Turystyka motorem hiszpańskiej gospodarki. Ten rok może być rekordowy

Turystyka w Hiszpanii będzie rosła średnio o 4,2 procent rocznie, wynika z analizy Światowej Rady Podróży i Turystyki. Już bieżący sezon letni ma być rekordowy - donosi portal Hosteltur.

Publikacja: 13.07.2022 01:24

Turystyka motorem hiszpańskiej gospodarki. Ten rok może być rekordowy

Foto: Aleksander Kramarz

W tym roku i w następnym turystyka w Hiszpanii ma się rozwijać szybciej niż cała gospodarka krajowa. Wzrost wyniesie średnio 4,2 procent rocznie. To pozwoli stworzyć 840 tysięcy nowych miejsc pracy.

Czytaj więcej

Lecą turyści do Hiszpanii. Z Niemiec dziesięć razy więcej niż z Polski

Prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) Julia Simpson w rozmowie z hiszpańską agencją informacyjną EFE, na którą powołuje się Hosteltur, stwierdziła też, że ten sezon zamknie się bardzo dobrym wynikiem. Jak podkreśla, już teraz kraj odzyskał 90 procent liczby zagranicznych klientów, którzy odwiedzili go w 2019 roku (rok 2019 był rekordowy, do Hiszpanii przyjechało 83,7 miliona gości – red.). Dzięki temu branża będzie napędzać gospodarkę, bo nadal są dziedziny, które nie odbudowują się tak szybko.

Zdaniem Simpson brakujące 10 procent do liczby gości z zagranicy z 2019 roku z nawiązką zrekompensują podróżni krajowi. W niektórych regionach Hiszpanii już teraz rezerwacji jest więcej niż przed pandemią – na przykład na Balearach o 20 procent, a na Ibizie nawet o 30 procent.

W czwartym kwartale tego roku szansą dla Hiszpanii będą przyjazdy ze Stanów Zjednoczonych.

Szefowa WTTC mówi też, że turystyka kongresowa i motywacyjna odbudowują się szybciej niż można się było spodziewać, a odnosząc się do chaosu na lotniskach, twierdzi, że nie wpływa on na liczbę podróży. Problem ma wymiar globalny, na szczęście przewoźnicy zachowują się racjonalnie i dostosowują się do sytuacji.

Popularne Trendy
Minister turystyki Egiptu: Padł miesięczny rekord w liczbie turystów
Popularne Trendy
Grecja ma nową minister turystyki. Kraj czekają kolejne wybory
Popularne Trendy
Sztuczna inteligencja daje przewagę. Ale niewiele firm turystycznych z niej korzysta
Popularne Trendy
Coraz więcej turystów odwiedza Grecję. Rosjan zastępują Amerykanie
Popularne Trendy
Austria: Narciarze wrócili na stoki. Najliczniej Niemcy, a najszybciej ci z Chin