Travel Medicine Conference. Lekarze i branża turystyczna o zdrowiu w podróży

Jak zadbać o zdrowie przed wylotem? Na co się zaszczepić? Jakie leki zabrać w podróż? Na te i inne tematy rozmawiali uczestnicy pierwszej konferencji Travel Medicine Conference poświęconej zdrowiu w podróży.

Publikacja: 27.03.2023 20:53

Travel Medicine Conference. Lekarze i branża turystyczna o zdrowiu w podróży

Foto: Materiały prasowe

Lekarze medycyny podróży, medycy lotniskowi, przedstawiciele branży turystycznej oraz lotnisk z Polski i zagranicy spotkali się na konferencji, by porozmawiać o zdrowiu w podróży, opiece medycznej na lotniskach w Polsce i na świecie, a także o możliwych formach współpracy między sobą - informuje w komunikacie partner strategiczny konferencji Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Podróż zaczyna się w domu i dobre do niej przygotowanie pozwala nie tylko bezpiecznie dotrzeć do jej celu, ale także w pełni zdrowia wrócić do domu - przypominali uczestnicy konferencji.

Tymczasem, jak zwróciła uwagę dr Agnieszka Szarowska, turyści często wylatują w egzotyczne podróże bez większych przygotowań, a jeśli zgłaszają się do lekarza, to zazwyczaj zbyt późno.

W dodatku rzadko są w stanie precyzyjnie określić miejsce czy zakres aktywności, co dodatkowo utrudnia właściwą poradę lekarską - dodał specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, profesor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni Krzysztof Korzeniewski.

Czytaj więcej

Geje najbezpieczniej będą się czuć na Malcie. Polska daleko w rankingu tolerancji

Uczestnicy konferencji poruszyli też tematy zdrowia psychicznego w podróży w kontekście jakości snu i chorób, na jakie narażeni są podróżni, takich jak zakrzepica żył.

Punktem odniesienia do dyskusji o standardach usług medycznych na lotniskach była prezentacja szefowej zespołu medyków na lotnisku w Stambule Aidan Perihan.

Paneliści skupili też uwagę na podróżowaniu osób niepełnosprawnych. Niektórzy nie wiedzą, że na lotnisku takie osoby mogą uzyskać darmowe wsparcie.

- Niemniej jednak osób z ograniczoną mobilnością korzystających z naszych usług jest coraz więcej i w zeszłym roku obsłużyliśmy ponad 112 tysięcy pasażerów wymagających asysty - mówił prezes firmy Welcome oferującej usługi handlingowe i tzw. usługi PRM na lotniskach Jakub Kluziński.

Konferencja odbyła się 23 marca w Warszawie. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Portów Lotniczych V4+ przy wsparciu Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i partnerów.

Nowe Trendy
Ruszył jeden z największych snowparków na świecie. Nowa atrakcja Abu Zabi
Nowe Trendy
Turyści: Podróże z poszanowaniem środowiska to ściema
Nowe Trendy
Branży narciarskiej grozi katastrofa. Za dwie dekady w Alpach zabraknie śniegu
Nowe Trendy
Urzędnicy ruszyli certyfikować tureckie hotele. Chodzi o zrównoważoną turystykę
Nowe Trendy
Łódź na żądanie jak taksówka? W Uberze to możliwe, na greckiej wyspie