Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji podpisało porozumienie ze Światową Radą ds. Turystyki Zrównoważonej (GSTC), organizacją, która wyznacza standardy kierunkom turystycznym, hotelom i touroperatorom. Zgodnie z nim zobowiązuje 22 tysiące hoteli do spełnienia zasad GSTC. Do tej pory certyfikaty dostało nie więcej niż kilka tysięcy hoteli na całym świecie.
Jak informuje organizacja na swojej stronie internetowej, kryteria i zalecenia stworzono, by wypracować wspólne rozumienie zrównoważonej turystyki. Stanowią one minimum, jakie firma hotelarska (lub inny obiekt noclegowy) powinna starać się osiągnąć. Zostały one podzielone na cztery dziedziny: planowanie zrównoważonego rozwoju, maksymalizacja korzyści społecznych i ekonomicznych dla lokalnej społeczności, wzmacnianie dziedzictwa kulturowego i ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko. Pod każdym kryje się od kilku do kilkunastu celów szczegółowych wraz ze wskaźnikami sukcesu.
Proces certyfikacji składa się z trzech etapów – na pierwszym obiekty muszą spełnić 14 kryteriów GSTC, na drugim 28, trzeci to już pełna certyfikacja.
Wicedyrektor generalny Tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki Elif Balci Fisunoglu, podkreśla, że celem rządu jest, aby do końca tego roku wszystkie obiekty zakwaterowania spełniały podstawowych 14 kryteriów. Dostosowanie ich do drugiego etapu potrwa kilka lat, bo nie chodzi o to, żeby robić coś w okrojonej wersji.
Czytaj więcej
Strategia rozwoju turystyki w Turcji zakłada, że w 2023 roku goście będą podróżować do 81 tamtejszych miast. Chodzi o pozyskanie osób zainteresowanych kulturą, bo na swoje urlopy wydają więcej niż ci, którzy przyjeżdżają do kraju dla słońca i plaży.