Kiedy bilety lotnicze kosztują najmniej? Google zna odpowiedź

„Najtańszy moment rezerwacji” to nowa funkcjonalność, którą wprowadził właśnie Google do procesu rezerwania biletów lotniczych. Dzięki temu podróżny będzie mógł wybrać najkorzystniejszą cenę.

Publikacja: 02.09.2023 10:08

Kiedy bilety lotnicze kosztują najmniej? Google zna odpowiedź

Foto: SPENCER PLATT / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Użytkownicy Google Flights mogą teraz sprawdzić, czy ceny lotów, które danego dnia są dostępne, odbiegają od średnich notowanych w przeszłości. W opcji „najtańszy moment na rezerwację” wyszukiwarka pokazuje, czy koszty są typowe dla wybranych dat i trasy lotu, czy może niższe lub wyższe od nich - pisze amerykański portal branży turystycznej Phocuswire. Klienci mają też możliwość ustawienia powiadomień, dzięki czemu nie przegapią momentu obniżki ceny. Dodatkowo, przy popularniejszych datach podróży i kierunkach, zobaczą, w którym momencie zazwyczaj najbardziej opłacało się rezerwować przelot.

Czytaj więcej

Lecisz z nami? Zapraszamy na wagę. Kolejna linia lotnicza waży pasażerów

Podobne rozwiązania oferują już inne portale – przykładem może być Kayak, który w czerwcu wprowadził rozwiązanie „najlepszy moment na podróż”. W tym wypadku algorytmy bazują nie tylko na cenach historycznych, ale też prognozach pogody i popularności danego miejsca w danym czasie. Hopper oferuje narzędzie do przewidywania cen, dzięki czemu użytkownicy mogą zdecydować, kiedy najlepiej zarezerwować wyjazd, a Skyscanner pomaga znaleźć najtańszy miesiąc na wylot i ustawić funkcję informowania o cenach.

Google wyjaśnia, że w niektórych terminach i na niektórych trasach ceny zazwyczaj rosną im bliżej wylotu, wówczas jego algorytm podpowiada, kiedy najbardziej się opłaca kupić bilet (na przykład na pięć miesięcy przed planowaną podróżą).

Dane, na których bazuje wyszukiwarka, dotyczą wyjazdów o podobnym czasie trwania, w tym samym okresie, z tego samego miejsca wylotowego i do tego samego celu, uwzględniając liczbę przesiadek, klasę rezerwacji i linię lotniczą.

Analizy nie biorą pod uwagę danych z 2020 roku ze względu na panującą wtedy nadzwyczajną sytuację pandemii.

Czytaj więcej

Google: Młodzi kochają You Tube’a. Turystyka nie może o tym zapominać

Od marca tego roku opcja „zarezerwuj na Google” w ramach Google Flights działa z „gwarancją ceny”, co oznacza, że zdaniem firmy ceny nie spadną przed wylotem. Jeśli tak by się stało, zwróci ona podróżnym różnicę.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów