Zastąpiła Radosław Włoszka, do niedawna prezesa lotniska w Krakowie, który został odwołany ze swojego stanowiska w czerwcu.
Związek zrzesza większość - jedenaście z piętnastu — z tak zwanych lotnisk regionalnych (tak są określane wszystkie porty lotnicze poza Lotniskiem Chopina): w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu.
Związek reprezentuje interesy lokalnych lotnisk pozawarszawskich
Związek powołano, jako miejsce współpracy, wymiany informacji i doświadczeń, a także ucierania stanowisk w sprawach dotyczących branży lotniczej i reprezentowania członków na zewnątrz, na przykład w kontaktach z administracją rządową.
- Będę kontynuować wysiłki, które podejmowały poprzednie zarządy Związku, zmierzające do podniesienia znaczenia polskich portów regionalnych, ale z moim osobistym wkładem kobiecości i różnorodności — mówi cytowana w komunikacie ZRPL Midera. - Przed nami dużo pracy. Lotnictwo, które wychodzi z kryzysu w który wpadło z powodu pandemii odbudowuje się, ale stoimy przed wyzwaniami związanymi z cyfryzacją, zieloną transformacją i bardzo dynamicznie rozwijającym się ruchem pasażerskim w portach regionalnych.
Wybór wiceprezesów odbędzie się na kolejnym spotkaniu szefów portów regionalnych.