Największe lotnisko na świecie obsłużyło tylu pasażerów, ilu wszystkie porty w Polsce

Atlanta, Dubaj i Tokio-Hameda to trzy największe na świecie lotniska pod względem wielkości ruchu pasażerskiego. Każde z dwóch pierwszych miało więcej klientów niż wszystkie lotniska w Polsce razem wzięte.

Publikacja: 17.01.2025 06:11

Ranking na największe na świecie pod względem ruchu pasażerów wygrało amerykańskie lotnisko w Atlanc

Ranking na największe na świecie pod względem ruchu pasażerów wygrało amerykańskie lotnisko w Atlancie

Foto: Atlanta lotnisko JOE RAEDLE, GETTY IMAGES NORTH AMERICA, Getty Images via AFP

OAG, firma analizująca rynek lotniczy, przedstawiła ranking największych lotnisk na świecie. Za kryterium oceny przyjęła całkowitą liczbę miejsc w samolotach obsługujących ruch krajowy i międzynarodowy startujących i lądujących w tych portach.

Atlanta na czele rankingu największych lotnisk świata

Z danych wynika, że na pierwszym miejscu znajduje się Atlanta Hartsfield-Jackson International Airport (ATL) z 62,7 miliona miejsc. Port ten zajmował pierwszą pozycję także 2023 i 2019 roku. Ruch wzrósł tu o 2 procent w porównaniu z rokiem 2023, ale był o 1 procent mniejszy niż w roku 2019.

Drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie jest Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju (DXB) z 60,2 miliona pasażerów. Pojemność linii lotniczych, które tam latają, znacznie wzrosła od 2023 roku, a liczba miejsc zwiększyła się o 7 procent rok do roku. W porównaniu z 2019 rokiem zmiana na plus wyniosła 12 procent.

Czytaj więcej

Prezes Ryanaira radzi rządom, jak pobudzić turystykę. Trzy postanowienia na nowy rok

Trzecie miejsce zajął port lotniczy Tokio-Haneda (HND) z 55,2 miliona miejsc, co oznaczało wzrost o 5 procent rok do roku. W pierwszej piątce znalazły się Londyn-Heathrow (51,55 miliona miejsc) i Dallas/ Fort Worth (51,5 miliona). W pierwszej dziesiątce pojawiły się jeszcze Denver, Guangzhou Baiyun, Stambuł, Szanghaj Pudong i Chicago.

Porty w Dallas i w Denver przekroczyły wyniki z 2019 roku zwiększając przepustowość odpowiednio o 18 i 24 procent wobec 2019 roku, co dało im najwyższy wskaźnik wzrostu wśród dziesięciu największych lotnisk. W ujęciu rok do roku było to 7 i 5 procent. Jeśli chodzi o porównanie z zeszłym rokiem, to najmocniej urosło lotnisko w Szanghaju (+29 procent), co związane jest z ożywieniem ruchu turystycznego w Chinach.

Dla porównania – według wstępnych obliczeń wszystkie lotniska w Polsce odprawiły w zeszłym roku 59 milionów pasażerów, o 15,6 procent więcej niż w 2023 toku.

Dubaj przyjął najwięcej pasażerów z zagranicy

Ranking został podzielony na kilka kategorii. Jeśliby spojrzeć na dane liczbowe, ale tylko w odniesieniu do ruchu międzynarodowego, na pierwszym miejscu znajduje się Dubaj (ten sam wynik w 2023 i 2019 rokiem), na drugim Londyn Heathrow (48,4 miliona miejsc, +4 procent rok do roku), na trzecim Seul Incheon (41,6 miliona miejsc, +24 procent).

Czytaj więcej

IATA: Na świecie brakuje samolotów. Rośnie wiek używanych maszyn, rosną koszty

Międzynarodowy Port Lotniczy Hongkong (HKG) odnotował największy wzrost przepustowości wśród 10 najbardziej ruchliwych lotnisk międzynarodowych – wskaźnik zwiększył się o 40 procent, ale nadal jest niższy o 23 procent wobec poziomów z 2019 roku. W porównaniu z okresem sprzed pandemii największy plus odnotowało lotnisko w Stambule (IST), które zwiększyło liczbę miejsc o 20 procent do 38,6 mln, co dało mu szóste miejsce w zestawieniu.

Najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie było to w Londynie Heathrow, na drugim miejscu znalazł się Stambuł, na trzecim Parski port imienia Charles'a de Gaulle'a. Pierwszą piątkę zamykają Amsterdam i Frankfurt.

Polskie lotniska poza światowym rankingiem

W tym zestawieniu nie ma żadnego lotniska z Polski. Największy nasz port, Lotnisko Chopina w Warszawie, miało w roku 2024 21,28 miliona pasażerów.

Wśród dziesięciu najważniejszych lotnisk w Europie, Monachium i Frankfurt odnotowały największe spadki wobec 2019 roku, które wyniosły odpowiednio o 16 i 12 procent, ale mimo to zdołały poprawić wyniki rok do roku o 13 i 6 procent.

Port lotniczy Rzym-Fiumicino (FCO) miał największy wzrost przepustowości w porównaniu z rokiem 2023, dodając 21 procent więcej miejsc i zajmując ósme miejsce na liście najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Lotnisko to ma również o 9 procent wyższy wskaźnik od poziomów z 2019 roku.

Jeśliby spojrzeć na liderów w każdym z regionów, to w Azji i Pacyfiku jest nim lotnisko w Tokio, na Bliskim Wschodzie Dubaj, w Ameryce Łacińskiej Bogota (28,6 miliona miejsc), a w Ameryce Północnej Atlanta.

OAG, firma analizująca rynek lotniczy, przedstawiła ranking największych lotnisk na świecie. Za kryterium oceny przyjęła całkowitą liczbę miejsc w samolotach obsługujących ruch krajowy i międzynarodowy startujących i lądujących w tych portach.

Atlanta na czele rankingu największych lotnisk świata

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Lotniska
Ryanair połączy Lublin z Barceloną
Lotniska
Lotnisko w Radomiu po pierwszym pełnym roku działalności: Alternatywa dla Warszawy
Lotniska
Lotnisko Chopina podsumowało poprzedni rok. „Był najlepszy w historii”
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Lotniska
Lotnisko w Katowicach celuje w 7 milionów pasażerów. Zeszły rok dał historyczny wynik
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego