W ostatni piątek w norweskim Bergen, podczas pierwszego po pandemicznej przerwie Routes Europe, Łódź otrzymała przechodnią statuetkę organizatora wydarzenia, które skupia przedstawicieli linii lotniczych, lotnisk i organizacji turystycznych z całej Europy - informuje łódzkie lotnisko w komunikacie.

W maju przyszłego roku do Łodzi przyjedzie około 1200 delegatów, którzy będą planować nowe połączenia i rozmawiać o sytuacji w lotnictwie cywilnym w Europie.

Routes Europe w Bergen zaplanowane było na wiosnę 2020 roku, a po nim organizację wydarzenia miała przejąć Łódź. Pandemia przesunęła terminy o dwa lata.

Czytaj więcej

Raport z lotnisk. Czartery odporniejsze na kryzys niż regularne linie lotnicze

Podczas imprezy kończącej targi prezes łódzkiego lotniska Anna Midera zaprezentowała Łódź jako miasto idealne na city break, wśród atrakcji wymieniając zabytki architektury postindustrialnej, znakomitą kuchnię i bogatą tradycję sztuki filmowej. Zaznaczyła, że Łódź leży w silnym gospodarczo regionie i jest doskonałym celem dla lokowania biznesu i spotkań przedsiębiorców.

- Łódź nazywana jest „last undiscovered city”. Unikalny na skalę światową charakter europejskiego miasta postindustrialnego sprawił, że znalazła się na liście „Best of the World 2022” National Geographic jako miasto, które trzeba koniecznie odwiedzić w tym roku - mówiła Anna Midera, cytowana w komunikacie.

- Dzięki infrastrukturze i przepustowości 2 milionów pasażerów rocznie lotnisko w Łodzi oferuje duże możliwości rozwoju. Jestem przekonany, że Routes Europe pobudzi rozwój połączeń lotniczych i zwróci uwagę na centralną Polskę - dodał dyrektor Routes Europe Steven Small.

Uroczystość przekazania organizacji Routes Europe odbyła się w konwencji „Ziemi obiecanej”. Wystąpienie prezes lotniska nawiązywało do powieści Władysława Reymonta (patrona łódzkiego portu) i filmu Andrzeja Wajdy z 1975 roku. Anna Midera, zespół łódzkiego lotniska i prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej Tomasz Karolewski wystąpili w autentycznych strojach z filmu „Ziemia obiecana”.

Goście forum próbowali dań kuchni polskiej, między innymi pierogów, placków ziemniaczanych, żurku, kiełbasy z cebulą i mizerii, którą nazwali „Polish tzatziki”.

Czytaj więcej

Branża lotnicza: Mamy kolejny kryzys, trzeba odejść od ograniczeń w podróżowaniu

Forum Routes Europe odbywa się od 2006 roku. W Polsce odbyło się dwukrotnie - w Warszawie i Krakowie. Inne miasta organizatorzy to Sofia, Porto, Praga, Tuluza, Cagliari, Talin, Budapeszt, Marsylia, Aberden, Belfast, Bilbao, Hanower i Bergen.

Organizatorem targów jest brytyjska spółka Informa z siedzibą w Londynie, notowana na tamtejszej giełdzie, zajmująca się organizowaniem wydarzeń na całym świecie i publikowaniem materiałów branżowych.

Routes Europe 2023 w Łodzi odbędą się od 9 do 11 maja.