Konstelacje dobrych miejsc, czyli o turystyce zrównoważonej w Kujawsko-Pomorskiem

Po kilkumiesięcznej przerwie Polska Organizacja Turystyczna kontynuuje, we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi, cykl konferencji "Współpraca-innowacje-turystyka zrównoważona". Każde kolejne spotkanie odbywa się w innym regionie. Najnowsze miało miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, a konkretnie w Bydgoszczy.

Publikacja: 26.04.2024 00:36

Adam Mikołajczyk zachęcał zgromadzonych do wykorzystywania w pracy na rzecz turystyki sztucznej inte

Adam Mikołajczyk zachęcał zgromadzonych do wykorzystywania w pracy na rzecz turystyki sztucznej inteligencji

Foto: Filip Frydrykiewicz

Konferencje służą nie tylko wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, ale i nauce. O ten drugi element dbają eksperci przybliżający lokalnym przedsiębiorcom, menedżerom turystycznym, samorządowcom i urzędnikom ideę zrównoważonej turystyki oraz wprowadzający ich w świat sztucznej inteligencji. Tak było i tym razem.

Wisła, tradycja, kulinaria – w poszukiwaniu tożsamości

Prezes Fundacji Wolna Wisła Jakub Gołębiewski opowiedział, jak w ramach projektu „Wisła wciąga” jego fundacja aktywizuje mieszkańców Bydgoszczy i całego regionu, przybliżając im samą rzekę i jej naturalne otoczenie, a przy okazji pokazując im ich własne miasto od innej niż zwykle mają je okazje oglądać, strony. Budowanie i wodowanie drewnianych łodzi, wyplatanie płotu z wikliny, zarybianie Wisły jesiotrami – to niektóre z działań, często odwołujących się do dawnych, zapomnianych już tradycji, w których mieszkańcy chętnie biorą udział. Poznają dzięki temu swoją tożsamość.

Czytaj więcej

Turystyka w Lubuskiem – nie chwalą się, że są zrównoważeni

Innym elementem tożsamości zajęli się organizatorzy Szlaku Krajoznawczo-Kulinarnego Niech Cię Zakole. W jego skład wchodzi piętnaście podmiotów - restauracji, serowarni i winnic. Popularyzują oryginalne potrawy i produkty powstające na Ziemi Dobrzyńskiej, w Dolinie Dolnej Wisły i na Kociewiu. Organizują pikniki, podczas których można wszystkiego samemu spróbować. – Na brak zamówień nie narzekamy, komercjalizujemy nasze pasje – relacjonował koordynator szlaku Piotr Lenart.

Metą dla pikników organizowanych przez Niech Cię Zakole i rejsów łodziami prowadzonych przez Wolną Wisłę jest Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. To zarazem trzeci element układanki, w ramach której trzy współpracujące ze sobą, uzupełniające się podmioty, tworzą nowy produkt turystyczny.

W Parku zgromadzono obiekty i przedmioty odtwarzające fragment krajobrazu kulturowego regionu – dawną osadę mennonitów, którzy przybyli do Polski z Niderlandów w XVI wieku i osiedlili się na Żuławach, Kujawach i Pomorzu. Skansen organizuje też imprezy „U sąsiadów olenderskich” - przebrani aktorzy odgrywają wtedy sceny z życia codziennego dawnych mieszkańców tych ziem, obywają się warsztaty rzemiosła i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Ze sztuczną inteligencją turystyce po drodze

- Tak jak dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, tak za 20 lat nie będziemy mogli poradzić sobie bez sztucznej inteligencji. Śmiem twierdzić, że za chwilę wkroczy ona do każdej z dziedzin turystyki – taką wizję roztoczył przed słuchaczami prezes Fundacji Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc Adam Mikołajczyk.

W krótkim wprowadzeniu pokazał sposoby wykorzystania już teraz sztucznej inteligencji w pracy w turystyce. Najbardziej wydaje się ona dzisiaj pomocna w kilku dziedzinach – personalizowaniu doświadczeń (dobieranie produktu do potrzeb klienta), w marketingu (przygotowywania treści, w tym przedstawień graficznych), analizowaniu i wyciąganiu wniosków z dużej ilości danych oraz w zwiększeniu efektywności pracy, tam gdzie wymaga ona automatyzacji.

To, co już dzisiaj należy prowadzić, to ćwiczenie się w zadawaniu pytań sztucznej inteligencji. Umiejętność jak najprecyzyjniejszego określania naszych potrzeb będzie bowiem miarą sukcesu w posługiwaniu się tym narzędziem.

Warto jednak przy tym czuwać nad efektami pracy sztucznej inteligencji, ponieważ potrafi ona zwyczajnie zmyślać i podawać fałszywe informacje - przestrzegał.

Pokazał też przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w kreowaniu reklam - Ciechocinka jako miejsca atrakcyjnego dla młodszych turystów, a Chełmna jako miasta zakochanych.

- Pociąg już ruszył, trzeba tylko do niego wskoczyć. Tak jak na początku internetu musieliśmy przełamać się, by zacząć z niego korzystać, tak teraz warto jak najszybciej zacząć oswajać się ze sztuczną inteligencją – zachęcał Mikołajczyk.

Turystyka zrównoważona? A co to takiego?

Profesor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Jacek Olszewski we wprowadzeniu do tematu, czym jest turystyka zrównoważona, przestrzegał przed samozadowoleniem turystów. Jego zdaniem turyści muszą pamiętać, jaki mają wpływ na odwiedzane miejsca, a przedsiębiorcy czerpiący korzyści z turystyki powinni myśleć o perspektywie wieloletniej swojej działalności, nie tylko w kategoriach szybkiego zysku, tu i teraz.

Czytaj więcej

„Świętokrzyskie czaruje” coraz nowocześniej, a teraz też w sposób zrównoważony

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli branży turystycznej Kujawsko-Pomorskiego przed konferencją nie napawają optymizmem - wynikało z podsumowania Olszewskiego. W dwóch kategoriach – ochrona i promocja kultury i aspekty społeczno-ekonomiczne zabrakło wręcz danych do oceny. W pozostałych dwóch, jak ochrona przyrody i zarządzanie środowiskowe i zrównoważone zarządzanie, Kujawsko-Pomorskie uzyskało ocenę na poziomie 36 i 19 procent, a więc bardzo niską.

Olszewski sformułował listę zarzutów lub niejasności, co do przygotowania regionalnej turystyki do uzyskania statusu turystyki zrównoważonej. Generalne wnioski wskazywały, że nie wiadomo, czy i jakie działania są prowadzone. Podobnie jak w większości województw, w Kujawsko-Pomorskim brakuje strategii, monitorowania, planowania oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie zasad gospodarki zrównoważonej. Nic więc dziwnego, że tym bardziej brakuje certyfikowania dobrych praktyk w tym zakresie.

Turystyka zrównoważona to wyzwanie

Uczestnicy konferencji mogli też usłyszeć krótkie charakterystyki najciekawszych w regionie miejsc turystycznych – Wdeckiego Parku Krajobrazowego i jego jedynej w Polsce ścieżki ciszy, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, mieszczącego się w zabytku architektury przemysłowej i wyróżnionego Certyfikatem POT w 2023 roku czy odnowionego zabytkowego Grudziądza z jego Muzeum Handlu Wiślanego mieszczącego się w dawnych spichlerzach zbożowych.

Całość spotkania zwieńczył tradycyjnie panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i praktyków pod tytułem „Mieszkańcy jako źródło przewagi konkurencyjnej i innowacyjnej”, o wyzwaniach wiążących się z wdrażaniem turystyki zrównoważonej w regionie.

Założeniem cyklu konferencji "Współpraca-innowacje-turystyka zrównoważona" jest zmiana podejścia do turystyki, zachęcanie do dyskusji na temat ograniczenia działalności negatywnie wpływającej na jej rozwój, a także inicjowanie dbałości o środowisko naturalne, które jest nieodłącznym elementem dobrego wypoczynku czy podróży.

Czytaj więcej

Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej: Na turystyce nie warto oszczędzać

Projekt jest pokłosiem przyjętej w 2015 roku przez 193 państwa członkowskie ONZ rezolucji „Przekształcamy nasz świat - program działania na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Znalazło się tam 17 celów zrównoważonego rozwoju w pięciu dziedzinach: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership).

W zeszłym roku odbyły się podobne konferencje w Zachodniopomorskiem, Małopolsce, na Podkarpaciu, w Świętokrzyskiem, Opolskiem i Lubuskiem. Kolejne jeszcze w tym roku.

Redakcja serwisu branży turystycznej Turystyka.rp.pl jest patronem medialnym cyklu "Współpraca-innowacje-turystyka zrównoważona".

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Popularne Trendy
Hiszpania bije kolejne rekordy w turystyce. Ale dynamika wzrostu spowalnia
Popularne Trendy
Budżet państwa podpisany. Turystyka bez 50 milionów złotych
Popularne Trendy
Będzie 11 strategii dla turystyki. Na liście: rowery, konie, seniorzy i młodzież
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Popularne Trendy
Rekordowa liczba Polaków planuje wyjazd na ferie. Zamierzają jednak oszczędzać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego