Grecja: Workation się opłaca. „Dobry klimat poprawia nastrój pracowników”

Władze Grecji starają się, by obcokrajowcom było łatwiej przenieść się do tego kraju na dłużej i połączyć wypoczynek z pracą. Potwierdziła to pierwsza konferencja poświęcona zjawisku workation.

Publikacja: 08.12.2022 00:27

Grecja: Workation się opłaca. „Dobry klimat poprawia nastrój pracowników”

Foto: Aleksander Kramarz

Organizacja zajmująca się promocją Grecji jako kierunku turystycznego, Marketing Greece, zaprosiła przedstawicieli rządu, szefów firm i cyfrowych nomadów na pierwszą konferencję poświęconą workation, zjawisku łączenia pracy zdalnej z wypoczynkiem. Przeważnie poza granicami kraju, w miejscu o przyjemniejszym klimacie. Nie jest ono całkowicie nowe, ale w pandemii stało się modne, poszczególne kierunki turystyczne zaczęły więc promować się jako odpowiednie na tego typu przedłużone pobyty – opisuje portal gtp.gr.

Czytaj więcej

Hasło "prawdziwe słońce zamiast kaloryferów" działa. Hiszpania się zapełnia

- Cyfrowi nomadzi mogą być siłą napędową dla zrównoważonego rozwoju turystyki, zmniejszać skutki sezonowości, zwiększać przychody w destynacjach, a także stawać się ambasadorami miejsc – mówiła otwierając wydarzenie dyrektor Marketing Greece Ioanna Dretta. Jako miejsce, które służy znalezieniu odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące pracy zdalnej w Grecji wskazała portal internetowy workfromgreece.gr.

Z portalu założonego przez Marketing Greece można dowiedzieć się wiele o możliwościach workation w G

Z portalu założonego przez Marketing Greece można dowiedzieć się wiele o możliwościach workation w Grecji

Marketing Greece

Grecja szybko zyskuje jako miejsce, do którego warto przyjechać na dłużej, jednocześnie nie rezygnując z pracy. Władze kraju ułatwiają nawet przeprowadzkę. Przykładem może być upraszczanie procedur, dzięki czemu możliwe jest założenie działalności gospodarczej przez internet (strona po angielsku). - Dyrektorzy dużych międzynarodowych firm turystycznych powiedzieli mi, że dobry klimat Grecji poprawia nastrój pracowników, a w rezultacie także ich wyniki – stwierdził minister turystyki Wasilis Kikilias.

W ramach wysiłków rządu zmierzających do przyciągnięcia większej liczby pracowników zdalnych wiceminister spraw zagranicznych Milicjadis Warwiciotis, zauważył, że Grecja była jednym z pierwszych krajów, które uregulowały pracą zdalną, ale przyznał, że w związku z nasilająca się konkurencją „być może nadszedł czas, aby nasze podejście było elastyczniejsze". Przywołał tu inicjatywę swojego ministerstwa, polegającą na stworzeniu specjalnej wizy dla cyfrowych nomadów.

Burmistrz Aten Kostas Bakojannis podkreślał, że przyciągnięcie pracowników zdalnych oznacza pozyskanie gości, inwestorów i talentów.

Czytaj więcej

Powstał ranking najlepszych krajów dla cyfrowych nomadów. Polska oceniona wysoko

Badanie przeprowadzone na początku tego roku wykazało, że Grecja ma przed sobą jeszcze długą drogę, zanim zapewni warunki potrzebne do pracy zdalnej. Wolny internet, niska jakość połączeń i słaba sytuacja społeczno-ekonomiczna sprawiły, że zajęła 32 miejsce na liście 66 krajów w Globalnym Indeksie Pracy Zdalnej opublikowanym przez NordLayer.

Podobnie zeszłoroczna konferencja zorganizowana przez Digital Nomads Observatory wykazała, że Grecja pozostaje w tyle pod względem środowiska pracy zdalnej, ale okazało się, że Ateny zyskują na popularności, bo podejmują działania zmierzające do rozwijania tego segmentu turystyki.

Biura Podróży
Branża turystyczna: Praca w turystyce? Słabo płatna i mało wyjazdów, nie polecamy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Ranking biur podróży. Którzy touroperatorzy zarobili najwięcej?
Biura Podróży
Szara strefa w turystyce. "Ludzie nie wiedzą, że ich wakacje często są nielegalne"
Biura Podróży
Grecos: Sprzedaż sezonu 2023 na poziomie sprzed pandemii
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Jamajka nagradza za sprzedaż wycieczek. Można zgarnąć nawet 600 euro rocznie