Powstała sejmowa komisja sportu i turystyki. Pytamy przewodniczącego o turystykę

W Sejmie ukonstytuowała się komisja kultury fizycznej, sportu i turystyki. Posłowie wybrali na swojego przewodniczącego Tadeusza Tomaszewskiego z Lewicy. Zapytaliśmy, jaką rangę nada problemom turystyki.

Publikacja: 21.11.2023 22:36

Pierwsze posiedzenie poprowadził wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Posłowie wybrali przewod

Pierwsze posiedzenie poprowadził wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Posłowie wybrali przewodniczącego i jego zastępców

Foto: Filip Frydrykiewicz

Tadeusz Tomaszewski z Lewicy został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jego zastępcami zostali Jakub Rutnicki, Małgorzata Niemczyk i Krzysztof Grabczuk z Koalicji Obywatelskiej, Marek Matuszewski Prawa i Sprawiedliwości i Ireneusz Raś z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Trzeciej Drogi.

Wszyscy wybrani dzisiaj politycy mają wieloletni staż parlamentarny, zasiadali już w komisji sportu i turystyki w poprzedniej kadencji Sejmu.

Do prezydium komisji weszli (od lewej): Jakub Rutnicki, Tadeusz Tomaszewski, Małgorzata Niemczyk, Kr

Do prezydium komisji weszli (od lewej): Jakub Rutnicki, Tadeusz Tomaszewski, Małgorzata Niemczyk, Krzysztof Grabczuk, Marek Matuszewski i Ireneusz Raś

Filip Frydrykiewicz

Sportowcy będą mówić o sporcie, a co z turystyką?

Pierwsze posiedzenie komisji, na którym wybrano jej prezydium odbyło się we wtorek. Poprowadził je zgodnie z regulaminem Sejmu wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty. Czarzasty zaproponował wybór czterech wiceprzewodniczących, ale posłowie zgodzili się na propozycję Rutnickiego, by wiceprzewodniczących było sześcioro. Od razu przegłosowano pięciu kandydatów, jedno miejsce posłowie zostawili dla jeszcze jednego reprezentanta PiS.

Do pracy w komisji zgłosiło się 24 posłów, wśród nich są byli sportowcy, jak siatkarze Paweł Papke (KO), Andrzej Szewiński (KO) i Małgorzata Niemczyk, hokeista Marek Matuszewski, piłkarz ręczny Jakub Rutnicki i zapaśnik Krzysztof Grabczuk. Są też narciarze - Apoloniusz Tajner i Jagna Marczułajtis-Walczak.

Prawdopodobnie komisję zasili jeszcze kilkoro posłów, głównie z PiS, w tym ci, którzy zasiadają dzisiaj w rządzie, tworzą kierownictwo Ministerstwa Sportu i Turystyki: Kamil Bortniczuk, Arkadiusz Czartoryski, Andrzej Gut-Mostowy, Anna Krupka i Jacek Osuch.

W trakcie zgłaszania kandydatów do prezydium klubu nie padło słowo turystyka. Wszystkich przedstawiano, jako ludzi zasłużonych dla polskiego sportu.

Opłata turystyczna? To sprawa dla rządu nie parlamentu

Zapytaliśmy nowego przewodniczącego, Tadeusza Tomaszewskiego, czy komisja będzie interesowała się też problemami turystyki.

- Komisja kultury fizycznej, sportu i turystyki obejmuje swoją działalnością dwa działy administracji rządowej – sport i turystykę. Tak się składam, że prowadziłem, jako poseł sprawozdawca, ustawę o Polskiej Organizacji Turystycznej i o usługach turystycznych – mówi Tomaszewski.

- W ostatniej kadencji tą sprawą zajmowaliśmy się też w kontekście covidowej pomocy przedsiębiorcom działającym w obszarze turystyki, ale także bonu turystycznego. Jedną z zaległych spraw jest turystyka społeczna. Czyli coś co ma ludzi włączać do aktywnego życia, zwłaszcza ludzi z niepełnosprawnościami. Chcielibyśmy żeby turystyka społeczna stała się elementem działu administracji rządowej, jak turystyka. Taki projekt ustawy zgłaszałem środowisko zajmujące się tą sprawą o to postuluje i będziemy o to zabiegać, kiedy przyjdą zmiany w działach administracji rządowej.

Myślę, ze dobrze zorganizowana branża turystyczna, Polska Organizacja Turystyczna i przedsiębiorcy, nie dadzą zapomnieć o sprawach dotyczących turystyki, w tym o promocji Polski w świecie.

Przedsiębiorcy turystyczni mają te same problemy, co wszyscy przedsiębiorcy – na przykład naliczanie składki zdrowotnej jako odprysk tak zwanego „polskiego ładu”, i kilka innych. Tutaj czekamy na realizację porozumienia koalicyjnego, w którym mówi się o sprawach małych i średnich przedsiębiorców.

Przyjrzymy się też rozliczeniu bonu turystycznego, ciekawego rozwiązania, przeznaczonego do wzmocnienia polskich przedsiębiorców zajmujących się turystyką.

Czy w ramach komisji będzie działać podkomisja stała do spraw turystyki? W poprzedniej kadencji Sejmu powołano taką, ale jej aktywność była bliska zeru.

- Myślę, że [w ramach prac komisji] powinny działać stałe podkomisje do spraw turystyki i sportu dzieci i młodzieży. Ale to zostawiam kolegom z prezydium do decyzji.

Branża turystyczna ma listę problemów, na rozwiązanie których czeka. Czy komisja podejmie na przykład temat opłaty turystycznej? Kończący kadencję rząd, mimo wielu lat prowadzenia konsultacji ze środowiskami zawodowo zainteresowanymi opłatą, nie zdecydował się jej wprowadzić.

Możemy się tym zająć, jako sygnałem od branży, ale nie automatycznie, bo to jest jednak element polityki rządu. To ministerstwo [sportu i turystyki] jest od kreowania polityki, komisja może wspomagać, ale przede wszystkim patrzymy [urzędnikom] na ręce, ewentualnie wychodzić z inicjatywami w sprawach, którym rząd nie nada pierwszeństwa.

Od czego komisja zacznie prace?

Plan pracy ułożymy dopiero na pierwszym posiedzeniu prezydium komisji, ale myślę, że jednym z pierwszych tematów – łączących się z turystyką – będzie zapoznanie się z informacją dotyczącą przebiegu i rezultatów ekonomicznych Igrzysk Europejskich Kraków 2023.

Tadeusz Tomaszewski z Lewicy został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jego zastępcami zostali Jakub Rutnicki, Małgorzata Niemczyk i Krzysztof Grabczuk z Koalicji Obywatelskiej, Marek Matuszewski Prawa i Sprawiedliwości i Ireneusz Raś z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Trzeciej Drogi.

Wszyscy wybrani dzisiaj politycy mają wieloletni staż parlamentarny, zasiadali już w komisji sportu i turystyki w poprzedniej kadencji Sejmu.

Pozostało 91% artykułu
Nowe Trendy
Niemcy: Tniemy wydatki na promocję turystyczną. Musimy oszczędzać
Nowe Trendy
Piotr Borys: Dofinansujemy i sprofesjonalizujemy polską turystykę. To będzie przełom
Nowe Trendy
Zmiany w prawie turystycznym. "Komisja Europejska szykuje przedsiębiorcom piekło"
Nowe Trendy
Rowerem do Polski - sposób urzędnika na promowanie naszego kraju
Nowe Trendy
Polska przyroda i zabytki w krainie tulipanów. Jubileusz ogrodów pod Amsterdamem