Hiszpania – koronawirus odstraszył gości, przyjechał tylko co piąty

Fot. Filip Frydrykiewicz

O 76,9 procent mniej niż rok wcześniej turystów odwiedziło Hiszpanię w ciągu 11 miesięcy zeszłego roku, podaje tamtejszy Instytut Statystyczny (INE). Goście najchętniej odwiedzali Katalonię i Wyspy Kanaryjskie.

Od stycznia do listopada 2020 roku do Hiszpanii przyjechało 18,3 miliona turystów, rok wcześniej było ich 79,2 miliona.

Najwięcej gości pochodziło z Francji (3,7 miliona, o 65 procent mniej), Wielkiej Brytanii (3,06 miliona, 82,2 procent mniej) i Niemiec (2,33 miliona, 78,2 procent mniej).

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania: Szczepionka warunkiem powrotu dawnej turystyki

Polska nie jest wymieniana w zestawieniu hiszpańskiego Instytut Statystycznego (INE), wliczona jest do „pozostałych krajów”, z których w sumie przyjechało 1,77 miliona ludzi, czyli o 75,9 procent mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej gości przypadło na styczeń i luty (odpowiednio 4,14 miliona i 4,42 miliona), kiedy jeszcze w Europie nie było pandemii koronawirusa, a następnie w lipcu i w sierpniu (2,46 i 2,44 miliona).

Turyści najchętniej przyjeżdżali do Katalonii (3,78 miliona osób, o 79,4 procent mniej), na Wyspy Kanaryjskie (3,58 miliona, 70 procent mniej) i do Andaluzji (2,64 miliona, 76,9 procent mniej).

Najwięcej, bo 13,25 miliona przyleciało samolotem, 4,7 miliona dotarło samochodem. Pozostali skorzystali z pociągów i transportu morskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Portugalia straciła ponad 70 procent turystów

13,47 miliona płaciło za zakwaterowanie (mowa o gościach hoteli, domów wakacyjnych i innych obiektów noclegowych), a 4,8 miliona mieszkało albo we własnych domach czy apartamentach, albo u rodziny i znajomych.

Turyści najczęściej spędzali w Hiszpanii 4-7 nocy (8 milionów osób), na drugim miejscu znaleźli się ci, którzy przyjechali na 8-15 dni (4 miliony).

INE podaje również, że spośród wszystkich odwiedzających tylko 3,85 miliona skorzystało z wyjazdów organizowanych przez biura podróży, pozostali (prawie 14,5 miliona) podróżowało samodzielnie.

WARTO: Hiszpania przesuwa sezon narciarski

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela mówi, jak przygotować restart rejsów

Unia Europejska przygotowała wytyczne dla armatorów statków wycieczkowych do wznowienia rejsów. Zaleca między innymi, ...

Ceny hoteli w Egipcie pójdą w górę?

Hotele w Egipcie będą musiały stosować zaostrzone zasady jakości. To prawdopodobnie spowoduje wzrost cen. ...

Polscy turyści napadnięci we Włoszech

W nocy z piątku na sobotę na plaży w Rimini napadnięto na dwoje młodych ...

Emirates za darmo zmienią termin lotu

Posiadacze biletów lotniczych Emirates wydanych między 7 a 31 marca mogą zmienić termin podróży ...

Sześć nowych tras Wizz Aira z Krakowa

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Krakowie Wizz Air ogłosił uruchomienie sześciu nowych połączeń ze ...

Ryanair od lipca chce wrócić do latania

Od 1 lipca Ryanair chce przywrócić 40 procent pierwotnego rozkładu lotów. Warunkiem jest jednak ...