Konstelacje dobrych miejsc, czyli o turystyce zrównoważonej w Kujawsko-Pomorskiem

Po kilkumiesięcznej przerwie Polska Organizacja Turystyczna kontynuuje, we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi, cykl konferencji "Współpraca-innowacje-turystyka zrównoważona". Każde kolejne spotkanie odbywa się w innym regionie. Najnowsze miało miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, a konkretnie w Bydgoszczy.

Publikacja: 26.04.2024 00:36

Adam Mikołajczyk zachęcał zgromadzonych do wykorzystywania w pracy na rzecz turystyki sztucznej inte

Adam Mikołajczyk zachęcał zgromadzonych do wykorzystywania w pracy na rzecz turystyki sztucznej inteligencji

Foto: Filip Frydrykiewicz

Konferencje służą nie tylko wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, ale i nauce. O ten drugi element dbają eksperci przybliżający lokalnym przedsiębiorcom, menedżerom turystycznym, samorządowcom i urzędnikom ideę zrównoważonej turystyki oraz wprowadzający ich w świat sztucznej inteligencji. Tak było i tym razem.

Wisła, tradycja, kulinaria – w poszukiwaniu tożsamości

Prezes Fundacji Wolna Wisła Jakub Gołębiewski opowiedział, jak w ramach projektu „Wisła wciąga” jego fundacja aktywizuje mieszkańców Bydgoszczy i całego regionu, przybliżając im samą rzekę i jej naturalne otoczenie, a przy okazji pokazując im ich własne miasto od innej niż zwykle mają je okazje oglądać, strony. Budowanie i wodowanie drewnianych łodzi, wyplatanie płotu z wikliny, zarybianie Wisły jesiotrami – to niektóre z działań, często odwołujących się do dawnych, zapomnianych już tradycji, w których mieszkańcy chętnie biorą udział. Poznają dzięki temu swoją tożsamość.

Czytaj więcej

Turystyka w Lubuskiem – nie chwalą się, że są zrównoważeni

Innym elementem tożsamości zajęli się organizatorzy Szlaku Krajoznawczo-Kulinarnego Niech Cię Zakole. W jego skład wchodzi piętnaście podmiotów - restauracji, serowarni i winnic. Popularyzują oryginalne potrawy i produkty powstające na Ziemi Dobrzyńskiej, w Dolinie Dolnej Wisły i na Kociewiu. Organizują pikniki, podczas których można wszystkiego samemu spróbować. – Na brak zamówień nie narzekamy, komercjalizujemy nasze pasje – relacjonował koordynator szlaku Piotr Lenart.

Metą dla pikników organizowanych przez Niech Cię Zakole i rejsów łodziami prowadzonych przez Wolną Wisłę jest Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. To zarazem trzeci element układanki, w ramach której trzy współpracujące ze sobą, uzupełniające się podmioty, tworzą nowy produkt turystyczny.

W Parku zgromadzono obiekty i przedmioty odtwarzające fragment krajobrazu kulturowego regionu – dawną osadę mennonitów, którzy przybyli do Polski z Niderlandów w XVI wieku i osiedlili się na Żuławach, Kujawach i Pomorzu. Skansen organizuje też imprezy „U sąsiadów olenderskich” - przebrani aktorzy odgrywają wtedy sceny z życia codziennego dawnych mieszkańców tych ziem, obywają się warsztaty rzemiosła i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Ze sztuczną inteligencją turystyce po drodze

- Tak jak dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, tak za 20 lat nie będziemy mogli poradzić sobie bez sztucznej inteligencji. Śmiem twierdzić, że za chwilę wkroczy ona do każdej z dziedzin turystyki – taką wizję roztoczył przed słuchaczami prezes Fundacji Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc Adam Mikołajczyk.

W krótkim wprowadzeniu pokazał sposoby wykorzystania już teraz sztucznej inteligencji w pracy w turystyce. Najbardziej wydaje się ona dzisiaj pomocna w kilku dziedzinach – personalizowaniu doświadczeń (dobieranie produktu do potrzeb klienta), w marketingu (przygotowywania treści, w tym przedstawień graficznych), analizowaniu i wyciąganiu wniosków z dużej ilości danych oraz w zwiększeniu efektywności pracy, tam gdzie wymaga ona automatyzacji.

To, co już dzisiaj należy prowadzić, to ćwiczenie się w zadawaniu pytań sztucznej inteligencji. Umiejętność jak najprecyzyjniejszego określania naszych potrzeb będzie bowiem miarą sukcesu w posługiwaniu się tym narzędziem.

Warto jednak przy tym czuwać nad efektami pracy sztucznej inteligencji, ponieważ potrafi ona zwyczajnie zmyślać i podawać fałszywe informacje - przestrzegał.

Pokazał też przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w kreowaniu reklam - Ciechocinka jako miejsca atrakcyjnego dla młodszych turystów, a Chełmna jako miasta zakochanych.

