Do Łodzi samolot będzie przylatywał o godzinie 19.30, a odleci na Ukrainę o 20.20. Bilety kosztują od 23 euro. W cenie biletu jest bagaż podręczny do 9 kilogramów.

SkyUp Airlines to ukraińska tania linia lotnicza zarejestrowana w 2018 roku w Kijowie. Przewoźnik ma 14 samolotów, a łódzkie połączenie będzie obsługiwać boeing 737-800, który zabiera na pokład 189 pasażerów.

Czytaj więcej

Ryanair zapowiada na zimę 25 nowych tras z Polski

Podczas inauguracji wstęgę przecięli Ludmiła Słobodjaniuk, dyrektor handlowy SkyUp Airlines, Igor Baranecki, przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Polsce, Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej i Anna Midera, prezes Portu Lotniczego Łódź.

- Po raz pierwszy spotkaliśmy się z przedstawicielami linii SkyUp jeszcze przed pandemią w 2019 roku - mówiła Midera. - Wtedy opowiadaliśmy o Łodzi, o lokalnym biznesie, liczbie Ukraińców mieszkających w Polsce. Pandemia nie przerwała negocjacji, spotkaliśmy się cyklicznie online. Połączenie miało rozpocząć się w marcu, ale restrykcje spowodowane pandemią wymusiły przesunięcie inauguracji. Cieszymy się, że dziś SkyUp zaczyna loty między Łodzią a Kijowem i że jesteśmy pierwszym lotniskiem w Polsce, na którym wylądował samolot tej linii lotniczej. Mamy nadzieję, że ten projekt okaże się sukcesem i będziemy rozwijać naszą współpracę.

Niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem połączenia między Łodzią a Kijowem Polska szerzej otworzyła się na obywateli Ukrainy. Mogą oni wjeżdżać do Polski bez wizy i okazywania pozwolenia na pracę lub karty pobytu. Ta zmiana uruchomi ruch turystyczny z Ukrainy.

Lotnisko w Łodzi