Prezes Arche: W pandemii nakręciłem się na nowe projekty
O ratowaniu zabytków przez zamienianie ich w hotele, o kontenerowych siedliskach, jako powrocie do polskiej wsi, tradycji i przyrody i o Alternatywnej Akademii Arche, czyli miejscu kształcenia wolnych duchem pracowników hoteli – opowiada prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.
Cel - minimum pięć nowych obiektów rocznie
Pod szyldem Arche działa 21 hoteli, a kolejnych 20 jest w przygotowaniu na różnych etapach inwestycyjnych. W ubiegłym roku spółka otworzyła Arche Nałęczów i Arche Klasztor Wrocław oraz wystartowała z drugim etapem Arche Fabryki Samolotów w Mielnie, a także znacząco poszerzyła swoją bazę MICE.
- Powracamy do tempa sprzed covidu i naszego strategicznego celu otwierania minimum pięciu nowych obiektów rocznie. Mocno ucierpieliśmy przez pandemię i cofnęliśmy się wówczas o jedną trzecią. Ten rok jest pierwszym, kiedy znowu będziemy szli do góry - mówi prezes Arche Władysław Grochowski, cytowany w komunikacie.
- Obecnie trwają roboty wykończeniowe w hotelu przy lotnisku w Gdańsku, gdzie mamy podpisaną umowę na zarządzanie. Obiekt ma ruszyć w połowie bieżącego roku i nie wykluczam, że w naszym portfelu pojawią się kolejne tego typu inwestycje. Do sprzedaży wprowadziliśmy także pokoje w Arche Garnizon Białystok i Arche Kraków. W trakcie budowy jest też hotel w Ożarowie Mazowieckim i osiedle z zabytkowym Dworem Bojarów w Otwocku, a w niedalekim sąsiedztwie na rewitalizację czeka dawne sanatorium sejmikowe. Prace budowlane trwają również przy Arche Metalowiec Muszyna, który ma ruszyć pod koniec roku. Przygotowujemy projekt wykonawczy dotyczący budowy dużego hotelu Arche Młyn Szancera w Tarnowie. W portfelu mamy też grunt z dawną królewską papiernią w Konstancinie-Jeziornie, na którym planowany jest hotel i osiedle. Co więcej, ruszamy z rewitalizacją wielkiego kompleksu poprzemysłowego elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, gdzie moim marzeniem jest także stworzenie teatru - wylicza Grochowski.
W 2023 roku Arche kupiło Fort Szczęśliwice, w którym planuje swój największy kompleks hotelowo-konferencyjno-gastronomiczny MICE, a także Starą Olejarnię w Szczecinie.
W grudniu ubiegłego roku zakupiło kolejne nieruchomości pod hotele, usługi i mieszkania - zabytkowe famuły, czyli mieszkania robotnicze w kompleksie fabrycznym Izraela Poznańskiego w Łodzi, obiekty dawnej huty szkła Józefina w Szklarskiej Porębie, zabytkowy młyn ze spichlerzem w Koszalinie i pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich.