Apel senatora do Sejmu: Nie odrzucajcie pomocy dla turystyki

Publikacja: 07.12.2020 12:02

Apel senatora do Sejmu: Nie odrzucajcie pomocy dla turystyki

Foto: Alina Dybaś-Grabowska (przy mikrofonie) mówiła o dramatycznej sytuacji pracowników turystyki.

Apeluję do rządzących – nie odrzucajcie dobrych poprawek do tarczy 6.0 – mówił senator Aleksander Pociej (Koalicja Obywatelska), który wystąpił dzisiaj na konferencji prasowej w Senacie z przedstawicielkami Turystycznej Organizacji Otwartej.

Senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej zaapelował do posłów Zjednoczonej Prawicy i do rządu o przyjęcie poprawek Senatu do ustawy antykryzysowej, zwanej tarczą 6.0. W środę, 9 grudnia, ma się nią zająć ponownie Sejm. Wiele poprawek wniesionych do ustawy przez senatorów zostało negatywnie zaopiniowanych przez rząd i posłów koalicji rządzącej. W tym poprawki rozszerzające pomoc na przedsiębiorców turystycznych. A to oznacza, że przepadną w ostatecznym głosowaniu.

CZYTAJ: Tarcza 6.0 – jest pomoc dla pilotów, przewodników i autokarów

-Spotkajmy się ponad podziałami – apelowała też prezes TOO Alina Dybaś-Grabowska. Wskazywała ona, że sytuacja tysięcy drobnych przedsiębiorców turystycznych jest tragiczna. Mało, że nie dostają pomocy (chodzi głównie o pomoc za listopad dla organizatorów turystyki, obiektów noclegowych i agentów turystycznych, którą przewidują poprawki senatorów), to jeszcze dobije ich decyzja rządu o skróceniu do dwóch tygodni ferii zimowych. Tysiące ludzi zostaje w ten sposób bez pracy. – Dramaty ludzi dochodzą do apogeum, obawiamy się co będzie dalej – mówiła Dybaś-Grabowska. – Nieprzyznanie im pomocy w tarczy 6.0 to odcięcie kroplówki pacjentowi, który jeszcze oddycha.

Jak podkreślała prezes TOO, turystyka nakręca też inne usługi. Kiedy pracę mają touroperatorzy, mają ją nie tylko agenci turystyczni, piloci i przewodnicy, tam gdzie przyjeżdżają turyści pracę mają także piekarze, fryzjerzy, restauratorzy, czy właściciele kin.

ZOBACZ TEŻ: Hotelarze jednym głosem: Otwórzcie hotele, wydłużcie ferie

Anna Ptak z zarządu TOO mówiła o sytuacji organizatorów turystyki szkolnej i młodzieżowej, która zamarła już w marcu i dla której wizja skróconych ferii i zakaz udzielania noclegów to kolejny cios. Jej zdaniem Polacy będą wyjeżdżali wypoczywać do Czech, na Słowację i do Włoch.

Polscy organizatorzy turystyki nie mogą zarabiać, dlatego powinni być zwolnieni z płacenia składek ZUS – wskazywała.

Z kolei inny członek zarządu Turystycznej Organizacji Otwartej, Iwona Masłowska-Sprycha, wskazywała, że jeśli ustawodawca uchwali pomoc dla jednej grupy zawodowej z turystyki, ale nie uwzględni innej, to może się okazać, ze ta pierwsza nie będzie miała pracy. Organizator turystyki, agent turystycznym, transport autokarowy, piloci i przewodnicy – wszyscy działają wspólnie, jako system naczyń połączonych. Ale najpierw musi być touroperator, który przygotuje im produkt.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli