Ruszają wakacyjne loty z Radomia. Dokąd można polecieć z biurem podróży?

Z Radomia odlecą dzisiaj na wakacje na Tureckiej Riwierze klienci biura podróży Coral Travel. Touroperator zainauguruje tym samym loty czarterowe z tego, otwartego w kwietniu, lotniska. Kierunków i ofert biur podróży jest więcej.

Publikacja: 03.06.2023 12:32

Ruszają wakacyjne loty z Radomia. Dokąd można polecieć z biurem podróży?

Foto: Polskie Porty Lotnicze

Zgodnie z rozkładem lotów dzisiaj o 14.35 wystartuje z lotniska Warszawa-Radom samolot LOT-u wynajęty przez biuro podróży Coral Travel. Ten specjalista od organizowania wakacji w Turcji zabierze swoich klientów do Antalyi.

Na lato planuje wysyłać dwie maszyny w tygodniu z Radomia – w każdą sobotę i środę. Ostania wróci 7 października.

Czytaj więcej

Pierwsze lądowanie na lotnisku w Radomiu. Wiadomo, skąd przylecą pasażerowie

– Nasz pierwszy lot jest wypełniony, ale generalnie liczba rezerwacji z Radomia jest najniższa z tych, które polecą z pozostałych polskich lotnisk, z których latamy – mówi Kaan Ergün, dyrektor operacyjny Coral Travel Group na Polskę i Europę Wschodnią. – ponieważ jednak Turcja jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym, wierzymy, że wypełnimy wszystkie miejsca do Antalyi z Radomia przez cały sezon.

– Na zimę nie planujemy lotów z lotniska w Radomiu niemniej nasze przygotowania do lata 2024 już się rozpoczęły i planujemy kontynuować loty do Antalyi również w następnym sezonie letnim – deklaruje Ergün.

Dwa loty w tygodniu z Radomia do Antalyi można znaleźć też w systemie rezerwacyjnym biura podróży TUI Poland (7 i 10 czerwca pierwsze), a dwa w systemie Itaki (15 i 19 czerwca pierwsze). Niektóre loty będą jednak wspólne (np. TUI i Ecco Holiday). Z kolei od niedzieli, 18 czerwca, ma też latać na zamówienie Itaki samolot Enter Aira do Tirany.

Z LOT-em łatwiej

Biura podróży nie zdecydowały się jednak na więcej samodzielnych lotów. Wolą skorzystać z propozycji LOT-u, który zaoferował miejsca w swoich maszynach na regularnych połączeniach – do Warny w Bułgarii, do greckiej Prevezy (od 16 czerwca) i do Tirany w Albanii (od 18 czerwca). Te rejsy będą uruchamiane w najbliższych dniach. W ten sposób zminimalizowały swoje ryzyko, łatwiej im bowiem sprzedać po kilkadziesiąt (a w wypadku Itaki nawet ponad 100 miejsc) w danym dniu niż prawie 200, jeśli miałyby same wypełnić cały samolot swoimi klientami.

Jak podaje właściciel lotniska, spółka Polskie Porty Lotnicze, we wtorek, 6 czerwca, wystartuje połączenie LOT-u do Warny, w niedzielę, 11 czerwca, do Tirany, a w piątek, 16 czerwca, do Prewezy. Każde z nich będzie realizowane raz w tygodniu.

– Na razie wakacje z wylotem z Radomia nie sprzedają się ani gorzej, ani lepiej niż z innych portów lotniczych podobnej wielkości, czyli na przykład Bydgoszczy lub Łodzi – mówi wiceprezes Itaki Piotr Henicz. – Wśród kupujących przeważają mieszkańcy Radomia i Kielc oraz najbliższego regionu, ale są też klienci z Warszawy i ze Śląska.

Itaka nie stosuje specjalnych cen lub rabatów, żeby ożywić sprzedaż wylotów z Radomia. Jedynym dodatkowym atutem skorzystania z tego lotniska jest wliczona w cenę wycieczki możliwość zostawienia na czas nieobecności w kraju samochodu na parkingu, który mieści się tuż przy terminalu. – To duża wygoda, ponieważ parking mieści się tuż przy terminalu, idzie się z niego kilkadziesiąt metrów, a nie dojeżdża, jak z innych parkingów w dużych miastach. Poza tym sam terminal jest przestronny, niezatłoczony, nowoczesny. Wszystkie kontrole będą przebiegać błyskawicznie – podkreśla.

– Kluczowe do oceny tego portu z punktu widzenia biura podróży będą pierwsze opinie naszych klientów. Jeśli pojadą i wrócą zadowoleni, będziemy myśleć o kontynuowaniu tej oferty. Na razie nie planujemy ani dodawania kolejnych kierunków lub samolotów, ani też rezygnowania z jakichś rejsów. Prawdopodobnie więc w tym sezonie już nic się nie zmieni – dodaje.

Biuro podróży Rego-Bis zarezerwowało sobie pulę 150 miejsc w samolotach LOT-u na zaplanowanej trasie regularnych rejsów z Radomia do Tirany. - Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży wakacji z wylotem z Radomia – informuje Agnieszka Habryka, wicedyrektor ds. produktu w Rego-Bis. – Widzimy, że szczególnie mieszkańcy południa województwa mazowieckiego potrzebowali alternatywy dla wakacyjnych połączeń z Warszawy. Najwyraźniej docenili wysoką jakość naszych usług połączoną z korzystną ceną. W wielu samolotach sprzedaż przekracza już ponad połowę naszego pakietu miejsc. Oferujemy wypoczynek na słonecznej Riwierze Albańskiej, czyli w Durres i okolicy. Turyści przylatują do Tirany i w ciągu godziny są już w swoich hotelach.

Albania była najpopularniejszym kierunkiem wśród klientów tego biura podróży w zeszłym roku. Rego-Bis szczyci się tym, że odkrył Albanię dla polskich klientów. Pierwszy uruchomił połączenie czarterowe między Polską a Albanią w 2015 roku. W tym roku będzie tam latał z Katowic, Warszawy, Wrocławia i Radomia.

Potencjalny kierunek - Burgas

Nie wiadomo jeszcze, czy będą realizowane zapowiadane jeszcze w zeszłym roku przez Nekerę loty do Burgas. Jak wyjaśnia prezes tego biura podróży Maciej Nykiel, trwają ustalenia czarterowego przewoźnika bułgarskiego Bulgarian Air Charter z lotniskiem na temat uruchomienia takiego połączenia na jego zlecenie w drugiej połowie czerwca. W systemie rezerwacyjnym dostępnym agentom turystycznym, nie ma jednak ofert wylotów z Radomia do Burgas, ale są z Radomia do Warny. Zdaniem Nykiela, jedno nie wyklucza drugiego - firma sprzedaje oba kierunki. W kwestii Burgas liczy na pomyślne sfinalizowanie rozmów Bulgarian Air Charters z lotniskiem, a w kwestii Warny, tworząc tak zwane pakiety dynamiczne na życzenie klientów, z wykorzystaniem kupowanych na bieżąco biletów na samoloty LOT-u.

– Podtrzymuję, że będziemy latać do Burgas i na razie nie planuję zmiany tego planu – mówi Nykiel. – Samoloty do Burgas na lipiec i sierpień są dobrze wypełnione, a na czerwiec i wrzesień – słabiej – relacjonuje. – Dlaczego akurat zdecydowaliśmy się na Bułgarię, chociaż lepiej sprzedają się u nas Turcja, Grecja i Hiszpania? Po prostu ten kierunek wiąże się z mniejszym ryzykiem - po pierwsze sezon jest tam krótki, więc będziemy latać tylko do połowy września, a po drugie to tani kierunek i blisko położony, powinien szybciej znaleźć chętnych w regionie południowego Mazowsza z Radomiem i Kielcami. Dzięki temu przetestujemy tę nową dla branży turystycznej sytuację – zarówno potencjał lotniska, jak i możliwość pozyskania nowych klientów z jego okolic. Po sezonie podliczymy, jak to się udało i wtedy zdecydujemy, czy wrócić do Radomia w kolejnym sezonie letnim i z jaką ofertą. Tak generalnie widzą to touroperatorzy, odbieranie jako sensacyjnych informacji, że zanim ruszył sezon któryś z nich coś wyciął ze swojego radomskiego programu, wynikać może z nieznajomości mechanizmów, jakie rządzą tą branżą. Organizatorzy wyjazdów dostosowują się po prostu do potrzeb rynku – jeśli znajdą na swój towar kupców, to podstawią samolot w każdą stronę, ale jeśli tych chętnych nie ma, to zdejmują towar z półki – wyjaśnia Nykiel.

Na zwiedzanie miast

Biura podróży Itaka i Rainbow oferują też wycieczki objazdowe i zwiedzanie miast z wylotem regularnymi połączeniami LOT-u do Paryża (Itaka i Rainbow) i do Rzymu (Itaka). Zarezerwowały sobie bloki miejsc u przewoźnika, który obsługuje te trasy trzy razy w tygodniu (niedziela, wtorek, piątek) już od końca kwietnia.

– Mamy do połowy września raz w tygodniu (w lipcu mniej) 35 miejsc w samolocie do Paryża – opowiada członek zarządu Rainbowa Maciej Szczechura. – Nie mamy problemu z ich zapełnieniem. Nasi klienci chętnie korzystają szczególnie z programów zwiedzania "Bonjour Paris", "Paryż i zamki nad Loarą" i z programu obejmującego wizytę w Disneylandzie pod Paryżem. Jesteśmy znani z wycieczek objazdowych, do samej Francji rocznie wysyłamy samolotami i autokarami 3,5 tysiąca turystów. Testujemy więc Radom, licząc na poszerzenie grona naszych klientów o osoby, którym to miejsce odpowiada, jako punkt startu wycieczki. Im bliżej domu można bowiem rozpocząć podróż, tym łatwiej podjąć decyzję o wyruszeniu w drogę. Na razie widzimy, że Radom się w tej roli sprawdza. Niewykluczone, że za rok dodamy inny cel wyjazdów, bo klienci, którzy już byli w Paryżu będą chcieli teraz zwiedzić nowe miasto.

Touroperatorzy mówią o nowych połączeniach z Radomia bez entuzjazmu, ale też bez obaw. Nie ukrywają, że początkowo testowali zainteresowanie klientów większą liczbą kierunków. Kiedy jednak okazywało się, że nie ma nimi wystarczającego zainteresowania, wycofywali je z systemów rezerwacyjnych, proponując nielicznym klientom, którzy już kupili wyjazd, wylot z innego miasta (najczęściej Warszawy i Katowic). Nikt nie protestował.

Tymczasem PPL podaje, że na dwóch trasach – do Paryża i Rzymu – obsłużył dotychczas 10 tysięcy pasażerów. – W ciągu pięciu tygodni funkcjonowania odprawiliśmy 10 tys. pasażerów. Tym samym, w krótkim czasie pobiliśmy już roczny rekord z 2016 roku. To bardzo dobry rezultat, cieszymy się, że z usług lotniska korzysta tak wielu podróżnych. To również pokazuje, że port ma duży potencjał, a samo lotnisko nie jest już tym sprzed kilku lat – skomentowała to wydarzenie rzeczniczka lotniska Anna Dermont.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów