Oświadczenie powstało w związku z wypowiedzią, jakiej portalowi money.pl udzieliła Anna Garwolińska, pełnomocniczka Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Powiedziała ona: „Niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie”.

Czytaj więcej

Kontrolerzy lotów bliżej porozumienia z szefostwem PAŻP

W oświadczeniu PAŻP pisze, że celem zarzutów kontrolerów ma być chęć zaognienia konfliktu, który wydawało się, że zbliża się do zakończenia. „Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wyraża zdumienie w związku z oświadczeniem Anny Garwolińskiej (…). [Jej] wypowiedź jest nieprawdziwa. PAŻP nie wycofuje się z porozumień, nie miała i wciąż nie ma takiego zamiaru. Dotąd sądziliśmy, że także ZZKRL jest zainteresowany wdrażaniem ustaleń negocjacyjnych a nie podgrzewaniem nastrojów opinii publicznej” – przekonuje PAŻP.

Jego zdaniem „niepokojący wydaje się ton stanowiska pani Garwolińskiej. Stwierdzenie: 'Wakacji nie będzie' trudno zinterpretować inaczej niż jako próbę zaognienia sytuacji uprzednio ustabilizowanej w toku długotrwałych, żmudnych negocjacji między Kierownictwem PAŻP a ZZKRL”.

Zdaniem związkowców problemem ma być sześć przyjętych już postulatów, z których rzekomo PAŻP chciałby się wycofać. To m.in kwestia wyrównania w 2025 r. pensji kontrolerów o wysokość inflacji z 2022 r. i system SPO, czyli jednoosobowej obsady na wieżach lotnisk.

Według Anny Garwolińskiej, jeżeli ostateczne porozumie z PAŻP nie zostanie zawarte w czerwcu, w lipcu z pracy może odejść około 100 kontrolerów lotów, co znacznie utrudniłoby obsługę ruchu lotniczego w Polsce.

Czytaj więcej

Kontrolerzy lotów: Mamy nadzieję na porozumienie i powrót do pracy 10 lipca

Przypomnijmy, że 10 lipca minie termin, do którego strony konfliktu - związkowcy i kierownictwo PAŻP postanowiły osiągnąć porozumienie, zarówno w kwestiach wynagrodzenia kontrolerów ruchu, jak i zasad ich pracy i bezpieczeństwa.Spór, który doprowadził do zmiany prezesa PAŻP trwa od miesięcy. Kontrolerzy deklarują, że bez całkowitej zgody nie wycofają wniosków o odejście z pracy.

27 maja ogłosili, że w kwestiach regulaminu wynagrodzeń i regulaminu pracy osiągnęli zgodę, ale czekają jeszcze na akceptację innych związków zawodowych i ministra infrastruktury. Teraz najwyraźniej wskazują, że to porozumienie się rozsypuje.