Warszawa coraz więcej zarabia na turystyce. „Atrakcyjność miasta przekłada się na zyski”

Sektor turystyczny, w tym hotele, lokale gastronomiczne i biura podróży, zasiliły budżet Warszawy 34 miliardami złotych – wynika z raportu „Turystyka w Warszawie” za rok 2023.

Publikacja: 02.12.2024 12:12

W ubiegłym roku gospodarka turystyczna Warszawy mocno przyspieszyła - wynika z najnowszego raportu S

W ubiegłym roku gospodarka turystyczna Warszawy mocno przyspieszyła - wynika z najnowszego raportu Stołecznego Biura Turystyki „Turystyka w Warszawie”

Foto: AFP, Sergei Gapon

Najnowszy raport „Turystyka w Warszawie” opublikowany przez Stołeczne Biuro Turystyki potwierdza dynamiczny wzrost stołecznego sektora turystycznego – pisze Urząd m.st. Warszawy w komunikacie.

Jak wynika z szacunków ekspertów, w 2023 roku sektory typowo turystyczne, takie jak hotelarstwo, gastronomia i organizacja turystyki, a także sektory powiązane z turystyką, takie jak działalność w zakresie kultury, rekreacji, handlu czy transport, przyniosły Warszawie w sumie rekordowe 34 miliardy złotych, co stanowi 7,3 procent jej PKB.

Czytaj więcej

Polskie miasta chcą się wspólnie promować. Organizacje turystyczne podpisały porozumienie

W ostatnim roku przed pandemią, która na prawie trzy lata ograniczyła ruch turystyczny, tego rodzaju wpływy wyniosły 20,1 miliarda złotych, co stanowiło wówczas 6,4 procent PKB miasta.

Wzrost udziału gospodarki turystycznej to efekt rozwoju kilku branż, głównie gastronomii i transportu, które obsługują nie tylko turystykę przyjazdową, ale przede wszystkim mieszkańców.

Dzięki turystyce powstają nowe miejsca pracy

W porównaniu z 2019 rokiem z 89 do 92 tysięcy wzrosła liczba osób pracujących w branżach turystycznych. Nastąpiły również istotne zmiany w strukturze. Liczba pracujących zwiększyła się wyraźnie w branżach transportowych czy w organizacji targów i wystaw, spadła natomiast w zakwaterowaniu i gastronomii oraz w działalności organizatorów i agentów turystyki. Przyczyną mogą być następstwa pandemii, ale też optymalizacja kosztów i zastępowanie w tych branżach części pracowników rozwiązaniami technologicznymi lub outsourcingiem.

Czytaj więcej

Targi ITTF Warsaw 2024. „Podoba nam się tu bardziej niż w Dubaju”

- Wzrost znaczenia turystyki dla gospodarki Warszawy to bardzo dobra informacja. Przede wszystkim potwierdza, że atrakcyjność turystyczna miasta, która została potwierdzona tytułem European Best Destination przyznanym Warszawie w 2023 roku, przekłada się na konkretne zyski - mówi dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Paweł Moras, cytowany w komunikacie.

- Według szacunków turyści i odwiedzający jednodniowi, którzy przyjechali do Warszawy w 2023 roku, wydali w sumie ponad 12 miliardów złotych. Najwięcej, obok Polaków, turyści z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Potwierdziła się też istotna rola osób podróżujących służbowo, których wydatki w przeliczeniu na osobę są największe - dodaje Paweł Moras.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Nowe Trendy
Za rok ponad milion Polaków w Egipcie. „Rozmawiamy o zniesieniu paszportów”
Nowe Trendy
Morsowanie, biegówki, spa... - Sopot zachęca w reklamie do przyjazdu po sezonie
Nowe Trendy
Tunezja świętuje turystyczny rekord i nagradza polskie biura podróży
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nowe Trendy
Koszykarz i kolarka promują polskie atrakcje turystyczne. 200 milionów odsłon w Europie
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska