Na początku 2022 roku Airbnb zaprezentował inicjatywę „Żyj i pracuj gdziekolwiek”, której celem jest pokazywanie miejsc, w których można wygodnie pracować zdalnie. Wybrano 20 kierunków na świecie, wśród nich obok między innymi Wysp Kanaryjskich, Tajlandii i Karaibów znalazł się Dubaj. Na liście nie ma jednak żadnego miasta lub regionu polskiego.
Czytaj więcej
Od początku roku do sierpnia Dubaj odwiedziło około 54 tysiące polskich turystów, a to oznacza, że w porównaniu z rokiem 2021 nastąpił ogromny, bo ponad 125-procentowy, wzrost ich liczby. Tegoroczne wyniki są także o 8 procent lepsze od tych z 2019 roku - mówi szef Departamentu Gospodarki i Turystyki Dubaju Issam Kazim.
W ramach współpracy Aribnb z Departamentem Gospodarki i Turystyki Dubaju firma będzie promować miasto wśród pracowników zdalnych, poszukujących zakwaterowania i wszelkich innych informacji dotyczących pobytów długoterminowych. – Dubaj jest światowym liderem w tworzeniu warunków do pracy zdalnej – mówi dyrektor regionalna Airbnb na Bliski Wschód i Afrykę Velma Corcoran, cytowana w informacji prasowej. – A my chcemy ułatwiać ludziom korzystanie z nowych możliwości, jakie daje elastyczne zatrudnienie i podróżowanie i pomóc miastu uzyskać korzyści ekonomiczne płynące z tego nowego rodzaju turystyki – dodaje.
Firma podaje, że w 2021 roku mniej więcej jeden na pięciu gości na całym świecie korzystał z Airbnb w ramach pobytu długoterminowego połączonego z pracą zdalną. Trend ten utrzymywał się w pierwszym kwartale 2022 roku, a liczba tego rodzaju wyjazdów osiągnęła rekordowy rozmiar. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 roku było ich dwa razy więcej. W wypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich od stycznia do marca 2022 roku wskaźnik wyszukań zakwaterowania na długi okres wśród osób podróżujących w pojedynkę wzrósł o ponad 280 procent wobec tego samego okresu przed pandemią. Dubaj znalazł się też w pierwszej trójce miast, w których mieszka najwięcej nowoczesnych nomadów, zajmujących kierownicze stanowiska - wynika z zestawienia Savills Executive Nomad Index.
Czytaj więcej
Władze Grecji starają się, by obcokrajowcom było łatwiej przenieść się do tego kraju na dłużej i połączyć wypoczynek z pracą. Potwierdziła to pierwsza konferencja poświęcona zjawisku workation.