Portugalia straciła ponad 70 procent turystów

Fot. Pixabay

Od stycznia do października tego roku Polacy wykupili w Portugalii o 73,3 procent mniej noclegów mniej niż przed rokiem – wynika z danych Narodowego Instytutu Statystycznego.

Portugalski Narodowy Instytut Statystyczny (INE) opublikował dane dotyczące turystyki przyjazdowej od stycznia do października. Wynika z nich, że w tym czasie goście wykupili o 61,5 procent mniej noclegów niż przed rokiem. Podróże krajowe spadły o 32,4 procent, z zagranicy o 73,8 procent. Największy, bo niemal 90-procentowy spadek zaliczyła Irlandia, na drugim miejscu pod tym względem znalazły się Stany Zjednoczone – minus 86,8 procent, na trzecim Chiny – minus 80,5 procent.

CZYTAJ TEŻ: Portugalia: Zniżki pobudzą ruch turystyczny po sezonie letnim

Instytut prezentuje dane dla 16 najważniejszych rynków źródłowych, wśród których znajduje się także Polska. Od stycznia do października w Portugalii w obiektach zakwaterowania zbiorowego z co najmniej 10 łóżkami polscy turyści wykupili o 73,3 procent mniej noclegów niż przed rokiem. Średnio goście spędzali 2,6 nocy – rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 2,6. Przychody z tytułu sprzedanych noclegów doszły do 1,4 miliarda euro, przed rokiem było to 3,7 miliarda euro.

Kilkudziesięcioprocentowe spadki dotyczą też liczby pasażerów. Choć w lipcu i sierpniu sytuacja trochę się poprawiła w porównaniu z wiosną, to już od września ponownie zaczęła się pogarszać. Od stycznia do października portugalskie lotniska obsłużyły o 68 procent mniej klientów niż w tym samym czasie przed rokiem i o 55,5 procent mniej samolotów komercyjnych – tych pierwszych było 16,7 miliona, tych drugich 87,4 tysiąca. Najwięcej osób przyleciało do Lizbony (50,3 procent wszystkich pasażerów, czyli 8,4 miliona, minus 68,5 procent rok do roku). Największe spadki zanotowało lotnisko w Faro na wybrzeżu Algarve (minus 75,2 procent).

ZOBACZ TAKŻE: Portugalia najlepszym kierunkiem turystycznym w Europie

W pierwszych dziesięciu miesiącach roku najważniejszym rynkiem źródłowym była Francja, z której do Portugalii wybrało się 1,3 miliona osób (minus 61,5 procent rok do roku), na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania z wynikiem minus 74,9 procent. INE nie podaje statystyk przylotowych dla Polski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Awaria w Disneylandzie. Ludzie utknęli w gondolach

Do poważnego zdarzenia doszło w największym Disneylandzie na świecie. Pasażerowie utknęli w wysoko zawieszonych ...

Hiszpańskie hotele wypraszają gości. Muszą się zamknąć

Brytyjczycy, którzy przebywają w Hiszpanii, powinni jak najszybciej zorganizować sobie powrót do domów – ...

Morawiecki: LOT staje się ważnym partnerem

Grupa LOT notuje najlepsze w ciągu ostatnich 10 lat wyniki – zapewniał wicepremier Mateusz ...

Air France – co czwarty lot odwołany

Akcje narodowego przewoźnika francuskiego straciły wczoraj na giełdzie w Paryżu 5,5 procent wartości. Powód ...

Upadło biuro podróży Mediterraneum

Poznańskie biuro podróży Mediterraneum zgłosiło dzisiaj marszałkowi województwa wielkopolskiego niewypłacalność Jak dowiedział się nieoficjalnie ...

PKS Polonus partnerem Polskiego Busa

Polski Bus nawiązuje współpracę partnerską z PKS Polonus. Wspólne połączenia obejmą 23 linie, m.in. ...