Ruch turystów do Turcji zaskoczył władze. Podały właśnie trzecią prognozę

51,5 miliona turystów i 46 miliardów dolarów przychodów - to nowy cel, jaki na ten rok dla turystyki ustanowiło Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji. Wszystko dzięki świetnym wynikom, jakie tamtejsza branża osiągnęła dotychczas.

Publikacja: 12.12.2022 10:41

Ruch turystów do Turcji zaskoczył władze. Podały właśnie trzecią prognozę

Foto: Filip Frydrykiewicz

Minister kultury i turystyki Turcji Mehmet Nuri Ersoy zapowiedział, że w tym roku spodziewa się przyjazdu 51,5 miliona turystów, co przełoży się na przychody w wysokości 46 miliardów dolarów - pisze gazeta „Hurriyet Daily News” w swoim elektronicznym wydaniu. Polityk przedstawił nowe założenia w czasie prezentowania w parlamencie budżetu na przyszły rok. - Liczby pokazują, że Turcja jest już w światowej lidze turystyki – mówił.

Czytaj więcej

Ponad milion turystów z Polski w Turcji - wynik najlepszy w historii

Na początku roku minister prognozowa, że w tym roku Turcję odwiedzą 42 miliony gości, co przyniesie 35 miliardów dolarów przychodów. W związku z dobrą sprzedażą cele zostały zrewidowane w lipcu do 47 milionów osób i 37 miliardów dolarów. W październiku Ersoy ogłosił kolejną rewizję, która zakładała 50 milionów przyjazdów i 44 miliardy dolarów wpływów.

Od stycznia do października do Turcji przyjechało 39,6 miliona gości z zagranicy, czyli o 88 procent więcej niż przed rokiem. Jeśli do statystyk wliczyć Turków mieszkających za granicą, będzie to 45 milionów.

W trzecim kwartale tego roku przychody z turystyki wzrosły o 27 procent wobec zeszłego roku, do 17,95 miliarda dolarów, a w pierwszych dziewięciu miesiącach było to 35 miliardów dolarów, czyli o 68 procent więcej niż przed rokiem.

Dotychczas najwięcej turystów odwiedziło Turcję w 2019 roku – 51,7 miliona.

Minister podkreślał, że Turcja bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem wywołanym przez pandemię i przeprowadziła z sukcesem za granicą kampanie promujące kraj. Wdrożyła też program „Bezpieczna turystyka”, który zakładał certyfikowanie hoteli, środków transportu i innych firm działających w sektorze turystycznym, pod kątem stosowania procedur sanitarnych. Od czerwca takie zaświadczenie otrzymało ponad 12 tysięcy obiektów i pojazdów.

Ersoy zaznaczył też, że obecnie działania promocyjne prowadzone są w 200 krajach. Kraj podpisał trzyletnią umowę współpracy z Komisją ds. Zrównoważonego Rozwoju Turystyki (GSTC) i przygotował program dla sektora oparty o poszanowanie klimatu. Określa on kryteria dla obiektów noclegowych, które w latach 2023, 2025 i 2030 mają stać się mniej szkodliwe dla środowiska. W latach 2002-2022 rząd przeznaczył 2,3 miliarda lir tureckich (117 mln euro) w ramach wsparcia finansowego na poprawę infrastruktury na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Nowe Trendy
Warszawa coraz więcej zarabia na turystyce. „Atrakcyjność miasta przekłada się na zyski”
Nowe Trendy
Za rok ponad milion Polaków w Egipcie. „Rozmawiamy o zniesieniu paszportów”
Nowe Trendy
Morsowanie, biegówki, spa... - Sopot zachęca w reklamie do przyjazdu po sezonie
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nowe Trendy
Tunezja świętuje turystyczny rekord i nagradza polskie biura podróży
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska