ULC: W Warszawie i Modlinie od maja tylko 180 operacji lotniczych dziennie

Urząd Lotnictwa Cywilnego w komunikacie wyjaśnia, co w praktyce oznaczać będzie ograniczenie ruchu lotniczego nad Warszawą i Polską, jakie planuje od 1 maja rząd. Podzielił niezajęte sloty między dwa lotniska - Modlin dostał ich 12, a Lotnisko Chopina 104.

Publikacja: 26.04.2022 13:58

Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie

Foto: Lotnisko Chopina, Łukasz Widziszowski

Jak wyjaśnia ULC w swoim komunikacie, rozporządzenie wydane wczoraj wieczorem przez rząd „ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu lotniczego przy jednoczesnym zagwarantowaniu jak największej dostępności regularnych połączeń lotniczych”.

Od 1 maja operacje lotnicze w rejonie obejmującym Lotnisko Chopina w Warszawie i lotnisko w Modlinie mogą być wykonywane od godz. 9.30 do 17. Przylot samolotu, który tego samego dnia planuje wylot musi nastąpić nie później niż do godziny 15.45 czasu lokalnego.

Czytaj więcej

Rząd: Latanie z Warszawy tylko od 9.30 do 17. 300 lotów dziennie anulowanych

Zgodnie z rozporządzeniem w celu zapewnienia największej możliwej dostępności usług regularnego przewozu lotniczego w TMA Warszawa pierwszeństwo mają operacje lotnicze na kierunkach: PLL LOT do Londynu Heathrow, Nowego Jorku, Chicago, Brukseli, Toronto, Incheon, Rzeszowa, Tel Awiwu, Oslo, Kopenhagi, Budapesztu, Wilna, Pragi, Bukaresztu, Duesseldorfu, Barcelony, Berlina, Tbilisi, Szczecina-Goleniów; Wizz Air - trasy do Londynu-Luton i Rzymu; Ryanair do Londynu-Stansted i Dublina; Lufthansa do Frankfurtu i Monachium; Air France - do Paryża; Turkish Airlines do Stambułu; KLM do Amsterdamu; Emirates do Dubaju; Austrian Airlines do Wiednia; Swiss do Zurychu; TAP Air Portugal do Lizbony..

Na wymienionych trasach dopuszcza się priorytetowe wykonanie operacji lotniczej startu lub lądowania wyłącznie raz dziennie, przez jednego przewoźnika lotniczego, który przewiózł największą liczbę pasażerów na danej trasie w latach 2019–2021.

Dodatkowe loty na lotniska w Warszawie i Modlinie mogą być wykonywane na innych trasach pod warunkiem zapewnienia służb żeglugi powietrznej oraz nieprzekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa.

W związku z tym, że w czasie przewidywanej pracy lotnisk (od 9.30 do 17) w ciągu godziny może się odbyć do 24 operacji lotniczych (start i lądowanie), dziennie będzie można zrealizować do 180 operacji lotniczych (czyli o 300 mniej niż średnio w maju - red.).

Po wykorzystaniu liczby operacji na kierunkach wymienionych w rozporządzeniu, dostępnych do dalszego wykorzystania powinno zostać do 116 czasów na starty albo lądowania (slotów).

Mając na uwadze zachowanie zasady proporcjonalności i niedyskryminacji oraz dotychczasowy stosunek liczby operacji wykonanych na lotnisku w Modlinie do liczby operacji wykonanych w TMA Warszawa w latach 2019-2021, lotnisko otrzyma możliwość wykorzystania 10 proc. dostępnej puli wolnych operacji. Oznacza to możliwość wykonania z lotniska w Modlinie do 12 operacji lądowania albo startu, dziennie.

W przypadku lotniska Chopina w Warszawie po wykorzystaniu slotów na priorytetowe operacje określone w rozporządzeniu, powinna istnieć możliwość realizacji do 104 operacji lotniczych dziennie.

Czytaj więcej

Morawiecki: Zrekompensujemy pasażerom straty spowodowane odwołaniem lotów

Przydział slotów na te operacje będzie dokonywany przez niezależnego koordynatora Lotniska Chopina w Warszawie, który będzie działać w szczególności na podstawie przepisów rozporządzenia unijnego nr 95/93. Koordynator jest organem niezależnym od zarządzającego portem lotniczym, przewoźników lotniczych, władz państwa oraz służb żeglugi powietrznej. Aktualnie koordynatorem Lotniska Chopina w Warszawie jest Airport Coordination Limited" - czytamy w komunikacie.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków