Na początku 2022 roku Airbnb zaprezentował inicjatywę „Żyj i pracuj gdziekolwiek”, której celem jest pokazywanie miejsc, w których można wygodnie pracować zdalnie. Wybrano 20 kierunków na świecie, wśród nich obok między innymi Wysp Kanaryjskich, Tajlandii i Karaibów znalazł się Dubaj. Na liście nie ma jednak żadnego miasta lub regionu polskiego.

Czytaj więcej

W Dubaju więcej Polaków niż w 2019 roku. „Chcemy jeszcze poprawić te wyniki”

W ramach współpracy Aribnb z Departamentem Gospodarki i Turystyki Dubaju firma będzie promować miasto wśród pracowników zdalnych, poszukujących zakwaterowania i wszelkich innych informacji dotyczących pobytów długoterminowych. Dubaj jest światowym liderem w tworzeniu warunków do pracy zdalnej – mówi dyrektor regionalna Airbnb na Bliski Wschód i Afrykę Velma Corcoran, cytowana w informacji prasowej. A my chcemy ułatwiać ludziom korzystanie z nowych możliwości, jakie daje elastyczne zatrudnienie i podróżowanie i pomóc miastu uzyskać korzyści ekonomiczne płynące z tego nowego rodzaju turystyki – dodaje.

Firma podaje, że w 2021 roku mniej więcej jeden na pięciu gości na całym świecie korzystał z Airbnb w ramach pobytu długoterminowego połączonego z pracą zdalną. Trend ten utrzymywał się w pierwszym kwartale 2022 roku, a liczba tego rodzaju wyjazdów osiągnęła rekordowy rozmiar. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 roku było ich dwa razy więcej. W wypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich od stycznia do marca 2022 roku wskaźnik wyszukań zakwaterowania na długi okres wśród osób podróżujących w pojedynkę wzrósł o ponad 280 procent wobec tego samego okresu przed pandemią. Dubaj znalazł się też w pierwszej trójce miast, w których mieszka najwięcej nowoczesnych nomadów, zajmujących kierownicze stanowiska - wynika z zestawienia Savills Executive Nomad Index.

Czytaj więcej

Grecja: Workation się opłaca. „Dobry klimat poprawia nastrój pracowników”

Dyrektor generalny Dubai Corporation for Tourism and Commerce Marketing Issam Kazim, podkreśla, że o popularności miasta jako miejsca do życia dla osób pracujących zdalnie decydują łatwy dostęp do niego i jego sprzyjający biznesowi charakter, ale ważne są też ułatwienia w pozyskiwaniu wiz. - Nasze miasto jest już domem dla przedstawicieli ponad 200 narodowości, którzy korzystają z możliwości robienia kariery i atrakcyjnego życia. Od światowej klasy sklepów po restauracje nagrodzone gwiazdkami Michelina i lokalną kuchnię, piaszczyste plaże, parki tematyczne i niezrównane wydarzenia kulturalne – Dubaj ponownie jest gotowy na powitanie świata, tym razem we współpracy z Airbnb – dodaje Kazim.

Airbnb opublikował niedawno przewodnik dla rządów i władz miejsc turystycznych, w którym wskazuje korzyści ekonomiczne społeczności lokalnych ze wzrostu liczby pracowników zdalnych.