Do kwietnia liczba wyszukiwań lotów międzynarodowych do Grecji wzrosła od stycznia tego roku o 78 procent. Jednocześnie liczba wyszukiwań krajowych wzrosła o 18 procent – podaje, przywołując dane Sojern, grecki portal Greek Travel Pages.

Czytaj więcej

Grecja zabiega o dalekie rynki. Chce turystów z Australii i Ameryki Łacińskiej

Najwięcej rezerwacji pochodziło w ostatnich 60 dniach z Niemiec - 17,5 procent. A dalej ze Stanów Zjednoczonych, 7,9 procent, z Wielkiej Brytanii, 5,9 procent i Francji, 5 procent. Wyszukiwań krajowych było 28,8 procent.

Według danych INSETE, instytucji badawczej Greckiej Konfederacji Turystyki (SETE), liczba miejsc w międzynarodowych liniach lotniczych planujących loty do Grecji wzrasta – pisze Greek Travel Pages.

Rośnie również aktywność zagranicznych gości, jeśli chodzi o wyszukiwanie noclegów -ich liczba wzrosła o 17 procent. W tym samym czasie liczba wyszukiwań krajowych spadła o 51 procent.

Zainteresowanie noclegami w hotelach głównie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, na które przypada 33,2 procent wszystkich wyszukiwań, z Francji (18,1 procent), Wielkiej Brytanii (11,2 procent), Włoch (8,5 procent) i z samej Grecji (5 procent).

Na podstawie wyszukiwań hoteli z ostatnich 60 dni widać, że podróżni krajowi planują pobyt na jeden dzień (38 procent), podczas gdy ci z zagranicy (35 procent) szukają średnio od czterech do siedmiu dni.

Według danych Sojern, generalnie Europa, jako cel podróży, jest wybierana znacznie częściej niż w 2021 roku, kiedy obowiązywały ograniczenia w podróżowaniu. Liczba wyszukiwań lotów wzrosła o ponad 200 procent, licząc rok do roku. Lata 2020 i 2021 charakteryzował trend spędzania w większej mierze (prawie dwie trzecie) wakacji we własnym kraju – przypominają autorzy raportu.

Analitycy Sojern wymieniają na podstawie swoich badań pięć europejskich krajów, które będą w tym roku odwiedzane latem częściej niż w 2021 roku. Są to Hiszpania (udział 26 procent), Włochy (17 proc.), Francja (12 proc.), Portugalia (10 proc.) i Grecja (6 proc.).

Najpopularniejsze kraje na wakacje w Europie - porównanie lat 2021 i 2022 (do marca)

Sojern/Greek Travel Pages

Według Sojern za tą piątką przemawiają takie atuty, jak ciepła pogoda, piękne plaże i tętniące życiem miasta.

Czytaj więcej

Europa nie boi się, że wojna zabierze jej turystów. „Spodziewamy się dobrego sezonu”