Traveldata: Paliwo tanieje, złoty się umacnia, a... ceny w biurach podróży rosną

Paliwo tanieje, a złoty się umacnia, dzięki czemu organizowanie wyjazdów zagranicznych jest tańsze. A mimo to w biurach podróży kolejny raz ceny wzrosły – pokazuje najnowsze badanie Traveldaty.

Publikacja: 08.05.2023 13:47

Traveldata: Paliwo tanieje, złoty się umacnia, a... ceny w biurach podróży rosną

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023 wzrosła o 76 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata monitorujący oferty największych organizatorów wyjazdów*.

Podwyżka nastąpiła po krótkiej serii niewielkich obniżek w poprzednich tygodniach, wynoszących 12, 13 i 20 złotych. Wcześniej jeszcze średnia cena: wzrosła o 160, spadła o 10, rosła o 16, 2, 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w zeszłym tygodniu Traveldata odnotowała w wypadku Sardynii (poprzednio miał tam miejsce duży spadek cen), o 441 złotych, w Portugalii (ponownie) i na Teneryfie – po 415 złotych.

Najwięcej spadła z kolei cena podróży do Maroka – o 269 złotych. Potaniały też Albania i Costa del Sol – o 115 i 71 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich wykres pod nią.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wszystkie pięć najważniejszych kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków miało wyższe niż tydzień wcześniej ceny. Wyspy Kanaryjskie podrożały o 147 złotych, Egipt o 103 złote, Bułgaria o 80 złotych, Grecja o 78 złotych, a Turcja o 27 złotych.

Rekordowy spadek kosztów organizatorów

A jak tegoroczna średnia cena wygląda w porównaniu ze średnią ceną sprzed roku? Jest od tamtej o 875 złotych wyższa (wcześniej ceny były wyższe o 953, 983, 1048, 1064 i 1066 złotych).

Najbardziej zdrożały wakacje w Portugalii, o 1662 złote, na Sardynii, o 1593 złote, i w Maroku – o 1482 złote. Traveldata nie odnotowała spadku cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

Tradycyjnie eksperci z Traveldaty porównali też ceny paliwa lotniczego i kursy głównych walut, żeby ocenić, o ile wzrosły koszty organizowania wyjazdów. Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 3,48 zł/litr wobec 5,61 zł/litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 38 procent (przed tygodniem cena ta była niższa o 32,7 procent, a przed dwoma o 22,6 procent). Dolar i euro w ostatnim tygodniu w uśrednionych rozliczeniach turystycznych były słabsze niż rok temu o około 3,3 procent (przed tygodniem o 3,6 procent, a przed przed dwoma o około 1,3 procent).

Jak podają autorzy opracowania, wpływ tych czynników na średnią roczną zmianę kosztów wycieczek dziewiąty już raz od ponad dwóch lat był korzystny dla organizatorów, a skala jego pozytywnego oddziaływania była rekordowa i zawierała się w przedziale od minus 400 do minus 410 złotych (przed tygodniem wynosiła od minus 355 do minus 365 złotych, a przed dwoma tygodniami od minus 190 do minus 200 złotych).

„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku” - czytamy w raporcie.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z wiodących kierunków najwięcej zdrożały, porównując rok do roku, Wyspy Kanaryjskie, Grecja i Turcja - o 991, 987 i 896 złotych. W najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o 621 i 459 złotych – podaje Traveldata.

Pod lupę wzięła też oferty wyjazdów do mniej masowo odwiedzanych kierunków. W tej grupie największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowała w wypadku Portugalii i Maroka - o 1662 i 1482 złote, nieco mniejsze w odniesieniu do Hiszpanii kontynentalnej, Włoch i Majorki – o 1276, 1193 i 1096 złotych, a najmniejsze na Maltę, Cypr, do Tunezji i do Albanii – odpowiednio o 767, 633, 468 i 16 złotych.

Join UP pierwszy w niskich cenach

Porównując średnie ceny wycieczek na lato w ofertach dużych i średnich organizatorów u żadnego z nich Traveldata nie zanotowała niższych stawek. Najmniej podrożały wyjazdy z Prima Holiday, ETI i Itaką - o 210, 220 i 570 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem od około 580 złotych (Sun & Fun) do prawie 1300 złotych – odnotowują autorzy raportu.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w trzydziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego na pierwszym miejscu Traveldata postawiła TUI Poland z liczbą 47 ofert. Druga była Itaka z liczbą 38 ofert, a trzeci Coral Travel z liczbą 35 ofert.

Monitoring ujawnił, że najwięcej najtańszych ofert wyjazdów wakacyjnych do Egiptu proponowały w zeszłym tygodniu Anex Travel (6), Join UP (5) i Coral Travel (4), do Grecji Itaka (10), Grecos, TUI Poland (po 6) i Rainbow (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (12), Itaka (7) i Rainbow (4 ), do Turcji Coral Travel (7), Itaka (5) i TUI Poland (3), do Tunezji Coral Travel (5) i TUI Poland (3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Anex Travel (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka poprawiło ją w Grecji i Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji – odnotowuje Traveldata.

W ostatniej części materiału autorzy zamieszczają tabelę z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu wyjazdy po przekrojowo najniższych cenach. W trzydziestym zestawieniu dla sezonu lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, ale zmianom uległy ich pozycje. Z miejsca czwartego na drugie awansował Grecos, a o jedną pozycję w dół spadły Anex Travel (z drugiej na trzecią) i Coral Travel (z trzeciej na czwartą). Na miejscu lidera pozostało biuro Join UP.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste pierwsze porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 maja 2023 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 27 kwietnia 2023 roku, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 5 maja 2022 roku.

Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy