Prawie 60 milionów pasażerów na polskich lotniskach. Nowy rekord

Ruch pasażerski na polskich lotniskach wzrósł w zeszłym roku o 15,6 procent i osiągnął liczbę 59,5 miliona podróżnych. Trzy największe lotniska to Lotnisko Chopina (21 mln), Kraków (11 mln) i Gdańsk (6,7 mln).

Publikacja: 19.02.2025 20:00

Lotnisko Chopina obsłużyło 21,3 miliona pasażerów, najwięcej w kraju

Lotnisko Chopina obsłużyło 21,3 miliona pasażerów, najwięcej w kraju

Foto: Filip Frydrykiewicz

Polskie Porty Lotnicze i Związek Regionalnych Portów Lotniczych podsumowały 2024 roku na polskich lotniskach i zebrały też dane ze świata i Europy. Według danych Airports Council International Europe (ACI) na świecie z usług lotniczych skorzystało prawie 10 miliardów pasażerów. Prognozy wskazują, że do 2042 roku liczba ta wzrośnie do 20 miliardów, a do 2052 roku może zwiększyć się aż 2,5-krotnie.

Czytaj więcej

Prezes PPL: Po rozbudowie Lotnisko Chopina będzie obsługiwać 30 milionów pasażerów

Europa odnotowała sukces w postaci zwiększenia liczby podróżnych na lotniskach od czasu pandemii covidu - w 2024 roku jej lotniska obsłużyły ponad 2,5 miliarda podróżnych, co oznaczało wzrost o 7,4 procent w porównaniu z 2023 rokiem i o 1,8 procent w stosunku do 2019 roku. Wzrost głównie napędzał ruch pasażerów międzynarodowych, którego dynamika sięgnęła 8,8 procent rok do roku, podczas gdy ruch krajowy wzrósł jedynie o 2,5 procent i pozostawał nadal poniżej poziomu sprzed pandemii – relacjonują autorzy podsumowania w komunikacie.

Lotnisko Chopina w Warszawie zanotowało rekordowy wynik, odprawiając ponad 21,3 miliona pasażerów – o 15,1 procent więcej niż rok wcześniej. To 36 procent całego ruchu lotniczego w Polsce.

Foto: Polskie Porty Lotnicze

Polskie lotniska regionalne obsłużyły prawie 38 milionów podróżnych, co oznaczało wzrost o 14,4 procent w stosunku do 2023 roku i o 26,2 procent względem 2019 roku. Dzięki temu przez porty regionalne przewinęło się 64 procent pasażerów.

Po warszawskim największe były porty w Krakowie (11 mln pasażerów), Gdańsku (6,7 mln), Katowicach (6,3 mln), Wrocławiu (4,4 mln), Poznaniu (3,6 mln), Modlinie (2,7 mln) i Rzeszowie (1,1 mln). W kategorii poniżej miliona klientów uplasowały się Szczecin (479 tys.), Łódź (431 tys.), Lublin (425 tys.), Bydgoszcz (366 tys.), Radom (113 tys.), Zielona Góra (83 tys.) i Olsztyn (72 tys.).

Foto: Polskie Porty Lotnicze

- Pasażerowie coraz częściej wybierają lotniska regionalne. Nasze porty mają bogatą i dobrze przygotowaną ofertę, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach. Dziś polskie lotniska regionalne są silniejsze niż przed pandemią, obsłużyły ponad 26 procent więcej pasażerów niż w 2019 roku – podkreśla prezes Portu Lotniczego Łódź i prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Anna Midera.

Lotniska inwestują w rozwój

- Polskie lotniska nie tylko wróciły do liczb sprzed pandemii, ale je pobiły. Polskie lotniska w 2024 roku obsłużyły 22 procent więcej pasażerów niż w 2019 roku, wyprzedzając wielokrotnie Europę pod tym względem – komentuje cytowany w podsumowaniu członek zarządu ds. finansowo-handlowych PPL Marcin Danił.

