofert i Exim Tours z liczbą 24 ofert.
Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały TUI Poland (7), Coral Travel i Exim Tours (po 4), do Grecji TUI Poland (14) i Itaka (12), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11) i Itaka (9), do Turcji TUI Poland (7), Coral Travel (6) i Itaka (4), do Tunezji Exim Tours (5) i TUI Poland (4), a do Bułgarii TUI Poland (3). W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i Turcji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Bułgarii, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji i Tunezji – podsumowują autorzy.
Raport kończą zaś tabelą z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu imprezy turystyczne po cenach przekrojowo najkorzystniejszych. W ósmym zestawieniu dla sezonu lato 2023 zarówno skład jak i kolejność zajmowanych przez biura miejsc w tabeli nie zmieniły się. Liderem zestawienia pozostawał TUI Poland, wiceliderem Grecos, a trzecią pozycję zajmował Exim Tours.
*Zestawienie obejmuje dziewiąte w tym roku porównanie cen imprez turystycznych z wylotem w szczycie sezonu letniego definiowanego na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 grudnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 24 listopada, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 2 grudnia 2021 roku.