Grudzień zapowiada się dla Hiszpanii bardzo dobrze. Jak wynika z analizy organizacji Turespaña, na którą powołuje się portal Schengen Visa Info, liczba miejsc w samolotach na lotach międzynarodowych zaplanowana na ostatni miesiąc tego roku jest o 14,2 procent wyższa rok do roku. Oznacza to, że łącznie będzie ich 8,1 miliona.

Największy program ma być realizowany na trasach z i do Wielkiej Brytanii – tu udział w rynku wynosi 19,3 procent, na drugim miejscu znalazły się Niemcy z 12,6 procent, a na trzecim Włochy z udziałem 9,7 procent.

Czytaj więcej

Polscy turyści na Cyprze. Minister: Mają szansę na drugie miejsce

Jeśli jednak spojrzeć na kraje źródłowe przez pryzmat wzrostu, na pierwszą pozycję wysuwa się Polska. W tym roku do Hiszpanii program lotniczy jest w sumie o 90,7 procent większy niż przed rokiem. W tej kategorii drugie miejsce zajmują Czechy (46,2 procent), a trzecie Stany Zjednoczone (27,2 procent). Wyraźną zmianę na plus widać też w wypadku Austrii – wynosi on 26,4 procent.

Przedstawiciele branży turystycznej w Hiszpanii spodziewają się nie tylko udanego grudnia, ale i całego czwartego kwartału. Najważniejszy jest jednak szczyt sezonu. Od czerwca do sierpnia miejsc w samolotach było 32,4 miliona, co oznacza, że ruch udało się odbudować w 94 procentach wobec tego notowanego przed pandemią.