Czytaj więcej

Największe lotnisko na świecie obsłużyło tylu pasażerów, ilu wszystkie porty w Polsce

- Ale spójrzmy jeszcze na inne, ważniejsze dla polskiej gospodarki liczby. W 2020 roku prezes Katowic Airport Artur Tomasik mówił o planach inwestycji na polskich lotniskach regionalnych za 3 miliardy złotych. A jak jest dzisiaj? 3 miliardy złotych to plan inwestycyjny tylko Krakowa, do tego 1,5 miliarda w Katowicach, 0,5 miliarda w Modlinie. To są inwestycje w rozwój tych portów – 5 miliardów złotych, a mówimy tylko o trzech portach regionalnych. Do tego dochodzi plan modernizacji Lotniska Chopina i projekt CPK. Inwestycje w polskie lotnictwo, podobnie jak wyniki polskich lotnisk, na historycznych poziomach - dodaje.

Debata – polskie lotniska potrzebują inwestycji i współpracy

Foto: Polskie Porty Lotnicze

Po prezentacji wyników odbyła się debata zatytułowana „Przyszłość polskiej infrastruktury lotniczej – wyzwania, współpraca, rozwój”. W dyskusji wzięli udział czołowi przedstawiciele polskich lotnisk i administracji państwowej: Maciej Lasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK, Anna Midera, prezes Portu Lotniczego Łódź i Związku Regionalnych Portów Lotniczych, Filip Czernicki, prezes CPK, Marcin Danił, członek zarządu ds. Finansowo-Handlowych PPL oraz Adam Sanocki, członek zarządu ds. Strategii i Marketingu PPL.

„Podczas debaty eksperci poruszyli kluczowe kwestie związane z rozwojem infrastruktury lotniczej w Polsce, w tym rosnące zapotrzebowanie na nowe inwestycje, optymalizację siatki połączeń oraz współpracę pomiędzy lotniskami regionalnymi a planowanym Nowym Lotniskiem Chopina, czyli CPK. Omówiono także wyzwania związane z transformacją ekologiczną sektora lotniczego i dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej”.

Foto: Polskie Porty Lotnicze

- Ministerstwo Infrastruktury konsekwentnie realizuje politykę równoważonego rozwoju polskiej infrastruktury lotniczej, w której kluczowe miejsce zajmuje zarówno Centralny Port Komunikacyjny, jak i lotniska regionalne – deklarował Lasek. - Widzimy wyraźnie, że ruch pasażerski rośnie, co pokazuje, jak ważne dziś jest strategiczne planowanie inwestycji, w dialogu ze wszystkimi interesariuszami. Przykładem jest współpraca z Ministerstwem Finansów, dzięki której zapewniliśmy finansowanie projektu CPK do 2032 roku.

- Centralny Port Komunikacyjny i Polskie Porty Lotnicze mają wspólny cel – stworzenie nowoczesnego, efektywnego i skoordynowanego systemu lotniskowego w Polsce, który sprosta dynamicznie rosnącemu popytowi na podróże lotnicze. Współpraca CPK i PPL jest fundamentem powodzenia tego projektu - zapewniał Czernicki.

Foto: Polskie Porty Lotnicze

Zdaniem autorów raportu wartość dodana wytworzona przez lotniska w Polsce wynosi około 14 miliardów euro rocznie, a sektor zapewnia prawie 500 tysięcy miejsc pracy. Eksperci są zgodni, że kluczowym wyzwaniem na najbliższe lata będzie nie tylko rozwój infrastruktury, ale także dostosowanie jej do rosnących wymagań ekologicznych i technologicznych oraz zapewnienie współpracy różnych podmiotów rynku lotniczego.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Lotniska
Przy lotnisku w Katowicach przybyło prawie 900 miejsc parkingowych
Lotniska
Nie ma już lotniczego dołka na Lotnisku Chopina. Będzie co przenosić na CPK
Lotniska
Ryanair dołącza Budapeszt do katowickiej siatki połączeń
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Lotniska
Paraliż na niemieckich lotniskach, największe strajkują. Odczuje to pół miliona pasażerów
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń