Majówka tańsza niż w zeszłym roku. „Klienci najchętniej biorą pięć gwiazdek”

Chociaż do pierwszych wylotów jeszcze prawie dwa miesiące, wyjazd na majowy weekend w biurach podróży wykupiło już prawie tylu turystów, ilu w ogóle wybrało się na nią w zeszłym roku – informuje Travelplanet.pl. Najpopularniejsze kierunki to Turcja, Grecja i Egipt.

Publikacja: 11.03.2024 15:20

Trzecim pod względem popularności kierunkiem na majówkę jest Egipt

Trzecim pod względem popularności kierunkiem na majówkę jest Egipt

Foto: Aleksander Kramarz

Agent turystyczny Travelplanet.pl porównał rok do roku swoją sprzedaż wyjazdów na majówkę. Okazuje się, że już teraz sprzedał prawie tyle samo ofert, ile w zeszłym roku na cały długi majowy weekend.

Turyści wydają na taką podróż podobną sumę, jak przed rokiem – przeciętnie nieco ponad 3000 złotych na osobę. I tak jak w zeszłym roku, najchętniej wybierają Turcję, a zaraz po niej Grecję (ok. 2900 złotych na osobę).

Czytaj więcej

Nowe rekordy cen w biurach podróży - fala podwyżek przyszła z marcem

- Najpopularniejsze kierunki są o 100–200 złotych tańsze niż rok temu, choć w pierwszej dziesiątce jest kilka spektakularnych, nawet prawie 20-procentowych, obniżek kosztów majówkowego wypoczynku – przekonuje prezes Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz. I jak wylicza, Wyspy Kanaryjskie są tańsze o 900 złotych, a Egipt o 340 złotych od osoby.

Zdrożał za to o 20-25 procent (około 540 złotych) wypoczynek na Cyprze i we Włoszech, a o prawie 30 procent (około 240 złotych) w Polsce.

Travelplanet.pl

Turyści wolą rezerwować wyjazd na majówkę z wyprzedzeniem

Zdaniem Damasiewicza duży popyt o tyle nie dziwi, że układ wolnych dni w kalendarzu jest identycznie korzystny jak rok wcześniej, a klienci biur podróży mają w pamięci ubiegłoroczne zakupy, gdy oferty szybko drożały i znikały.

Turcja w najbardziej pożądanym przez turystów wariancie, czyli hotel pięciogwiazdkowy z wyżywieniem w formule all inclusive, była w połowie kwietnia 2023 roku niemal wyprzedana, a na dodatek najtańsze oferty z przelotem zaczynały się od około 2800 złotych za osobę – podaje Travelplanet.pl.

Oferty wypoczynku w hotelach czterogwiazdkowych w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich, na Cyprze i w Turcji, z wyżywieniem typu HB (śniadania i obiadokolacje), nie różniły się ceną od ofert all inclusive. – To oznaczało, że te pierwsze po prostu były skalkulowane zbyt wysoko i się nie sprzedały. Za to do ostatniego miejsca w samolocie wyprzedała się Tunezja – wskazuje Damasiewicz.

Na majówkę można też polecieć z Niemiec. Największa rozbieżność w cenie między imprezą z wylotem z Niemiec a tą z wylotem z Polski była w 2023 roku. Tygodniowy wypoczynek z all inclusive w hotelu pięciogwiazdkowym w Turcji z rozpoczęciem podróży w Niemczech kosztował 1500 złotych, a taki sam z wylotem z Polski dwa razy więcej – wyjaśnia Damasiewicz.

–  Warto jednak zaznaczyć, że takie rozbieżności dotyczyły weekendu majowego, bo Niemcy go po prostu nie mają. Po tym terminie różnice nadal się utrzymywały, ale nie były już tak drastyczne - dodaje.

Majówka z wylotem z Niemiec tańsza

Nic dziwnego, że w tym roku 15 procent zarezerwowanych wyjazdów obejmuje wylot z Niemiec, a z Polski (lotniska w zachodniej części kraju, w Szczecinie, Poznaniu, Zielonej Górze i Wrocławiu) – 20 procent. Z około jednej trzeciej do 28 procent spadł również odsetek wylotów z Warszawy, Modlina i Radomia. – Warto pamiętać, że wyloty z Niemiec oferują też polscy touroperatorzy, zagraniczni zaś czasem planują podróże z Polski – mówi Damasiewicz.

Czytaj więcej

Rekordowy styczeń w biurach podróży. Polacy letnie wakacje kupują zimą

W tym roku nie ma aż takich różnic w cenach. W najczęściej wybieranych konfiguracjach – przelot z Polski, cztery noclegi w hotelu czterogwiazdkowym – w Bułgarii (all inclusive), na Malcie lub w Hiszpanii (HB) trzeba zapłacić minimum 1500 złotych od osoby. Za tę samą sumę uda się z Niemiec jedynie polecieć na Riwierę Turecką (hotel czterogwiazdkowy, all inclusive). Podobne oferty z wylotem z Polski zaczynają się od 2000 złotych, za to są o dzień dłuższe.

„Klasyczny” siedmiodniowy wypoczynek z wylotem z Niemiec do czterogwiazdkowego hotelu w Turcji (all inclusive) to wydatek minimum 1550 złotych. Z wylotem z Polski taka majówka jest przynajmniej o 600 złotych droższa. W hotelu pięciogwiazdkowym to odpowiednio 1750 i 2350 złotych.

W Egipcie wypoczynek z wylotem z Niemiec i z Polski w hotelu pięciogwiazdkowym all inclusive to odpowiednio 2250 i 2850 złotych.

W wypadku Grecji różnice są mniejsze – odpowiednio 2850 i 3150 złotych. Majówka w tej konfiguracji wyjdzie podobnie na Cyprze (od 4100 zł), jeśli z domu bliżej nam na niemieckie lotnisko niż do Katowic lub Krakowa lub chcemy zaoszczędzić około 500 złotych od osoby i nie wylatywać z Warszawy, Wrocławia czy Poznania. Za to wyloty na Wyspy Kanaryjskie do najlepszych hoteli na tydzień z wyżywieniem all inclusive są wyraźnie tańsze z Polski niż z Niemiec, odpowiednio od 4600 zł i od 4900 złotych – wylicza Travelplanet.pl.

Hotele pięciogwiazdkowe na majówkę - warto dopłacić za jakość

Wakacje w Hiszpanii i w Grecji w hotelach czterogwiazdkowych all inclusive są sporo tańsze (z Niemiec od 2300 zł, z Polski od 2600 zł). – Mimo to wyjazdy pięciogwiazdkowe all inclusive sprzedają się lepiej. Do 6 marca taki właśnie majówkowy wypoczynek zarezerwowało 44 procent naszych klientów, a w hotelach czterogwiazdkowych 34 procent – ujawnia Damasiewicz.

– O skłonności do podwyższania standardu wypoczynku sporo mówią średnie koszty rezerwacji na osobę – za pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu turyści płacą nieco ponad 3200 złotych a w czterogwiazdkowym prawie 2900 złotych. Różnica w cenie jest zatem stosunkowo niewielka, za to w jakości usług potrafi być wyraźna – przekonuje prezes Travelplanet.pl.

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny