Jak informuje spółka CPK, zatwierdzony plan generalny jest warunkiem wystąpienia o tak zwaną promesę zezwolenia na założenie lotniska przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Promesa będzie z kolei jednym z załączników do wniosku o decyzję lokalizacyjną. Ten wniosek składa się po otrzymaniu decyzji środowiskowej, a poprzedza on pozwolenie na budowę.
Przed skierowaniem wniosku o zatwierdzenie "Planu Generalnego CPK na lata 2022-2060" do ministra infrastruktury został on skonsultowany z władzami 13 gmin z otoczenia inwestycji, pozytywnie zaopiniowany przez prezesa ULC i uzgodniony z ministrami obrony narodowej i funduszy i polityki regionalnej.
Czytaj więcej
Z Radomia odlecą dzisiaj na wakacje na Tureckiej Riwierze klienci biura podróży Coral Travel. Touroperator zainauguruje tym samym loty czarterowe z tego, otwartego w kwietniu, lotniska. Kierunków i ofert biur podróży jest więcej.
– Plan jest potwierdzeniem fundamentalnych założeń projektu CPK – mówi cytowany w komunikacie CPK pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - To bardzo dobra wiadomość w kontekście zaawansowanego już procesu wyboru partnera finansowego, który obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w spółce będącej operatorem lotniska.
Dwa etapy - na 40 i 65 milionów pasażerów
Plan jest zgodny z polityką transportową Polski. Koncepcja zawarta w nim jest też spójna ze "Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r." (z perspektywą do 2030 r.) i "Strategią zrównoważonego rozwoju transportu do 2030 r." - zapewnia CPK w komunikacie.