Wybierz voucher – podróżuj później

„Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – zachęca turystów Polska Organizacja Turystyczna, która wspólnie z Ministerstwem Rozwoju rozpoczęła w internecie promowanie voucherów pod hasłem #WybierzVoucher.

Voucher jest zapisany w ustawie zwanej tarczą antykryzysową. Jest przewidziany dla klientów biur podróży i innych organizatorów wypoczynku i rozrywki jako zachęta, by nie wycofywali wpłaconych na poczet wyjazdu lub imprezy pieniędzy. Masowe ich wycofywanie spowodowałoby gigantyczne kłopoty tych instytucji.

CZYTAJ: Voucher biura podróży – instrukcja obsługi

Voucher, jaki można dostać zamiast gotówki jako obietnicę uzyskania w przyszłości usługi ustawowo jest ważny przez rok od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub w którym miało się odbyć wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę. Ale wiele biur podróży oferuje bony ważne dłużej. W wypadku opłacenia wycieczek, klienci mogą je dzięki voucherowi zamienić na inne.

– Zachęcam wszystkich do skorzystania z voucherów i nieodwoływania podróży — mówi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. – W ten sposób wesprzemy polską branżę turystyczną w tym trudnym czasie.

Jak przypomina wiceminister, w wypadku biur podróży voucher jest bardzo bezpiecznym sposobem rozliczenia się z organizatorem, ponieważ jest zabezpieczony gwarancją biura podróży i dodatkowo przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, na wypadek gdyby touroperator musiał ogłosić niewypłacalność.

Wystarczy zapytać touroperatora, hotel czy atrakcję turystyczną o możliwość zamiany wykupionej usługi na voucher. W ten sposób okażemy solidarność z branżą turystyczną. Wartość vouchera nie może być niższa od kosztów poniesionych do tej pory przez klienta.

– Voucher jest niezwykle prosty w realizacji, a pomoc jaką daje polskim przedsiębiorcom i ich pracownikom jest nieoceniona. Zadbajmy o branżę turystyczną teraz, a z pewnością odwdzięczy się ona turystom w przyszłości — dodaje Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, cytowany w komunikacie ministerstwa.

Vouchery mogą być wydawane przez przedsiębiorców organizujących np.:
imprezy turystyczne,
usługi hotelarskie,
usługi przewodnickie,
usługi pilotów wycieczek,
wystawy i kongresy,
działalność kulturalną (np. kina, teatry, muzea),
działalność rozrywkową, np. koncerty,
działalność rekreacyjną i sportową,
wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W tym roku Turcja za droga dla Niemców

Turecka branża turystyczna spodziewała się, że w tym roku wakacje w Turcji spędzi 5,8 ...

W Krakowie otworzy się drugi Mercure

Orbis podpisał z krakowskim developerem Inter-Bud umowę na prowadzenie pod marką Mercure hotelu, który ...

Wizz Air przedłuża nielatanie z Polski

O tydzień wydłużyła zawieszenie wszystkich lotów z i do Polski węgierska linia lotnicza Wizz ...

Riwiera Turecka z nowym lotniskiem

Lotnisko Antalya-Zachód ma obsługiwać 5 milionów pasażerów rocznie. Pierwsze samoloty przyjmie już w 2021 ...

Uber to nie platforma IT, ale firma transportowa

Oferowana przez Ubera możliwość nawiązywania kontaktów przez pasażerów z kierowcami jest usługą transportową – ...

Gości zaczynają już obsługiwać roboty

W hotelarstwie dokonuje się transformacja technologiczna. Gości obsługują wirtualni asystenci, klucze do pokoju zastępowane ...