Certyfikaty ułatwią swobodniejsze podróżowanie po krajach Unii Europejskiej w czasach pandemii – objaśnił.
Elektroniczny certyfikat potwierdza, że dana osoba przebyła chorobę. Druga funkcja dokumentu to stwierdzenie negatywnego wyniku testu na covid-19. Chodzi wyłącznie o testy PCR, Komisja Europejska nie zdecydowała się bowiem na włączenie testów antygenowych jako potwierdzających status osoby niezakażonej. Certyfikat może też służyć do udokumentowania statusu osoby zaszczepionej na covid-19 – objaśniał podczas dzisiejszej konferencji minister.
Jak mówił Niedzielski, Polska jest wśród pierwszych siedmiu państw (Niemcy, Dania, Bułgaria, Grecja, Chorwacja, Czechy), które od 1 czerwca uruchamiają certyfikaty dla obywateli. – Polska znalazła się w grupie krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, ale w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami – podkreślił.
Certyfikat będzie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta w wersji elektronicznej albo wydrukować z kodem QR.
Ten elektroniczny będzie weryfikowany za pomocą specjalnie przygotowanej mobilnej aplikacji pod nazwą Unijny Certyfikat Covid (potoczna nazwa paszport covidowy). Aplikacja do niego będzie gotowa 25 czerwca na platformach iOS i Android. Umożliwi ona odczytanie danych z QR kodu. Certyfikaty będą również weryfikowane przez elektroniczny system którym dysponuje Straż Graniczna.