Warszawa wysoko w literackim rankingu miast. "To promocja dla stolicy"

Warszawa znajduje się wśród 20 miast najczęściej wymienianych w światowej literaturze XX wieku. Sporządzenie takiego rankingu, pomoże nam w promowaniu Warszawy jako ważnej metropolii - mówi prezeska Warszawskiej Organizacji Turystycznej.

Publikacja: 06.09.2023 12:41

Firma chce rozwinąć ofertę lotniczych krótkich wypadów do miast (city breaków), w tym do Polski

Firma chce rozwinąć ofertę lotniczych krótkich wypadów do miast (city breaków), w tym do Polski

Foto: Filip Frydrykiewicz

Brytyjska firma drukarska, Aura Print, przeszukała rozległy korpus Google Books (repozytorium zawierające 25 milionów książek), aby zidentyfikować wszystkie wzmianki o 31 znanych europejskich miastach w książkach z lat 1920–2019. W ten sposób sporządziła listę 20 najczęściej wymienianych w literaturze światowej.

Otwiera ją Londyn z wynikiem 286,7 miliona wzmianek. Przy czym największa intensywność występowania stolicy Wielkiej Brytanii w literaturze to lata 60 ubiegłego wieku.

Drugie miejsce zajął Paryż z wynikiem prawie trzy razy mniejszym - był wymieniany 95,3 miliona razy. Najlepsze dla niego lata to lata 20. XX wieku. Z kolei trzeci na liście Rzym ma dwa razy mniej od Paryża adnotacji, bo 48,8 miliona, i również lata 20. były dla niego najlepsze.

W pierwszej piątce znalazły się jeszcze Berlin (37 mln) i Moskwa (31 mln). Ich złote lata to lata 40. w wypadku stolicy Niemiec (wtedy Trzeciej Rzeszy), i lata lata 80. w odniesieniu do stolicy Rosji (wtedy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich).

Florencja, Wiedeń, Ateny, Dublin i Amsterdam to kolejne miasta w rankingu popularności w literaturze.

W tym zestawieniu znalazła się też na 15 miejscu Warszawa. Jej wynik to 8 milionów wzmianek, a najlepszy okres to lata 80.

Warszawa "pokonała" takie miasta jak Praga (miejsce 19) i Budapeszt, które są jej bezpośrednimi konkurentami na rynku turystycznym.

Literatura jest często inspiracją dla turystów. Zachęceni opowieścią dziejącą się w danym miejscu, chcą je odwiedzić. Takie zjawisko było silnie widać, gdy Arthur Conan Doyle publikował swoje historie o Sherlocku Holmsie, Carlos Luiz Zafon umieścił akcję "Cienia wiatru" w Barcelonie, a James Joyce „Ulissesa” w Dublinie. O głośnych powieściach jeszcze z XIX wieku o Paryżu nie wspominając.

- Zawsze pozycjonowane wysoko w rankingach atrakcyjności naszego miasta mnie cieszy - komentuje prezeska Warszawskiej Organizacji Turystycznej Barbara Tutak. - To poświadczenie rangi miasta jako metropolii europejskiej, zwrócenie na nią oczu odbiorców, turystów, biznesmenów. Podobne inicjatywy pomagają nam w naszej pracy - promują Warszawę bez angażowania naszych pieniędzy i wysiłków. Im szerzej dany ranking rozchodzi się w sieci, tym lepiej. Często widzimy efekt takich publikacji w postaci wzrostu ruchu na naszej stronie internetowej. Sami też wykorzystujemy na naszej komunikacji wszelkie rankingi i wzmianki lokujące Warszawę w pozytywnym kontekście. Lata 80, kiedy stolica była najczęściej przywoływana w publikacjach literackich to lata bardzo ważne dla niej, Warszawa stała się bowiem wtedy liderem i symbolem zmian w Europie - w polityce, w kulturze, w biznesie i w wielu innych dziedzinach.

Foto: aura-print.com

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
550 greckich plaż do wynajęcia. Chcesz postawić leżaki? – zgłoś się
Popularne Trendy
Polska Izba Turystyki ma rzeczniczkę. Pierwszą od pięciu lat
Popularne Trendy
Baleary nałożą wyższe opłaty na turystów. Mniej gości, ale więcej spokoju
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Materiał Promocyjny
Sześćdziesiąt lat silników zaburtowych Suzuki. Kolejny sezon na wodzie zbliża się wielkimi krokami
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń