Minister turystyki i starożytnego dziedzictwa Egiptu Khaled El-Enany ogłosił, że Wielkie Muzeum Egipskie (Grand Egyptian Museum – GEM) będzie gotowe w czerwcu przyszłego roku – pisze dziennik „Daily News Egypt” w swoim elektronicznym wydaniu.

Jego największą atrakcją ma być kolekcja skarbów Tutenchamona, którą można było podziwiać w Londynie. – Zamknęliśmy wystawę sześć tygodni wcześniej niż zakładał pierwotny plan. Przenieśliśmy ponad 95 procent całej kolekcji do GEM. Gabloty są zainstalowane, wszystko będzie gotowe do czerwca – mówi minister. – Ceremonia otwarcia to inna sprawa. Zaprosimy prezydentów i królów z całego świata, myślę, że wiele będzie zależeć od sytuacji epidemicznej. Mówimy zatem o drugiej połowie 2021 roku – dodaje minister.

CZYTAJ TEŻ: W Egipcie można już zjeść kolację pod piramidami

GEM zajmuje powierzchnię około 500 tysięcy metrów kwadratowych, w jego zbiorach znajdą się dziesiątki tysięcy eksponatów. Koszt budowy to prawie miliard dolarów. Niebawem ma również otworzyć podwoje Muzeum Hurghady.

El-Enany przypomina, że rząd Egiptu buduje też kurorty turystyczne, a jednym z nich jest New Alamein nad Morzem Śródziemnym, które ma być wielkim centrum kultury i wypoczynku. W najbliższych tygodniach otworzyć ma się inny ośrodek – Galala City około 100 kilometrów od Kairu.

ZOBACZ TAKŻE: Egipt – darmowe wizy przedłużone do kwietnia