- Pociąg już ruszył, trzeba tylko do niego wskoczyć. Tak jak na początku internetu musieliśmy przełamać się, by zacząć z niego korzystać, tak teraz warto jak najszybciej zacząć oswajać się ze sztuczną inteligencją – zachęcał Mikołajczyk.

Turystyka zrównoważona? A co to takiego?

Profesor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Jacek Olszewski we wprowadzeniu do tematu, czym jest turystyka zrównoważona, przestrzegał przed samozadowoleniem turystów. Jego zdaniem turyści muszą pamiętać, jaki mają wpływ na odwiedzane miejsca, a przedsiębiorcy czerpiący korzyści z turystyki powinni myśleć o perspektywie wieloletniej swojej działalności, nie tylko w kategoriach szybkiego zysku, tu i teraz.

Czytaj więcej

„Świętokrzyskie czaruje” coraz nowocześniej, a teraz też w sposób zrównoważony

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli branży turystycznej Kujawsko-Pomorskiego przed konferencją nie napawają optymizmem - wynikało z podsumowania Olszewskiego. W dwóch kategoriach – ochrona i promocja kultury i aspekty społeczno-ekonomiczne zabrakło wręcz danych do oceny. W pozostałych dwóch, jak ochrona przyrody i zarządzanie środowiskowe i zrównoważone zarządzanie, Kujawsko-Pomorskie uzyskało ocenę na poziomie 36 i 19 procent, a więc bardzo niską.

Olszewski sformułował listę zarzutów lub niejasności, co do przygotowania regionalnej turystyki do uzyskania statusu turystyki zrównoważonej. Generalne wnioski wskazywały, że nie wiadomo, czy i jakie działania są prowadzone. Podobnie jak w większości województw, w Kujawsko-Pomorskim brakuje strategii, monitorowania, planowania oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie zasad gospodarki zrównoważonej. Nic więc dziwnego, że tym bardziej brakuje certyfikowania dobrych praktyk w tym zakresie.

Turystyka zrównoważona to wyzwanie

Uczestnicy konferencji mogli też usłyszeć krótkie charakterystyki najciekawszych w regionie miejsc turystycznych – Wdeckiego Parku Krajobrazowego i jego jedynej w Polsce ścieżki ciszy, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, mieszczącego się w zabytku architektury przemysłowej i wyróżnionego Certyfikatem POT w 2023 roku czy odnowionego zabytkowego Grudziądza z jego Muzeum Handlu Wiślanego mieszczącego się w dawnych spichlerzach zbożowych.

Całość spotkania zwieńczył tradycyjnie panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i praktyków pod tytułem „Mieszkańcy jako źródło przewagi konkurencyjnej i innowacyjnej”, o wyzwaniach wiążących się z wdrażaniem turystyki zrównoważonej w regionie.

Założeniem cyklu konferencji "Współpraca-innowacje-turystyka zrównoważona" jest zmiana podejścia do turystyki, zachęcanie do dyskusji na temat ograniczenia działalności negatywnie wpływającej na jej rozwój, a także inicjowanie dbałości o środowisko naturalne, które jest nieodłącznym elementem dobrego wypoczynku czy podróży.

Czytaj więcej

Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej: Na turystyce nie warto oszczędzać

Projekt jest pokłosiem przyjętej w 2015 roku przez 193 państwa członkowskie ONZ rezolucji „Przekształcamy nasz świat - program działania na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Znalazło się tam 17 celów zrównoważonego rozwoju w pięciu dziedzinach: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership).

W zeszłym roku odbyły się podobne konferencje w Zachodniopomorskiem, Małopolsce, na Podkarpaciu, w Świętokrzyskiem, Opolskiem i Lubuskiem. Kolejne jeszcze w tym roku.

Redakcja serwisu branży turystycznej Turystyka.rp.pl jest patronem medialnym cyklu "Współpraca-innowacje-turystyka zrównoważona".

Konferencje służą nie tylko wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, ale i nauce. O ten drugi element dbają eksperci przybliżający lokalnym przedsiębiorcom, menedżerom turystycznym, samorządowcom i urzędnikom ideę zrównoważonej turystyki oraz wprowadzający ich w świat sztucznej inteligencji. Tak było i tym razem.

Wisła, tradycja, kulinaria – w poszukiwaniu tożsamości

Pozostało 95% artykułu
Popularne Trendy
Fuerteventura - powstanie hotel na 1000 łóżek. Mieszkańcy protestują, ale rząd się zgadza
Popularne Trendy
Minister dofinansował turystykę - powstaną szlaki, strony w internecie i akcje promocyjne
Popularne Trendy
W Grecji najchętniej odpoczywają Niemcy, Brytyjczycy i Bułgarzy. Polacy też to lubią
Popularne Trendy
Hiszpańska wyspa broni się przed turystami – część hoteli ma zniknąć
Popularne Trendy
Oczami turystów: Kraków i Warszawa na liście najtańszych w Europie na city break
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy