Jak donosi portal SchengenVisainfo.com, podczas spotkania minister turystyki Ewtim Miłoszew zadeklarował, że zadaniem rządu jest ułatwić życie przedsiębiorcom turystycznym i inwestorom.
Czytaj więcej
Tunezja nie wymaga paszportów od turystów z Polski - informuje Tunezyjski Urząd do Spraw Turystyki. Nowe zasady mają obowiązywać co najmniej do końca tego roku.
Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Maria Angeliewa poinformowała, że jej resort współpracuje z Ministerstwem Finansów przy opracowywaniu prostszego systemu wydawania zezwoleń na wjazd osobom, które chciałyby w Bułgarii pracować. Zabiega o pozyskanie funduszy na zatrudnienie urzędników konsularnych, którzy będą mogli obsługiwać więcej petentów w tak ważnych placówkach jak te, które znajdują się w Delhi, Stambule, Edynburgu, Bursie, Dosze, Dżakarcie, Taszkiencie, Dubaju, Kairze, Rijadzie i innych. Z tych właśnie miejsc pojawia się najwięcej wniosków o zgodę na podjęcie pracy w Bułgarii.
Bułgaria integruje się ze strefą Schengen
Minister Miloszew i wiceminister Angeliewa rozmawiali również o tymczasowym zawieszeniu wydawania wiz, które obowiązywało od 9 do 18 sierpnia. Jest to związane z wprowadzeniem nowej wersji Krajowego Systemu Informacji Wizowej (NVIS), która miała zacząć działać w tym okresie. To element procesu pełnej integracji ze strefą Schengen.
Bułgaria umożliwiła też przyjmowanie wniosków o wydanie paszportów tymczasowych w pilnych sytuacjach i weryfikację pełnomocnictw i oświadczeń w nagłych i humanitarnych, na przykład wystąpienia siły wyższej, klęsk żywiołowych, pilnych wyjazdów, związanych z chorobą lub śmiercią bliskiej osoby i podróży małoletnich.