Opozycja bojkotuje sejmową podkomisję do spraw turystyki. "Nie ma zgody"

Posłowie Kamil Bortniczuk, Marek Matuszewski i Andrzej Gut-Mostowy z Prawa i Sprawiedliwości zrezygnowali z wejścia do nowo utworzonej w Sejmie podkomisji stałej do spraw turystyki. Powód - niedopuszczenie przedstawiciela ich klubu do przewodniczenia tej komisji.

Publikacja: 22.03.2024 03:18

Za powołaniem komisji w okrojonym składzie głosowali posłowie koalicji rządowej, w tym przewodnicząc

Za powołaniem komisji w okrojonym składzie głosowali posłowie koalicji rządowej, w tym przewodniczący Tadeusz Tomaszewski (z lewej) i Jakub Rutnicki

Foto: Sejm

Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na środowym posiedzeniu powołała trzy podkomisje stałe — podkomisję do spraw turystyki, podkomisję do spraw sportu dzieci i młodzieży oraz sportu osób z niepełnosprawnościami i podkomisję do spraw sportów nieolimpijskich i infrastruktury sportowej. Jednak podczas wydawałoby się rutynowej procedury posłowie się poróżnili.

Czytaj więcej

Powstała sejmowa komisja sportu i turystyki. Pytamy przewodniczącego o turystykę

Dziewięcioro chętnych do turystyki

Początkowo chęć przynależenia do komisji do spraw turystyki zgłosiło dziewięcioro członków komisji — troje z PiS, troje z Polski 2050-Trzeciej Drogi, dwóch z Koalicji Obywatelskiej i jedna posłanka z Lewicy. Byli to w porządku alfabetycznym: Piotr Górnikiewicz (Polska 2050-Trzecia Droga), Żaneta Cwalina-Śliwowska (Polska 2050-Trzecia Droga), Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), Adam Luboński (Polska 2050-Trzecia Droga), Dorota Olko (Lewica) i Rafał Siemaszko (Koalicja Obywatelska).

W trakcie omawiania kształtu i składu podkomisji okazało się, że posłowie PiS nie mogą liczyć na stanowisko przewodniczącego jednej z tych podkomisji, chociaż kalkulowali, że na czele podkomisji turystycznej stanie Andrzej Gut-Mostowy, do niedawna wiceminister sportu i turystyki odpowiedzialny za turystykę.

Jak wyjaśnił jednak wiceprzewodniczący komisji Jakub Rutnicki z Koalicji Obywatelskiej, kierownictwa klubów uzgodniły, że przewodniczącymi podkomisji zostaną przedstawiciele koalicji rządowej. Nie pomogło odwołanie się wiceprzewodniczącego Marka Matuszewskiego do tradycji. Przypomniał on, że w Sejmach poprzednich kadencji podkomisji stałej do spraw sportu i turystyki przewodniczył zawsze reprezentant opozycji.

Turystyką pokieruje poseł debiutant

Widząc opór koalicji rządowej i wiedząc, że zostaną przegłosowani, posłowie PiS zrezygnowali z kandydowania do podkomisji stałych. — Podtrzymujemy, że nasz klub nie brał udziału w tych ustaleniach, nie zgadzamy się na to — oświadczył Bortniczuk, po czym on, Matuszewski i Gut-Mostowy (a w wypadku pozostałych podkomisji, inni posłowie PiS) wycofali swoje kandydatury.

Były minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk protesotował: Nasz klub nie brał udziału w tych us

Były minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk protesotował: Nasz klub nie brał udziału w tych ustaleniach, nie zgadzamy się na to

Sejm

Prowadzący obrady przewodniczący komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Tadeusz Tomaszewski (Lewica) zadeklarował, że miejsca przewidziane wcześniej dla posłów PiS pozostaną nieobsadzone. Jeśli posłowie opozycji uznają, że chcą jednak wejść do podkomisji, będą mogli to zrobić w każdej chwili.

Przewodniczącym podkomisji stałej do spraw turystyki został ostatecznie poseł Piotr Górnikiewicz, debiutujący w pracy parlamentarzysty (to jego pierwsza kadencja) przedsiębiorca z Tarnowa. Na zakończenie Tomaszewski zobowiązał go do przygotowania planu pracy podkomisji i przypomniał, że zadaniem przewodniczącego podkomisji jest składanie co pół roku sprawozdań z jej prac.

Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na środowym posiedzeniu powołała trzy podkomisje stałe — podkomisję do spraw turystyki, podkomisję do spraw sportu dzieci i młodzieży oraz sportu osób z niepełnosprawnościami i podkomisję do spraw sportów nieolimpijskich i infrastruktury sportowej. Jednak podczas wydawałoby się rutynowej procedury posłowie się poróżnili.

Dziewięcioro chętnych do turystyki

Pozostało 86% artykułu
Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny