W chęci podróżowania Polacy biją na głowę wszystkich Europejczyków

87 procent Polaków deklaruje, że jeszcze w tym roku będzie podróżować. To zdecydowanie największy odsetek wśród mieszkańców krajów europejskich. Generalnie europejskim turystom nie straszne rosnące ceny, wojna na Ukrainie i pandemia – pisze Europejska Komisja ds. Podróży.

Publikacja: 19.06.2022 02:50

Najpopularniejszym sposobem wypoczywania podczas podróży pozostaje korzystanie z plaży i słońca. A c

Najpopularniejszym sposobem wypoczywania podczas podróży pozostaje korzystanie z plaży i słońca. A celem podróży - Hiszpania

Foto: Filip Frydrykiewicz

Europejska Komisja ds. Podróży (ETC) zbadała nastroje Europejczyków dotyczące podróżowania w najbliższych sześciu miesiącach i przedstawiła je w raporcie „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel – Wave 12”*.

Okazało się, że mieszkańcy kontynentu mają dużą potrzebę wyjechania na wakacje. 73 procent z nich planuje podjąć podróż między czerwcem a listopadem. Zainteresowanie odwiedzaniem innych europejskich krajów zadeklarowało 58 procent ankietowanych i było to o 7 procent więcej niż rok wcześniej. 31,4 procent osób planuje wakacje we własnym kraju, a 8,9 procent wskazuje wyjazd poza kontynent.

Czytaj więcej

Polak planuje wakacje - muszą być nad morzem, mogą być droższe niż przed rokiem

Najbardziej bez podróży nie mogą się obyć Polacy - aż 86,9 procent twierdzi, że wyruszy w nią w najbliższych miesiącach. Na drugim miejscu wśród najbardziej zdeterminowanych są Hiszpanie (78,8 procent), na trzecim Holendrzy (77,8 procent), na czwartym Niemcy (77,2 procent) a na piątym Włosi (77,1 procent).

Najpopularniejszymi celami podróży pozostają Hiszpania (10,2 procent), Francja (10,1 procent) i Włochy (9,7 procent), ale na kolejnych miejscach znalazły się Grecja (6,6 procent) i Chorwacja (5,6 procent). Jak podkreśla ETC, Chorwacja pierwszy raz uplasowała się w rankingu tak wysoko, rok wcześniej zajmowała szóste miejsce, za Portugalią.

Kolejne kraje pożądane przez Europejczyków na zagraniczną podróż w tym roku to Niemcy (5,2 procent), Portugalia (4,9 procent), Turcja (4 procent), Austria (3,2 procent) i Belgia (2,7 procent). Dwa ostatnie kraje wskoczyły na listę za obecne tam w zeszłym roku Wielką Brytanię i Holandię, które wypadły z pierwszej dziesiątki.

Dokąd najchętniej będą podróżować Europejczycy

Europejska Komisja ds. Podróży (ETC)

Polska, podobnie jak państwa całego regionu Europy Wschodniej (z wyłączeniem Czech i Bułgarii) i Północnej (z wyłączeniem Danii), dostała tylko 1 procent zainteresowania.

Dokąd najchętniej turyści z Polski będą podróżować w ciągu najbliższych sześciu miesięcy? Najczęściej wymieniali Chorwację (12 procent), Włochy (10 procent), Grecję (8 procent), Niemcy (7 procent) i Czechy (7 procent). Dla porównania – dla Niemców pierwszym kierunkiem będą Włochy (11 procent), dla Brytyjczyków Hiszpania (17 procent), dla Francuzów Włochy (12 procent), dla Holendrów Hiszpania (13 procent), dla Włochów Francja (16 procent), dla Belgów Francja (24 procent), dla Szwajcarów Włochy (10 procent), dla Hiszpanów Francja (20 procent), a dla Austriaków Włochy (14 procent).

Za najodpowiedniejsze na swoje podróże miesiące pytani uznali sierpień i wrzesień (42 procent) oraz czerwiec i lipiec (41 procent). Większość zamierza spędzić w podróży od 4 do 9 nocy.

Ankieterzy zapytali też, co decyduje, że Europejczycy chcą zmienić otoczenie. Okazało się, że najważniejszymi czynnikami są chęć spędzania czasu na łonie natury (19 procent), wizja zjedzenia lokalnych potraw (16 procent) i możliwość zanurzenia się w stylu życia danego miejsca (16 procent).

Najpopularniejszą formą wypoczynku wśród Europejczyków pozostaje korzystanie ze słońca i plaży.

Europejska Komisja ds. Podróży (ETC)

Niepewność Europejczyków odnośnie do ich sytuacji finansowej wzrosła w ostatnim roku o 7 procent – z 6 procent latem 2021 roku do 13 procent latem 2022 roku. Inflacja i rosnące koszty podróży stały się głównym problemem dla prawie co piątego (18 procent) turysty. Widać to między innymi w zwiększeniu odsetka deklaracji, że okazje i atrakcyjne oferty są ważne dla nich przy wyborze kolejnego miejsca na wakacje (zmiana z 6 do 15 procent, porównując nastroje z maja 2021 i maja 2022 roku).

Mimo tych obaw wzrosła determinacja, by podróżować, 53 procent respondentów całkowicie lub częściowo zarezerwowało już wyjazd na okres czerwiec - listopad. Najbardziej zaawansowani są w tym Niemcy i Holendrzy (66 procent), a najmniej Polacy (42 procent).

Przy tym wśród osób, które deklarują, że w najbliższych tygodniach ruszą w podróż 34 procent zrobi to raz, 38 procent dwa razy, a 20 procent planuje odbyć więcej niż trzy podróże.

Ponad jedna trzecia Europejczyków twierdzi, że wirus nie ma wpływu na ich plany podróży – to największy odsetek od sierpnia 2020 roku. Wzrosła chęć podróżowania w lecie wśród osób w wieku 55+ (79 procent). Być może chodzi o zrekompensowanie sobie dwuletniego powstrzymywania się przed wyjazdami wakacyjnymi, co spowodowane było pandemią.

Chociaż napięcia geopolityczne nie wpłynęły na większy odsetek (44 procent) Europejczyków planujących podróże, znacząca ich liczba, bo 31 procent, zmieniła swoje plany z powodu wojny na Ukrainie, ale tylko 4 procent całkowicie je odwołało. Co ciekawe, wśród tych, którzy przez wojnę modyfikowali plany na pierwszym miejscu byli Szwajcarzy (50,9 procent), a dalej Włosi, Hiszpanie i Austriacy, a dopiero na piątym miejscu sąsiedzi Ukrainy, Polacy (35,9 procent). „Generalnie nastroje związane z podróżami pozostają odporne na ten konflikt” - konstatuje ETC.

Czytaj więcej

Ranking biur podróży 2022. Na podium TUI, Itaka, Rainbow i Coral Travel

Komentując wyniki badań, Luís Araújo, prezes ETC, stwierdził, że "zdecydowane odbicie w europejskiej turystyce napawa optymizmem, ale nie można ignorować wyzwań, które będą im towarzyszyć w nadchodzących miesiącach". - Oprócz rosnącej inflacji jest to, będący spuścizną pandemii, dotkliwy brak pracowników. Najbardziej jest to chyba widoczne w komunikacji. Konieczne jest przywrócenie dawnego stanu. ETC wzywa Unię Europejską i rządy poszczególnych krajów do zastanowienia się, jak najlepiej sprostać tym wyzwaniom i wesprzeć branże turystyczną - mówi cytowany w komunikacie Araújo.

*Projekt „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel” mierzy nastroje, czynniki i zachowania dotyczące podróży krajowych i wewnątrzeuropejskich na dziesięciu europejskich rynkach źródłowych o dużym wolumenie – Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Holandia, Włochy, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, Polska i Austria. Ostatnie badanie przeprowadzono 9-12 maja 2022 roku na próbie 6005 osób (z Polski 500). Na podstawie badania ETC sporządza najważniejsze ustalenia i rekomendacje dla destynacji i władz turystycznych.

Europejska Komisja ds. Podróży (ETC) zbadała nastroje Europejczyków dotyczące podróżowania w najbliższych sześciu miesiącach i przedstawiła je w raporcie „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel – Wave 12”*.

Okazało się, że mieszkańcy kontynentu mają dużą potrzebę wyjechania na wakacje. 73 procent z nich planuje podjąć podróż między czerwcem a listopadem. Zainteresowanie odwiedzaniem innych europejskich krajów zadeklarowało 58 procent ankietowanych i było to o 7 procent więcej niż rok wcześniej. 31,4 procent osób planuje wakacje we własnym kraju, a 8,9 procent wskazuje wyjazd poza kontynent.

Pozostało 91% artykułu
Popularne Trendy
Unia Europejska: Certyfikaty covidowe mogą się jeszcze przydać. Przedłużmy je
Popularne Trendy
Polska Organizacja Turystyczna zachęca do wyjazdów na wieś "resetem" i wiankiem
Zanim Wyjedziesz
Egipt bez ograniczeń covidowych na granicach
Zanim Wyjedziesz
Stany Zjednoczone znoszą testy na covid dla zagranicznych podróżnych
Biura Podróży
Starway World Best Hotels - Coral Travel wybrał najlepsze hotele 2021 roku