Egipt będzie miał nowy kurort. "Cudowna plaża i własne lotnisko"

Ras al-Hekma – tak ma się nazywać nowy region turystyczny w Egipcie, który powstanie nad Morzem Śródziemnym. Znajdą się tam hotele, domy mieszkalne i obiekty rekreacyjne oraz handlowe.

Publikacja: 29.02.2024 10:03

Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy w 2028 roku

Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy w 2028 roku

Foto: Materiały inwestora

170 milionów metrów kwadratowych, a na nich hotele, domy, obiekty rekreacyjne, część handlowa i port morski – tak wyglądać ma nowy region turystyczny Egiptu, który powstanie nad Morzem Śródziemnym, 350 kilometrów na północny zachód od Kairu, 220 kilometrów od Aleksandrii.

Jak pisze egipska prasa, Ras al-Hekma może poszczycić się oszałamiającą turkusową wodą i białymi piaszczystymi plażami. Miejscowość ma się składać z 11 sektorów, na wskroś nowoczesnych, jeśli chodzi o ekologię. W południowej części miasta- resortu powstanie też lotnisko. Zakończenie pierwszego etapu projektu ma nastąpić do 2028 roku.

Czytaj więcej

Nowe muzea, nowe hotele, nowe wizy - Egipt ma plan na rekord w turystyce

Projekt, zapowiedziany przez premiera Egiptu Mustafę Madbuliego, ma przyciągnąć do kraju rocznie dodatkowo 8 milionów turystów.

Turystyka ma uratować egipską gospodarkę

W najbliższych dwóch miesiącach na inwestycje w projekt pieniądze mają wyłożyć Zjednoczone Emiraty Arabskie – mowa o 35 miliardach dolarów. To największe porozumienie w zakresie pozyskiwania zagranicznych inwestycji w historii Egiptu, tłumaczył premier w swoim wystąpieniu telewizyjnym. Przy czym 24 miliardy dolarów zostaną przeznaczone na Ras al-Hekma, a 11 miliardów dolarów na projekty rozwojowe w całym Egipcie.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia powstaną miliony nowych miejsc pracy, ma ono również pomóc krajowi wyjść z kryzysu gospodarczego, w jakim Egipt znalazł się między innymi z powodu wyższych cen zboża wywołanych wojną na Ukrainie i atakami Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym, przez co omijają one Kanał Sueski.

Czytaj więcej

Egipt do linii lotniczych: Otwierajcie połączenia, turyści nie mają czym przylecieć

W perspektywie długoterminowej nowy projekt ma przyciągnąć inwestycje o wartości 150 miliardów dolarów. Egipt ma mieć 35 procent udziału w tym przedsięwzięciu.

W zeszłym roku Egipt odwiedziło 14,9 miliona turystów.

Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny