Ministra edukacji: "Podróże z klasą" dostaną dodatkowe 20 milionów złotych

W poniedziałek ruszy nowy nabór wniosków na dofinansowanie wycieczek klasowych. Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka, ministerstwo przeznaczy na ten program dodatkowych 20 milionów złotych.

Publikacja: 16.07.2024 13:36

Barbara Nowacka ogłosiła swoją decyzję podczas konferencji prasowej

Barbara Nowacka ogłosiła swoją decyzję podczas konferencji prasowej

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Wcześniej resort rozdzielił 60 milionów złotych na 2283 wnioski, które spełniły wymagania formalne - w piątek ministra Nowacka podpisała ich listę. Dzięki temu na wycieczki wyjedzie około 81 tysięcy uczniów.

Czytaj więcej

„Podróże z klasą”, jak świeże bułeczki. Branża turystyczna ma jednak zastrzeżenia

Dodatkową sumę ministerstwo przydzieli na takich samych zasadach jak dotychczasowe.

Celem projektu przeznaczonego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych jest wsparcie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury i osiągnięć polskiej nauki.

60 milionów złotych w 12 minut

Chętnych na pieniądze z pierwszej puli było tak wielu, że przyjmowanie wniosków zakończyło się już po 12 minutach od uruchomienia systemu informatycznego. To budziło dużo niezadowolenia w samych szkołach. Protestowała również branża turystyczna, z którą nie konsultowano projektu, a zgodnie z sugestią zawartą w warunkach projektu profesjonalni organizatorzy wyjazdów byli od niego odsunięci (MEN zastrzegł, że z pieniędzy na dofinansowanie nie można opłacić prowizji organizatora).

- Moim zdaniem program odniósł spektakularny sukces, pierwsze 60 milionów rozeszło się w 12 minut. Tak wielkie było zainteresowanie szkół, klas i samorządów, by dzieci i młodzież mogły skorzystać z wycieczek w pełni, w stu procentach finansowanych przez nasz rząd – oceniła Nowacka.

W ramach "Podróży z klasą" dofinansowane mogą być wycieczki trwające od dwóch do pięciu dni (im dłuższa, tym większa suma dofinansowania). Szkoły mogą opłacić z dotacji noclegi, transport, wyżywienie, bilety wstępu i ubezpieczenie uczestników wyjazdu..

Uczniowie muszą odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, np. muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, centra naukowe. W wypadku wycieczki trzydniowej - trzy instytucje, itd.

- Po dyskusjach w ministerstwie podjęłam decyzję, by przeznaczyć dodatkowe 20 milionów złotych na konkurs, na wycieczki. W poniedziałek będzie otwarte kolejne okno, w którym zgłaszać się będą mogły, tak jak poprzednio, samorządy, żeby była szansa, żeby kolejne dzieci mogły skorzystać z programu ministerialnego - poinformowała szefowa MEN.

Zasada „kto pierwszy, ten lepszy” zostaje

Dodała, że zasada zgłaszania pozostaje ta sama - kto pierwszy, ten lepszy. Jej zdaniem to sprawiedliwa zasada, ponieważ wtedy decyzja, dokąd jechać należy do zainteresowanych, a nie do ministerstwa. - Gdyby to ministerstwo wybierało, czy lepsza jest wycieczka do Gdańska, do Wrocławia czy Białegostoku byłoby więcej skarg i pretensji. Nie znamy sprawiedliwszego mechanizmu w tej sprawie - podsumowała.

Jednocześnie poinformowała o planach na przyszły rok – w pierwszej kolejności będą przyjmowane wnioski szkół, które jeszcze z programu nie korzystały. Chodzi o to, by "wyrównać szanse".

Podczas konferencji, na której ministra ogłosiła swoją decyzję w sprawie zwiększenia budżetu na wyjazdy, padło pytanie o wynagrodzenie nauczycieli za pracę podczas szkolnych wycieczek. - Jestem za tym, by to uregulować, ale chciałabym, żeby to nie był pomysł ministra, tylko propozycje związków zawodowych, z którymi się spotykamy, wypracowany razem z samorządem terytorialnym, bo to jest sprawiedliwe rozwiązanie - wyjaśniła.

Wcześniej resort rozdzielił 60 milionów złotych na 2283 wnioski, które spełniły wymagania formalne - w piątek ministra Nowacka podpisała ich listę. Dzięki temu na wycieczki wyjedzie około 81 tysięcy uczniów.

Dodatkową sumę ministerstwo przydzieli na takich samych zasadach jak dotychczasowe.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Nowe Trendy
Rumuni mieli podróżować do Ameryki bez wiz od tego roku. Teraz muszą czekać
Nowe Trendy
Warszawskie zabytki w parku miniatur w Brukseli
Nowe Trendy
Turyści odwracają się od Ameryki Donalda Trumpa. „Skutki antypatii"
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nowe Trendy
Z turystyki do dyplomacji. Były szef Maltańskiej Organizacji Turystycznej ambasadorem w Polsce
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście