Wydaje się, że w czasach internetu upolowanie tanich lotów to nic trudnego, jednak tylko czworo na 10 Polaków twierdzi, że wie, jak nie przepłacać za bilety - wynika z badania „Podróże Polaków 2025” przeprowadzonego przez Sabre, dostawcę oprogramowania i technologii dla branży turystycznej.
- Przemyślane zakupy mogą pomóc oszczędzić na biletach i podróży ogółem, jednak wymagają sporej uważności. Jak wynika z badania, zanim kupimy bilet, zwracamy uwagę na promocje last minute, ale także planujemy z wyprzedzeniem i staramy się finalizować transakcje w odpowiednich dniach. Zdarza nam się weryfikować, czy cena nie spadnie, kiedy usuniemy ciasteczka albo przelogujemy się na inne narzędzie. Technologia daje nam dziś możliwość bycia znacznie bardziej świadomymi podróżnikami - mówi ekspert Sabre Grzegorz Surma, cytowany w komunikacie.
Noclegi kosztują najwięcej
Badanie Sabre pokazuje, że noclegi to najdroższa pozycja na liście wydatków podróżniczych. Ich koszt to aż 35 procent całkowitych wydatków w podróży krajowej lub zagranicznej. 37 procent badanych przyznaje, że zna różne triki, które pozwalają na zaoszczędzenie na noclegach. Nie wszyscy jednak je stosują, bo nie chcą rezygnować z komfortu.
Choć Polacy znają wiele sposobów na zaoszczędzenie przed wyjazdem, nie zawsze udaje im się znaleźć najtańsze bilety. 40 procent ankietowanych poluje na oferty last minute, które mogą znacząco obniżyć koszt podróży, wiadomo jednak, że nie każdy lot będzie objęty tego typu promocją.
Niektórzy liczą na promocje okresowe - 30 procent zwraca szczególną uwagę na dni tygodnia, takie jak wtorki czy środy, kiedy najczęściej ceny biletów są niższe. Pomimo tych wysiłków niewielu turystów oszczędza skutecznie - mniej niż jeden na pięciu Polaków (18 procent) twierdzi, że zna naprawdę dobry, sprawdzony sposób na obniżenie ceny biletów.