Opozycja bojkotuje sejmową podkomisję do spraw turystyki. "Nie ma zgody"

Posłowie Kamil Bortniczuk, Marek Matuszewski i Andrzej Gut-Mostowy z Prawa i Sprawiedliwości zrezygnowali z wejścia do nowo utworzonej w Sejmie podkomisji stałej do spraw turystyki. Powód - niedopuszczenie przedstawiciela ich klubu do przewodniczenia tej komisji.

Publikacja: 22.03.2024 03:18

Za powołaniem komisji w okrojonym składzie głosowali posłowie koalicji rządowej, w tym przewodnicząc

Za powołaniem komisji w okrojonym składzie głosowali posłowie koalicji rządowej, w tym przewodniczący Tadeusz Tomaszewski (z lewej) i Jakub Rutnicki

Foto: Sejm

Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na środowym posiedzeniu powołała trzy podkomisje stałe — podkomisję do spraw turystyki, podkomisję do spraw sportu dzieci i młodzieży oraz sportu osób z niepełnosprawnościami i podkomisję do spraw sportów nieolimpijskich i infrastruktury sportowej. Jednak podczas wydawałoby się rutynowej procedury posłowie się poróżnili.

Czytaj więcej

Powstała sejmowa komisja sportu i turystyki. Pytamy przewodniczącego o turystykę

Dziewięcioro chętnych do turystyki

Początkowo chęć przynależenia do komisji do spraw turystyki zgłosiło dziewięcioro członków komisji — troje z PiS, troje z Polski 2050-Trzeciej Drogi, dwóch z Koalicji Obywatelskiej i jedna posłanka z Lewicy. Byli to w porządku alfabetycznym: Piotr Górnikiewicz (Polska 2050-Trzecia Droga), Żaneta Cwalina-Śliwowska (Polska 2050-Trzecia Droga), Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), Adam Luboński (Polska 2050-Trzecia Droga), Dorota Olko (Lewica) i Rafał Siemaszko (Koalicja Obywatelska).

W trakcie omawiania kształtu i składu podkomisji okazało się, że posłowie PiS nie mogą liczyć na stanowisko przewodniczącego jednej z tych podkomisji, chociaż kalkulowali, że na czele podkomisji turystycznej stanie Andrzej Gut-Mostowy, do niedawna wiceminister sportu i turystyki odpowiedzialny za turystykę.

Jak wyjaśnił jednak wiceprzewodniczący komisji Jakub Rutnicki z Koalicji Obywatelskiej, kierownictwa klubów uzgodniły, że przewodniczącymi podkomisji zostaną przedstawiciele koalicji rządowej. Nie pomogło odwołanie się wiceprzewodniczącego Marka Matuszewskiego do tradycji. Przypomniał on, że w Sejmach poprzednich kadencji podkomisji stałej do spraw sportu i turystyki przewodniczył zawsze reprezentant opozycji.

Turystyką pokieruje poseł debiutant

Widząc opór koalicji rządowej i wiedząc, że zostaną przegłosowani, posłowie PiS zrezygnowali z kandydowania do podkomisji stałych. — Podtrzymujemy, że nasz klub nie brał udziału w tych ustaleniach, nie zgadzamy się na to — oświadczył Bortniczuk, po czym on, Matuszewski i Gut-Mostowy (a w wypadku pozostałych podkomisji, inni posłowie PiS) wycofali swoje kandydatury.

Były minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk protesotował: Nasz klub nie brał udziału w tych us

Były minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk protesotował: Nasz klub nie brał udziału w tych ustaleniach, nie zgadzamy się na to

Sejm

Prowadzący obrady przewodniczący komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Tadeusz Tomaszewski (Lewica) zadeklarował, że miejsca przewidziane wcześniej dla posłów PiS pozostaną nieobsadzone. Jeśli posłowie opozycji uznają, że chcą jednak wejść do podkomisji, będą mogli to zrobić w każdej chwili.

Przewodniczącym podkomisji stałej do spraw turystyki został ostatecznie poseł Piotr Górnikiewicz, debiutujący w pracy parlamentarzysty (to jego pierwsza kadencja) przedsiębiorca z Tarnowa. Na zakończenie Tomaszewski zobowiązał go do przygotowania planu pracy podkomisji i przypomniał, że zadaniem przewodniczącego podkomisji jest składanie co pół roku sprawozdań z jej prac.

Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na środowym posiedzeniu powołała trzy podkomisje stałe — podkomisję do spraw turystyki, podkomisję do spraw sportu dzieci i młodzieży oraz sportu osób z niepełnosprawnościami i podkomisję do spraw sportów nieolimpijskich i infrastruktury sportowej. Jednak podczas wydawałoby się rutynowej procedury posłowie się poróżnili.

Dziewięcioro chętnych do turystyki

Pozostało 86% artykułu
Nowe Trendy
Berlin będzie się promować w Kijowie. Na początek wysyła mu autobus
Nowe Trendy
Ile trzeba wydać, żeby dobrze wypaść na zdjęciach z wakacji? Jest badanie na ten temat
Nowe Trendy
20 milionów złotych na wycieczki klasowe rozeszły się w 4 minuty
Nowe Trendy
Jak widzą Polskę belgijscy blogerzy? „Pierogi czynią świat lepszym”
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nowe Trendy
Turystyka nakręca niemiecką gospodarkę. "Wzmocni ją jedno centrum dowodzenia"