"Dzięki temu firmy zyskają dodatkowy czas na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej i zabezpieczenie środków wymaganych na spłatę i bieżące funkcjonowanie" - pisze w komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które było inicjatorem tej zmiany.
Zgodnie z uchwałą rządu beneficjent programu powinien zwrócić różnicę między kwotą subwencji finansowej, jaką dostał w oparciu o prognozowaną wysokość spadku przychodów i kosztów stałych, a kwotą subwencji finansowej, którą otrzymałby bazując na rzeczywistych danych finansowych. Ma na to czas do 15 marca 2022 roku.
Czytaj więcej
Rząd odpowiedział na poselski dezyderat w sprawie sytuacji branży turystycznej. W odpowiedzi na odpowiedź poseł Tomasz Zimoch zacytował „obywatelskie ministerstwo turystyki”.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu przedsiębiorców z branż, które najdotkliwiej odczuły negatywne skutki pandemii, wydłużyliśmy o sześć tygodni czas na rozliczenie nadwyżek z środków pomocowych, jakie otrzymali z rządowej Tarczy Finansowej 2.0 – mówi cytowany w komunikacie minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. - Dzięki temu będą mieli więcej czasu na uregulowanie należności i zabezpieczenie płynności finansowej swoich firm, w szczególności tych z sektora MŚP.
Propozycja przesunięcia terminu z 31 stycznia na 15 marca 2022 r. jest zgodna z prawem unijnym i nie podlega notyfikacji Komisji Europejskiej.