Porównywarka cenowa Skyscanner przeprowadziła badanie wśród 24 tysięcy osób z 8 krajów. Chciała dowiedzieć się, co jest ważne dla turystów na odradzającym się rynku podróży zagranicznych.

Okazuje się, że najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca wypoczynku poza atrakcyjną ceną jest zaufanie podróżnego do firmy, od której kupuje usługę turystyczną. Turyści biorą też pod uwagę ofertę na miejscu, bo są zainteresowani poznawaniem lokalnej kultury. Liczą się dla nich również rekomendacje znajomych, ale i inspirujące zdjęcia.

Czytaj więcej

Pandemia spowodowała, że rządy poszczególnych krajów wprowadziły dodatkowe warunki pod jakimi można
Polski turysta nie boi się covidu, on tylko nie lubi uciążliwych procedur

Jeśli chodzi o rezerwowanie biletów lotniczych, to duże znaczenie mają elastyczne warunki rezerwacji. Niemcy mówili wprost, że chcą mieć pewność, że w razie rezygnacji dostaną zwrot wszystkich wpłaconych na lot pieniędzy.

Według Skyscannera w przyszłym roku najbardziej żądnymi nowych doświadczeń będą turyści z Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Australii. Chodzi zarówno o próbowanie nowych smaków, jak i odwiedzanie najpopularniejszych zabytków i atrakcji.

Raport pokazał też, że wraz z przywracaniem możliwości podróżowania rośnie zapotrzebowanie na większą liczbę połączeń lotniczych do miejsc, do których oferta jest jeszcze ograniczona. Na pierwszym miejscu wśród takich pożądanych tras znalazły się przeloty z Warszawy na Zanzibar, pozycję drugą zajmuje trasa Berlin - Zanzibar, a trzecią Warszawa - Madera.

Co ciekawe, stolica Polski pojawia się jeszcze dwukrotnie w badaniu - na miejscu ósmym znalazły się wyloty z Lotniska Chopina na Bali, na dziewiątym na Malediwy.

Czytaj więcej

Japonia i Singapur mają najmocniejsze paszporty
Ranking mocy paszportów. Polska awansowała, do 182 krajów wjedziemy bez wiz

Z danych Skyscannera wynika ponadto, że liczba wyszukań połączeń do miejsc, które nie są w podstawowym rozkładzie lotów przewoźników wzrosła czterokrotnie wobec okresu sprzed pandemii.

Portal sprawdził też, skąd zdaniem pasażerów brakuje najwięcej bezpośrednich przelotów. Najwyżej w tym zestawieniu znalazł się Manchester, kolejne dwie pozycje należą do Berlina Brandenburg i Lotniska Chopina w Warszawie.

Badanie zostało przeprowadzone wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Korei Południowej, Japonii, Niemiec, Brazylii i Francji.