Bony turystyczne – pękło pierwsze 100 milionów złotych

Od uruchomienia na początku sierpnia programu Polski Bon Turystyczny jego beneficjenci zrealizowali 143 tysiące transakcji na łączną kwotę ponad 100 milionów złotych.

Publikacja: 19.08.2020 16:34

Bony turystyczne – pękło pierwsze 100 milionów złotych

Foto: Fot. polska.travel

Bon turystyczny można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) od 1 sierpnia. Polacy aktywowali już 716,6 tysiąca bonów, czyli ponad 17 procent z przygotowanych 4 milionów – poinformował dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej aktywnych bonów przypada na województwa śląskie – 21,3 procent, dolnośląskie – 19,5 procent i lubuskie – 17,8 procent, a najmniej na podlaskie i podkarpackie – po 14,1 procent oraz lubelskie – 13,1 procent.

Liczba zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności bonami, wynosi ponad 15,8 tysiąca.

CZYTAJ TEŻ: Bon turystyczny zachęcił Polaków do wyjazdu na wakacje

– Program dopiero wystartował, więc liczby te możemy uznać za sukces – ocenia wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk-Mochel. – Należy pamiętać, że program potrwa do końca marca 2022 roku. Chcielibyśmy, aby turyści wykorzystywali bony także poza szczytem sezonu turystycznego. Będzie do tego zachęcać kampania, którą przygotowuje zamiejscowy oddział POT, powołany tylko do nadzorowania prawidłowości w korzystaniu z bonów – dodaje.

Jednocześnie POT i ZUS pracują nad ulepszeniem bazy podmiotów, która zdaniem zarówno beneficjentów, jak i przedsiębiorców, jest niepraktyczna, bo jest niezbyt przejrzysta i zawiera za mało informacji o firmach. Jej nowa wersja, która pozwoli usługodawcom lepiej i pełniej się zaprezentować, ma ruszyć na początku września. – Do bazy będzie można wpisać także nazwę handlową, miejsce świadczenia usługi i odnośniki do strony internetowej i mediów społecznościowych. Tworzymy również interaktywną mapę obiektów, które będzie można filtrować według województw i powiatów – zdradza nam Salamończyk-Mochel.

Popularne Trendy
Punkty informacji turystycznej mogą starać się o gwiazdki. Ruszyła certyfikacja
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Popularne Trendy
Turystyka daje Niemcom 9 procent PKB. "Politycy ją doceniają, ale mało dla niej robią"
Popularne Trendy
Do Hiszpanii przyjedzie 90 milionów turystów. "Ten motor napędzi gospodarkę"
Popularne Trendy
Badanie: Większość Polaków oszczędza, by wyjechać na wakacje
Popularne Trendy
Na Santorynie „rzeczywiście bywa tłoczono”. „Ale to można wyregulować limitami”