Agenci i touroperatorzy: Zmiany w rozkładach lotów wciąż utrudniają nam pracę

Zmiany godzin wylotu w dalszym ciągu przysparzają niemieckim agentom i touroperatorom bardzo dużo dodatkowej pracy - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal Reise-vor9.

Publikacja: 09.06.2023 08:24

Agenci i touroperatorzy: Zmiany w rozkładach lotów wciąż utrudniają nam pracę

Foto: PAP/EPA, Joerg Halisch

W Niemczech godziny i miejsca wylotów zmieniają się nie tylko w ostatniej chwili, ale także w wypadku wyjazdów, które będą realizowane w dalszym terminie. To sprawia, że zarówno agenci, jak i touroperatorzy mają dużo dodatkowej pracy. Potwierdzają to uczestnicy ankiety przeprowadzonej przez niemiecki portal branży turystycznej Reise-vor9, w której udział wzięło 600 przedstawicieli branży. Większość z nich to pracownicy salonów agencyjnych.

Dobre 90 procent z obu segmentów przedsiębiorstw potwierdza, że zmiany wylotów przysparzają im w tym roku „bardzo dużo” lub „dużo” dodatkowej pracy. W wypadku touroperatorów przeważa odpowiedź „bardzo dużo dodatkowej pracy” - udzieliło jej 55 procent, dla porównania w wypadku agentów wskaźnik ten wyniósł 40 procent.

Około połowa mówi, że w przeważającej mierze chodzi o korekty w ostatniej chwili, ale 40 procent twierdzi, że muszą zajmować się zmianami wylotów, które odbędą się i w krótkim, i długim termine.

Czytaj więcej

Ekspansja TUI w Turcji. "Wyślemy o 40 procent więcej klientów niż przed pandemią"

W komentarzu jeden z uczestników stwierdza jednak, że sytuacja nie jest tak zła jak przed rokiem, choć mogłoby być lepiej. Inni podkreślają, że zmiany dezorganizują codzienną pracę, bo przez nie nie mogą zająć się bieżącymi zapytaniami klientów.

Inny sprzedawca donosi, że prawie 50 procentami rezerwacji trzeba zajmować się dwukrotnie, a nawet więcej. Niezadowolenie pojawia się też wśród turystów – część z nich świadomie płaci więcej za lepsze godziny przelotu, później są z powodu zmian zwyczajnie wściekli, szczególnie kiedy wylot przesuwany jest na późniejszą godzinę niż pierwotnie planowana.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów