Wakacje w Egipcie nie przestają tanieć. Czy to samo czeka Turcję?

Ostatni tydzień pokazał, że coraz trudniej biurom podróży sprzedać wakacje w Egipcie i Turcji. Prawdopodobnie podaż przewyższa popyt, dlatego organizatorzy obniżają ceny. Tracą na tym marże. Nadrabiają jednak liczbą sprzedanych imprez turystycznych.

Publikacja: 17.06.2024 03:00

Egipt taniał kolejny tydzień, tym razem o 106 złotych

Egipt taniał kolejny tydzień, tym razem o 106 złotych

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 5 a 11 sierpnia, spadła o 65 złotych – to wniosek z najnowszego badania cen przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Czytaj więcej

W biurach podróży mapa cen czerwona od podwyżek. Są tylko cztery wyjątki

Zmiana jest znacząca, chociaż jeszcze nie niepokojąca. Tydzień wcześniej średnia cena wzrosła o 38 złotych, a wcześniej: o 7 złotych, spadła o 34 złote, wzrosła o 13 złotych, spadła o 53 złote, wzrosła o 118, spadła o 58, wzrosła o 8, spadła o 10 złotych, wzrosła o 74 złote, spadła o 13 złotych, wzrosła o 28, 12 i o 87.

Jak podaje Traveldata, największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowała ona w wypadku wakacji w Turcji Egejskiej (poprzednio był tam największy wzrost cen) o 394 złote. Sporo mniej przecenili touroperatorzy Sycylię i Zakintos – średnio o 259 i 235 złotych.

Z kolei zdecydowanie największa podwyżka średniej ceny wycieczek miała miejsce w wypadku podróży na Półwysep Chalcydycki o 746 złotych. Dużo mniej zdrożały Maroko i Majorka - o 105 i 84 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują poniższe zestawienia grafiki.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu spadły ceny wycieczek do wszystkich pięciu krajów najczęściej wybieranych przez Polaków w biurach podróży na wypoczynek. Przy czym najmocniej staniała Turcja - o 191 złotych. Egipt stracił 106 złotych, Wyspy Kanaryjskie 105 złotych, Grecja 18 złotych, a Bułgaria 13 złotych.

Ceny wakacji sporo niższe niż przed rokiem

Porównanie średniej ceny wyjazdu z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku pokazało, że była ona niższa o 113 złotych (tydzień wcześniej różnica wyniosła 41 złotych).

Największą zniżkę cen wycieczek kolejny raz autorzy badania odnotowali w wypadku Kalabrii, o 938 złotych, Teneryfy, o 709 złotych, i Portugalii – o 527 złotych.

Największy roczny wzrost cen wyjazdów wystąpił w ofertach wypoczynku na Costa de la Luz - o 875 złotych, na Sardynii, o 466 złotych, i Zakintos - o 306 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego i sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów wyjazdów sytuacja kształtowała się w dalszym ciągu na korzystnym poziomie wobec tego samego okresu ubiegłego sezonu – notują eksperci z Traveldaty.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,37 złotego za litr wobec 3,43 złotego za litr rok wcześniej, czyli była o 1,7 procent niższa (przed tygodniem cena była wyższa o 3 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami o 3,5 procent). Jednocześnie złoty był silniejszy wobec dolara i euro o 2,3 procent (przed tygodniem o 4,7 procent, a przed dwoma o 5,2 procent).

Wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek zawierał się w przedziale od -75 do -85 złotych (przed tygodniem od -130 do -140 złotych, a przed dwoma tygodniami od -145 do -155 złotych) – wskazują autorzy raportu.

I jak dodają, pierwszy raz od prawie dwóch lat zmiana średnich cen wycieczek okazała się dla touroperatorów mniej korzystna „od szacunkowych zmian w poziomie kosztów bezpośrednich”, co najprawdopodobniej będzie prowadziło do zmniejszenia zysków z imprez turystycznych. „Nie powinno to jednak na razie zagrozić wysokiej zyskowności biur podróży, ponieważ jednocześnie w znaczącym stopniu wzrasta wolumen sprzedaży wycieczek”.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najistotniejszych w turystyce wyjazdowej kierunków w ujęciu rok do roku zdrożały Grecja i Bułgaria - o 93 złote i o symboliczną złotówkę. Trzy pozostałe kraje taniały - Egipt o 369 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 155 złotych, a Turcja o 61 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w wypadku Hiszpanii kontynentalnej, Majorki i Cypru - o 376, 137 i 30 złotych.

Znacząco obniżyły się natomiast ceny wycieczek do Portugalii, do Maroka i na Maltę – o 527, 368 i 360 złotych. A w mniejszym stopniu do Tunezji, Włoch i do Albanii - o 171, 141 i 96 złotych.

Kto ma najtańszy Egipt, kto Turcję, a kto Grecję?

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły Join UP, Sun & Fun i ETI - o odpowiednio 280, 260 i 230 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od 220 złotych (Oasis), aż do zwyżek o 400 złotych – piszą autorzy.

I przechodzą do szczegółów – w liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego, w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 56 ofert, na drugim Coral Travel z liczbą 45 ofert, a na trzecim Itaka z liczbą 43 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały w ofercie Join UP (8) i TUI Poland (4), do Grecji Itaka (9), Grecos (7) i Rainbow (6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (4), do Turcji TUI Poland (5), Itaka (4), Rainbow i Coral Travel (po 3), do Tunezji TUI Poland (3), Coral Travel, Exim Tours, Anex i Join UP (po 2), a do Bułgarii TUI Poland (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, biuro Coral Travel w Grecji, a biuro Itaka w Turcji i Bułgarii – konstatują eksperci Traveldaty.

Grecos wraca na pierwsze miejsce w tabeli

Przechodzą następnie do tabeli, w której pokazują biura podróży, które w ostatnim tygodniu miały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach cenach. W ostatnim tygodniu z tabeli wypadł Anex Tour, a wszedł do niej Coral Travel (na pozycję czwartą). „Ciekawsza jest jednak ponowna zmiana na pozycji lidera tabeli, którą po jednotygodniowym pobycie opuściło biuro Rego-Bis (jest teraz wiceliderem), a na to miejsce powrócił Grecos, który poprzednio były drugi. Kolejne miejsca zajmowały TUI Poland, Coral Travel i Join UP.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Raport kończy tabela pokazująca, które biura podróży oferują wyjazdy – siedem dni, all inclusive, z wylotem z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia – z najatrakcyjniejszymi średnimi cenami, czyli których średnia cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku.

Tym razem autorzy badania zestawili oferty z hotelami 3-3,5-gwiazdkowymi, 4-4,5-gwiazdkowymi i 5-gwiazdkowymi w popularnych kierunkach wakacyjnych — Grecji i Włoszech. Jak widać dominuje w nich Itaka i jedynie w pierwszej kategorii równorzędną pozycję zajmuje Rainbow.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zebrano 13 czerwca 2024 roku i porównano z cenami wylotów w tym samym okresie z 6 czerwca 2024 roku, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 czerwca 2023 roku.

Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego giganta turystycznego dostaną pieniądze. Czekali pięć lat
Biura Podróży
Nasz raport. Samolotem na wakacje – tam dolecisz czarterem z Polski
Biura Podróży
Tydzień podwyżek w biurach podróży. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Biura Podróży
All inclusive, czyli ile Polacy są gotowi dopłacić do beztroskich wakacji?