Zmartwienie Greków – idą wakacje, kto obsłuży turystów?

Od 10 do 20 procent więcej gości ma w tym roku odwiedzić Grecję, szacuje tamtejszy minister turystyki. Tymczasem branża turystyczna ma problem – może zabraknąć nawet 80 tysięcy pracowników.

Publikacja: 28.04.2023 13:53

Brakuje pokojowych, kelnerów, barmanów, kucharzy

Brakuje pokojowych, kelnerów, barmanów, kucharzy

Foto: Aleksander Kramarz

Minister turystyki Grecji Wasilis Kikilias przewiduje, że w tym roku do jego kraju przyjedzie więcej gości niż przed rokiem. Prognozy mówią o wzroście rzędu 10-20 procent, a najpopularniejsze kierunki od kwietnia są już praktycznie wyprzedane - pisze niemiecki portal RedaktionsNetwerk Deutschland. Także duże biura podróży mówią o wzroście rezerwacji, a hotelarze przyznają, że jest ich nawet o 50 procent więcej niż rok temu o tej porze.

Grecja nie rozwiązała jednak ciągle problemu braku rąk do pracy. W zeszłym roku z 263 tysięcy miejsc pracy w branży hotelarskiej i gastronomicznej 60 tysięcy pozostawało nieobsadzonych. W tym roku może zabraknąć nawet 80 tysięcy osób, z czego 7360 pokojowych, 5164 kelnerów, 6126 kucharzy i 2729 barmanów.

Badanie Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców Turystycznych SETE pokazało, że wakaty obejmują 20-25 procent miejsc pracy. Problem odczuwają przede wszystkim mniejsze hotele, które działają tylko w sezonie letnim. W tych większych, miejskich sytuacja jest nieco lepsza.

W czasie pandemii wiele osób odeszło do lepiej płatnych zawodów, z lepszymi godzinami pracy. – Pandemia zmieniła rynek pracy radykalnie nie tylko w Grecji. Hotelarze i gastronomowie na południu Francji, w Hiszpanii i we Włoszech walczą z tym samym problemem – mówi hotelarz i prezes SETE Giannis Retsos.

Czytaj więcej

Greccy hotelarze muszą więcej zapłacić pracownikom. Płaca minimalna - 911 euro

W Grecji większość pracowników sezonowych otrzymuje jedynie wynagrodzenie minimalne w wysokości 780 euro brutto. Dużym problemem jest też zakwaterowanie personelu, bo większość osób przyjeżdża z Grecji lądowej na wyspy. Tymczasem wielu właścicieli mieszkań w regionach turystycznych wynajmuje je przez internet i dlatego na Mykonos, Santorynie czy Paros część zatrudnionych mieszka w kontenerach.

Rząd planuje wprowadzić ułatwienia wizowe, żeby przyciągnąć pracowników z Bangladeszu, Pakistanu, Indii i Egiptu. Nie wszyscy są zwolennikami tego pomysłu, bo to oznacza większe wykorzystywanie ludzi i obniżanie pensji. Jeśli branża płaciłaby lepiej i oferowała atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia, wspomniane 80 tysięcy miejsc pracy można by zapełnić greckimi kandydatami – wskazują.

Hotele
„Lex Kamilek” już obowiązuje, a wielu hotelarzy nawet o nim nie słyszało
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Hotele
TUI: Mamy pierwszy hotel bez dwutlenku węgla
Hotele
Polacy wydłużają majówkę. I płacą za noclegi ponad 300 złotych więcej
Hotele
W Egipcie nowe hotele rosną jak grzyby po deszczu. „Największe tempo od 15 lat”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Hotele
Pod hotel Hampton by Hilton Wroclaw Airport wmurowano kamień węgielny