Reklama

Turcja: Przyjechało już 50 milionów turystów. Polaków jest więcej niż rok temu

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2025 roku Turcja przyjęła 50 milionów gości z zagranicy. Przychody z turystyki w tym okresie wyniosły 50 miliardów dolarów.
Turcja: Przyjechało już 50 milionów turystów. Polaków jest więcej niż rok temu

Foto: Aleksander Kramarz

Od początku roku do końca września do Turcji przyjechało 50 milionów turystów – poinformował na konferencji prasowej w Stambule minister kultury i turystyki Mehmet Nuri Ersoy. Wynik ten jest o 1,6 procent lepszy od uzyskanego w ubiegłym roku.

Przychody z turystyki w tym okresie wzrosły natomiast o 5,7 procent, licząc rok do roku, do 50 miliardów dolarów. Średni czas pobytu wyniósł 10,3 nocy, a średnie wydatki na osobę za noc wyniosły 103 dolary, a to o 7 procent więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Minister kultury i turystyki Turcji Mehmet Nuri Ersoy przedstawił wyniki turystyki za pierwsze trzy

Minister kultury i turystyki Turcji Mehmet Nuri Ersoy przedstawił wyniki turystyki za pierwsze trzy kwartały 2025 roku

Foto: Materiały prasowe Ministerstwa Kultury i Turystyki Turcji

– Pierwsze dziewięć miesięcy 2025 roku przyniosło poważne wyzwania naszemu regionowi. Zmagaliśmy się ze skutkami konfliktów regionalnych i obserwowaliśmy przesunięcia sezonowe spowodowane globalnym ociepleniem – mówi Mehmet Nuri Ersoy, cytowany w komunikacie Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce.

– Jednak dzięki naszej strategii przekroczyliśmy ubiegłoroczne przychody o 5,7 procent i osiągnęliśmy imponujący wynik 50 miliardów dolarów. To pierwszy raz, kiedy przekroczyliśmy ten próg już w trzecim kwartale. Jesteśmy pewni, że do końca roku osiągniemy nasz cel – 64 miliardy dolarów przychodów – dodaje.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Turecka turystyka łapie zadyszkę. To może być ostatni taki rok

Ponad 1,6 miliona Polaków w Turcji

W pierwszych trzech kwartałach Turcję odwiedziło ponad 1,6 miliona polskich turystów – to o 2 procent więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Według danych UN Tourism z 2024 roku Turcja jest czwartym co do wielkości rynkiem turystyki przyjazdowej na świecie, po Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Wielki sukces Turcji – weszła do pierwszej czwórki turystycznych potęg
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Popularne Trendy
Francja najlepsza w turystyce – rekordowe 102 miliony gości
Popularne Trendy
Rekordowy karnawał w Brazylii. W samym Rio de Janeiro bawiło się 8 milionów ludzi
Popularne Trendy
Tunezja przekroczyła 11 milionów odwiedzających. Polacy wśród kluczowych gości z Europy
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama