Wizz Air będzie mieć kolejny hangar na lotnisku w Katowicach

Właściciel lotniska w katowicach, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL), wybuduje czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów. Jego najemcą będzie linia lotnicza Wizz Air.

Publikacja: 21.05.2024 10:13

Wizualizacja projektowanego hangaru

Wizualizacja projektowanego hangaru

Foto: Katowice Airport

Budynek jest już projektowany. GTL planuje, że do końca 2024 roku wybierze firmę, która zbuduje obiekt, a hangar będzie gotowy do końca stycznia 2026 roku.

Czwarty hangar będzie miał ok. 10 tys. mkw. powierzchni, wyposażony będzie w dwie zatoki serwisowe umożliwiające przeglądy samolotów wielkości airbusa A321neo, jakie są we flocie Wizz Aira. W obiekcie znajdą się także liczne warsztaty, w tym m.in. lakiernia i szlifiernia. Hangar wyposażony będzie także w trzykondygnacyjne zaplecze biurowo-socjalne z częścią do prowadzenia szkoleń – informuje GTL w komunikacie.

- Dzięki nowemu hangarowi poszerzamy nasze zdolności związane z przeglądami, by sprostać potrzebom rosnącej floty – mówi cytowany w komunikacie dyrektor operacyjny Wizz Aira Michael Delehant. - Utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i wydajności spowoduje, że nasza flota będzie w dobrym stanie przez wiele lat.

Po oddaniu do użytku czwartego hangaru technicznego, powierzchnia infrastruktury do przeglądów i serwisu samolotów w Katowice Airport wynosić będzie ponad 32 tys. mkw. Łącznie dostępnych będzie osiem zatok dla samolotów kodu C (boeing 737 lub airbus A320).

Czytaj więcej

Wizz Air – 200 kierunków i 20 tysięcy euro nagrody na 20-lecie

Wizz Air — największa linia lotnicza w Katowicach

Wizz Air jest nie tylko największym przewoźnikiem na lotnisku w Katowicach pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, ale także największym najemcą hangarów. Współpraca przewoźnika z lotniskiem datuje się od maja 2004 roku.

Budowa czwartego hangaru to element programu inwestycyjnego lotniska na lata 2024-2028. Składa się na niego także budowa głównego terminalu pasażerskiego, który połączony będzie tunelem ze stacją kolejową, budowa drugiego terminalu towarowego, rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego, czy też, dofinansowana przez Unię Europejską (program Military Mobility), budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów z bocznicą kolejową. Szacunkowa wartość programu inwestycyjnego to 1,5 mld złotych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Lotniska
Największe lotnisko na świecie obsłużyło tylu pasażerów, ilu wszystkie porty w Polsce
Lotniska
Ryanair połączy Lublin z Barceloną
Lotniska
Lotnisko w Radomiu po pierwszym pełnym roku działalności: Alternatywa dla Warszawy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Lotniska
Lotnisko Chopina podsumowało poprzedni rok. „Był najlepszy w historii”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego